Kam zasadit Platan?

Kdy sazet Platan

Samozřejmě se nesází, když půda promrzne, podle tuhosti zimy tak jejich výsadba obvykle připadá na říjen až listopad, na jaře pak na březen a duben. Právě teď je nejvyšší čas na stromky, které jste nestihli zasadit na podzim. Prvním předpokladem úspěchu je kvalitní školkařský materiál.

Jak se starat o Platan

Není náročný na půdní typ, ale přednost dává vlhčí, křemičité zemi. Řez je vhodné provést před rašením na konci zimy. V nepříznivých podmínkách mohou platany trpět tracheomykózami. Důvodem napadání stromů těmito vaskulárními onemocněními je obvykle nedostatek vody, anebo teplotně extrémní podmínky.

Kdy řezat Platan

Není náročný na půdní typ, ale když si může vybrat, dává přednost vlhčí, křemičité zemi. Řez je vhodné provést před rašením na konci zimy. Výborně snáší extrémní výkyvy teplot a dočasné zamokření.

Jak vypadá platan strom

Platan je většinou statný strom, který dorůstá do výšky okolo 25 m. U nás je nejrozšířenější a nejpěstovanější platan javorolistý – má velké listy javorovitého tvaru, jsou zelené barvy, na podzim žloutnou. Kvete v květnu, nenápadnou, zelenou barvou, květy dozrávají v pichlavé kuličky.

Jak se množí Platan

Je možné je množit semeny, dřevitými řízky, hřížením nebo výlomky. Chceme-li pro množení využít vylomený proutek, musí obsahovat kousek dvouletého dřeva. V příznivých podmínkách se může podařit i výsev ze semen. Nejčastější forma množení platanů je dřevitými řízky.

Jak zasadit

Než začnete jámu zasypávat, podívejte se, kde je tzv. kořenový krček, tj. místo, kde se na konci kmene začínají větvit kořeny. Toto místo by mělo být na úrovni zeminy, nikdy ne níže, protože pak hrozí napadení kmene hnilobou.

Jak se rozmnožuje Platan

V příznivých podmínkách se může podařit i výsev ze semen. Nejčastější forma množení platanů je dřevitými řízky. Kultivary se roubují na podnože Platanus hispanica, a to nejlépe v březnu až dubnu nebo v květnu až červnu.

Jak se jmenuje plod platanu

Plodem je nažka (některými autory považovaná za oříšek), nažky jsou uspořádány do hustých plodenství, hlávek, které mají asi 2,5–3 cm v průměru.

Jak stříhat Platan

Platany nevyžadují pravidelný řez. Pouze u stromů v ulicích je vhodné dbát na výchovný řez s úpravou podchodné a podjezdné výšky. U dospělých stromů odstraňujeme obvykle pouze větve provozně nebezpečné.

Kdy kvete Platan

Květ. Kvete v dubnu a květnu. Samčí a samičí květy jsou uspořádány odděleně v kulovitých květenstvích na téže rostlině.

Jak hluboko zasadit stromy

Jáma pro stromeček nemusí být příliš hluboká. Ideálně hlubokou na výšku kořenového balu a 5x širší, než je jeho průměr. Zemina by měla zakrývala celý kořenový bal. Pokud máte možnost na dno jámy můžete nasypat kompost.

Jak zasít semena

Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.

Jak vytvarovat Platan

Platany nevyžadují pravidelný řez. Pouze u stromů v ulicích je vhodné dbát na výchovný řez s úpravou podchodné a podjezdné výšky. U dospělých stromů odstraňujeme obvykle pouze větve provozně nebezpečné.

Kde roste Platan

Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě a jihozápadní Asii, v Indočíně a v Severní a Střední Americe. Největší druhové bohatství je v Mexiku. Charakteristickým stanovištěm jsou břehy řek a vlhká místa v teplejších oblastech mírného pásu.

Jak daleko od domu zasadit strom

* Stromy je nutné vysazovat dále od staveb – na jílovitých půdách by měla být vzdálenost od domu 3/4 výšky vzrostlého stromu, u alejí a skupin dřevin pak vzdálenost minimálně rovná výšce stromu.

Kde se může zasadit strom

Zvolte vhodné místo. Pro zasazení stromku vyberte místo, kde bude moci růst dalších několik let. Dub i douglasky jsou velmi přizpůsobiví na okolní podmínky, nejlépe se jim však daří ve vlhkých půdách. Douglaska patří mezi nejhojněji vysazované dřeviny v lesích, oba druhy se však hodí i do zahrady.

Jak hluboko sázet sazenice

Obecně platí, že by měly sazenice vysazovat tak hluboko, aby byl povrch zeminy v květináči rovině s povrchem půdy. Salát a celer jsou citlivé na příliš hluboké zasazení. Sazenice nesmíte "utopit", růstový vrchol (srdíčko) by měl být vždy nad povrchem půdy.

Jak dlouho klíčí semena

Semena klíčící rychle tj. do 2-3 týdnů vzcházejí rovnoměrně rychle. Semena klíčí pomalu a dlouho mohou vzcházet ještě 2-3 měsíce po výsevu. Chladnomilné druhy klíčí lépe při nižších teplotách, teplomilné a tropické druhy vyžadují vyšší teploty.

Jak hluboko zasadit strom

Jáma pro stromeček nemusí být příliš hluboká. Ideálně hlubokou na výšku kořenového balu a 5x širší, než je jeho průměr. Zemina by měla zakrývala celý kořenový bal. Pokud máte možnost na dno jámy můžete nasypat kompost.

Jaké stromy vysadit na zahradě

V první řadě musíme dobře zvolit strom do dané lokality. Domácí dřeviny jsou sázkou na jistotu, vždy ale vycházíme i z nadmořské výšky a klimatického pásma. Do nížinných a rovinatých oblastí se hodí jírovec, dub uherský, platan, vrba a lípa.

Co se dá sázet v létě

A je načase zasít úrodu na podzim a zimu. V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte.

Co udělat aby se Netahly sazenice

Je nezbytně nutné vytáhlé sazenice minimálně týden před výsadbou ven otužovat, tedy je postupně přivykat nelehkým venkovním podmínkám na větru a plném slunci. Začnete zlehka a sazenice první den přeneste z vnitřních podmínek na pár hodin do venkovní chráněné polohy do stínu s lehkým vánkem.

Co nejrychleji klíčí

Co nakličovat

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice.

Proč Nevyklíčí semínka

Nejčastější příčiny špatného klíčení semen jsou nekvalitní osivo, nízká či vysoká teplota, nedostatek vláhy, příliš hluboký výsev, příliš krátká doba od výsevu.

Jak udělat z keře Vicekmen

Za vícekmen je možné považovat i některé druhy keřů, které vytvářejí strukturu polykormonu, tedy společenstvo mnoha kmenů vyrůstajících z podzemních kořenů. Další metodou, jak z klasického stromu vytvořit vícekmenný, je zapěstování seříznutím mladého kmínku ideálně ve formě špičáku.