Kam zasadit smrk?

Kam zasadit jehličnany

Pěstování jehličnanů je snadné, pokud jde o lokalitu, jsou poměrně nenáročné. Pokud dostanou dostatek živin, světla i vláhy, a budete se o ně pravidelně starat, zejména je stříhat, resp. zaštipovat, budou dělat radost dlouhá léta. Většině druhů se lépe daří na slunných či polostinných stanovištích, ale zvládnou i stín.

Kdy se sází smrk

Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.
Archiv

Jak kombinovat jehličnany v zahradě

Výborné je kombinovat druhy s různými tvary a barvami se vždyzelenými dřevinami (vavřín, skimmie, rododendron) a okrasnými travami. Ve skupině by měl vždy převažovat jeden druh a ostatní by měly kompozici nenásilně doplňovat.

Jak sázet smrk

Smrky se sází pod motyku nebo s kořenovým balem. Sází se 1,25m za sebou,řady jsou od sebe vzdáleny 2m.Na podzim natřít proti okusu a na jaře proti vytloukání srnčí zvěří. Nemusí se dávat do oplocenek. V dnešní době se více než smrkové lesy sází lesy smíšené.
Archiv

Jakou zeminu pro jehličnany

Substrát se doporučuje namíchat z rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru 2:1:1.

Jak se starat o jehličnany

Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.

Jak daleko od sebe sázet smrk

Vzdálenost výsadby

Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí.

Jak vysadit jehličnany

Jehličnany podsypeme novou zeminou nebo speciálním substrátem až do takové výšky, aby při zasazení byla zemina přesně po konec balu. Ke kořenům přisypeme speciální hnojiva na jehličnany. Speciální podzimní hnojiva zabrání přemrzání pletiv stromků. Opěrné kůly používáme zejména u prostokořených stromů a keřů.

Jak daleko od sebe sázet jehličnany

Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí. Smrky trpívají v uzavřených, vlhkých polohách reznutím jehlic, houbovou chorobou, sypavkou. Další jehličnany sázíme podle druhu. Pokud se rozrůstají do šířky 80 cm, měla by rozteč být asi 70 až 80 cm.

Jak rychle rostou jehličnany

Například lípy a javory můžou ročně přispět asi dalšími 20 centimetry, kolem 50 centimetrů slibují například břízy, vrby či katalpy. Z rychle rostoucích jehličnanů jmenujme třeba cypřišovec Leylandův (až 1 metr za rok) nebo cypřišek nutkajský (60 centimetrů za rok).

Jak rychle rostou smrky

Smrk roste tak rychle, že za prvních 20 let přiroste ročně průměrně 31 cm a dále od 21 do 40 let přiroste ročně průměrně 49 cm.

Jak namíchat substrát pro jehličnany

Substrát se doporučuje namíchat z rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru 2:1:1. Semenáčky jehličnanů bývají napadány plísněmi, proto je lépe výsevný substrát sterilizovat.

Jak zasadit semena jehličnanů

Výsev semen jehličnanů

Od výsevu až do konce srpna plochu z poloviny zastíníme. Všechny tyto druhy jehličnanů vyséváme do písčité, kypré a humózní půdy, doporučuji smíchat písek s rašelinou v poměru 3 díly rašeliny a 1 díl písku. Vhodný je i agroperlit, který zaléváme dešťovou vodou, aby ho okyselila.

Kdy se sází jehličnany

Jehličnany totiž musí do zimy do příchodu mrazů alespoň trochu zakořenit, protože jinak nám hrozí, že nám přes zimu vyschnou. Proto platí důležitá zahradnická zásada, že jehličnany se sázejí do konce října (maximálně do 1. týdne v listopadu).

Kdy upravovat jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna.

Kdy se Zastřihávají smrky

Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.

Jaký jehličnan na balkon

Ideální jsou zakrslé, pomalu rostoucí druhy a kultivary. Na trhu je velké množství dekorativních jehličnanů, ale pokud jste začátečníci, sáhněte po těch nejméně náročných, jako jsou jalovce, cypřiše a túje. Jedle, tisy a túje dobře snášejí stín, slunce milují cedry a jalovce.

Jak dlouho se dožije smrk

Dožívá se 350-400 let. Nejvyšší smrk byl změřen v r. 1864 na Šumavě. Měl výšku 68,9 m, tloušťku 168 cm, věk 585 let a byl zdravý.

Jak je vysoký smrk

Dorůstá výšky až 50 m. Jehlice jsou 10–25 mm dlouhé, 1 mm široké, na průřezu čtyřhranné a na konci zašpičatělé. Rozmnožovací orgány jsou jako u ostatních nahosemenných rostlin šišticovité.

Jaká půda pro jehličnany

Půda. Většina jehličnanů dává přednost neutrálním, případně mírně kyselým půdám. V půdách se zásaditou reakcí se bude dařit například jen tisu, borovici černé nebo smrku omorice (Picea omorika). Ideální jsou mírně vlhké půdy, ne však přemokřené.

Jak zasadit smrk ze semínek

K samotnému sázení si zvolte otevřenou šišku. Do jejích rozevřených šupin jemně vsuňte mech a do něj pak vložte semínka. Šišku navlhčete vodou z postřikovače. Poté si vezměte menší květináč, nebo misku naplněnou zeminou a šišku do ní z půlky zahrabejte.

Jak se mnozi smrk

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.

Jak zasadit Jehlicnan

Jehličnany podsypeme novou zeminou nebo speciálním substrátem až do takové výšky, aby při zasazení byla zemina přesně po konec balu. Ke kořenům přisypeme speciální hnojiva na jehličnany. Speciální podzimní hnojiva zabrání přemrzání pletiv stromků. Opěrné kůly používáme zejména u prostokořených stromů a keřů.

Jak daleko od plotu sázet smrky

Do živých plotů nepoužívejte borovice.Túje patří na pietní místa. Pokud jde o túje, považuji je za rostliny vhodné pro místa piety.Vzdálenost výsadby. Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí.Hořčík do půdy.

Jak zachránit usychající smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.