Jak rychle roste tis
až 5. roce života přirůstá jen okolo 1 cm ročně, postupně se výškový přírůst zvyšuje a mezi 10. až 20. rokem může v příznivých podmínkách přirůstat dokonce okolo 30 cm za rok.
Kde roste tis červený
Areál výskytu tisu červeného sahá od Středomoří a drobných arel v severozápadní Africe po jižní Švédsko a Norsko, od Velké Británie až po Litvu, Lotyšsko a Estonsko, dále roste v Malé Asii a na Kavkaze, kde se vyskytují největší a nejstarší jedinci.
Kdy se stříhá tis
Tis je vhodné stříhat jednou ročně, nejlépe na jaře.
Jak se množí tis
Tisy můžeme množit semeny nebo řízkováním, záleží na odrůdě. Výsevem semen zbavených míšků (oplodí) se množí pouze T. baccata a T. cuspidata.
Jak moc je jedovatý tis
I když smrtelnost otravy tisu není stoprocentní, většina otrav smrtí končí. Za smrtelnou dávku je považován nálev z 50–100 g jehličí.
Jak se starat o tis
Tisy nemají žádné zvláštní požadavky na péči. Mladé rostliny musíme po výsadbě pravidelně zalévat, aby dobře zakořenily. Poté už se o sebe strom postará v tomto ohledu víceméně sám. Hnojení není třeba, pokud však chcete stromku přilepšit, použijte k tomu například kompost, který rozprostřete kolem kmene.
Jak pěstovat tis
Obecně všechny druhy a kultivary tisů rostou nejlépe v polostínu v hluboké vlhké půdě, která je dobře zásobena živinami. Na půdu není tis červený nijak zvlášť náročný, ale nikdy by neměl trpět suchem. Snáší i mrazy do -25 °C. Dá se obecně dobře tvarovat a snáší i hluboký řez.
Jak sázet tis
Zakoupené keříky vysazujeme buďto na jaře, když odejdou poslední mrazíky, nebo naopak na podzim před tím, než teploměr klesne pod nulu. Kontejnerované dřeviny vysazujeme během celého roku kromě zimy. Sázíme-li tis jako samostatně stojící s vidinou košatého keře, je třeba mu poskytnout dostatek prostoru.
Co je jedovaté na tisu
Tisu vyhovuje úrodná, vlhčí půda, ale dobře roste i na kamenitých stráních. Bohužel méně známá je jeho jedovatost. Prudce jedovatý je totiž celý strom, s výjimkou jeho plodů – červených míšků (epimatium).
Kdy plodí tis
Samčí světle žluté květenství kulovitého tvaru se počíná vyvíjet už během podzimu na spodní straně větví, zelené samičí šištice vyrůstají z jara na postranních větévkách. Od června se začínají objevovat olivově hnědá semena obalená dužnatým mníškem, který postupně červená a od září se už představí v plné kráse.
Kdy sadit tis
Půda na stanovišti by měla být dobře propustná, vlhká a ideálně vápenitá. Zakoupené keříky vysazujeme buďto na jaře, když odejdou poslední mrazíky, nebo naopak na podzim před tím, než teploměr klesne pod nulu.
Kdy přesazovat tis
Důležitá je doba přesazování:Listnaté (opadavé) přesazujeme od půlky října až do nového rašení, choulostivé druhy pouze na jaře.Jehličnaté přesazujeme od půlky srpna do konce listopadu a na jaře od půlky března do půlky května.
Jak se otrávit Tisem
K otravě nejčastěji dochází pozřením jehličí tisu, které je prudce jedovaté a obsahuje řadu rostlinných alkaloidů, z nichž nejznámější je sloučenina taxin. K otravě může dojít při náhodném požití rostliny (spíše u dětí) nebo při sebevražedném pokusu (odvar z jehličí tisu).
Jak je Jedovaty tis
Jedovaté jsou kořeny, kůra, dřevina i jehlice a celé bobule – zprvu zelené, pak zčervenalé na podzim. Tyto zralé bobule však mají jednu část jedlou: je to zralý červený míšek = oplodí. Ten se dá přímo ochutnávat, semínko se nesmí sníst!