Kde bývá elektroměr?

Kde je elektroměr v paneláku

Elektroměrová skříň, aneb kde najdu elektroměr

D či PREdistribuce) neustále měří spotřebu každého odběrného místa. Aktuální data uvidíte, až otevřete přidělenou elektroměrovou skříň. Bývá umístěna na okraji soukromého pozemku, zvenčí na obvodové zdi rodinného domu nebo na společných chodbách v paneláku.

Jak zjistit jaký je můj elektroměr

Na faktuře naleznete Vlast- nické číslo Vašeho elektroměru a podle toho poznáte svůj elektroměr.

Kdo osazuje elektroměr

Samotné osazení a zapojení elektroměru provádí vždy technik distribuční společnosti.

Jak zapsat stav elektroměru

Jak správně odečíst stav elektroměru

Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji. Čtvereček vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí aktivní tarif (tarif, který právě registruje spotřebu el. energie).

Kde je hlavní jistič

Hlavní jistič v paneláku nejčastěji najdete přímo za dveřmi před bytem. V rodinných domech se většinou umisťuje na chodbu poblíž vchodových dveří.

Jak se počítá elektroměr

Za prvé příkon daného spotřebiče, jehož měrnou jednotkou je Watt (W). Za druhé je potřeba znát dobu, po kterou je spotřebič připojen k elektřině. Při výpočtu spotřeby elektrické energie jednoduše postupujte tak, že se příkon daného spotřebiče vynásobí počtem hodin, po které tento spotřebič odebíral proud ze sítě.

V čem měří elektroměr

Elektroměr, někdy označován jako elektrické hodiny, je zařízení, které měří spotřebu elektřiny v domácnosti. První elektroměry se podobaly hodinám – měly ručičky a číselník. Postupem času, jak šla technologie kupředu, se začaly používat moderní elektroměry, statické nebo impulsní. Druhů elektroměrů je více.

Co znamená na elektroměru T1 a T2

Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji. Čtvereček vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí aktivní tarif (tarif, který právě registruje spotřebu el. energie).

Jak se zapojuje elektroměr

Elektroměr musí být připojen na přívodní fáze ve sledu L1, L2, L3 z levé strany. V sítích TN se pro ochranu při poruše (před dotykem neživých částí) použije automatické odpojení od zdroje nadproudovým jisticím prvkem – jističem. Při použití jističe se vodič PEN nerozděluje v elektroměrovém rozváděči v části měření.

Jak přesunout elektroměr

Před samotným přesunem elektroměru musíte zajistit revizi nové přípojky revizním technikem. V poslední fázi vás navštíví pracovníci distribuční společnosti, kteří zrealizují svou část elektrické přípojky a následně provedou překládku elektroměru s jeho odplombováním a následným zaplombováním.

Jak se provádí Samoodečet elektřiny

Samoodečet je odečet provedený a nahlášený zákazníkem. Vždy se zapisuje stav měřicího přístroje bez desetinného místa (desetinné místo se nijak nezaokrouhluje – zapisuje se pouze celé číslo a je jedno, co je za desetinnou čárkou).

Co dělat když nejde jedna fáze

Pokud vypadla jen jedna fáze, tak pozor na motory ( vodárnu, čerpadlo atd. ). Někdy se stane, že vypadne jen jedna fáze. To poznáte tak, že vám v domě nejdou jen některé zásuvky nebo světla, přestože daný okruh jističů je v pořádku. Ihned odpojte všechny třífázové elektromotory ( vodárnu, čerpadlo atd. ).

Jak správně nahodit jistič

Nahození jističe

Pod každým by mělo být uvedeno, pro který slouží okruh. I kdyby však nebylo, všechny jističe míří v tu chvíli směrem nahoru, jen ten zmíněný dolů. Uchopíme jej a zatáhneme po směru ostatních jističů. Pokud zůstane v horní poloze, je vše v pořádku a světla budou fungovat.

Jak často měnit elektroměr

Lhůta platnosti ověření elektroměru, která v případě indukčních elektroměrů vyrobených do 31.12.1989 činí 10 roků, v případě indukčních elektroměrů vyrobených po 1.1.1990 je to 16 roků, v případě statických elektroměrů 12 roků, se počítá od 1. ledna roku následujícího po roce ověření.

Jak zastavit elektroměr

Stačí k tomu podchlazený dusík, obsažený v aerosolové náplni do zapalovačů. Aerosolovou náplní údajně stačí několikrát postříkat vnější obal elektroměru a prudká tepelná změna deformuje vnitřní jemné pohyblivé součásti měřidla.

Co znamenají symboly na elektroměru

Jak správně odečíst stav elektroměru

Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji. Čtvereček vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí aktivní tarif (tarif, který právě registruje spotřebu el. energie).

V jakých jednotkách je elektroměr

Pro vysoké odběry je na elektroměru uvedena násobící konstanta, kterou je potřeba vynásobit údaj na číselníku. Elektronický impulzní elektroměr počítá impulzy zabudovaného elektronického wattmetru a konstanta se udává v impulzech na 1 kWh (impulzy jsou opět pro kontrolu indikovány blikající LED diodou).

Jak zapojit třífázový elektroměr

U třífázových elektroměrů musí být dodržen správný sled fází (L1, L2, L3). Elektroměr musí být připojen na přívodní fáze ve sledu L1, L2, L3 z levé strany. V sítích TN se pro ochranu při poruše (před dotykem neživých částí) použije automatické odpojení od zdroje nadproudovým jisticím prvkem – jističem.

Kdo vlastní Elektroměrový rozvaděč

Tento si plně hradí odběratel na své náklady i když mu ho po úspěšné výchozí revizi distributor zaplombuje, zůstává v majetku odběratele, který si na své náklady musí i provádět jeho pravidelnou údržbu a revize. Elektroměrový rozvaděč může být v provedení pro jeden nebo i více elektroměrů.

Jak vysoko musí být rozvaděč

Před ER (přede dveřmi rozváděče) musí být volný prostor o hloubce a šířce minimálně 800 mm umožňující plné otevření dvířek, s rovnou podlahou nebo definitivně upraveným vodorovným terénem. Střed elektroměru má být ve výšce 1000 – 1700 mm od definitivně upravené plochy nebo terénu.

Jak často můžu dělat Samoodečet

Samoodečet nesmí být starší než 30 dní. Zákazník může nahlásit samoodečet jako kontrolní kdykoliv v průběhu roku (maximálně 10x za kalendářní rok a navíc samoodečet provedený k poslednímu dni kalendářního roku).

Kdy udělat Samoodečet elektřiny

Samoodečet si udělejte i na začátku roku, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) obvykle mění cenu za regulovanou složku energií. Pokud váš dodavatel zdražuje, případně mění smluvní podmínky, můžete od něj odejít bez sankcí.

Kam volat při poruše elektřiny

V případě, že se jedná o poruchu (např. spadlý strom, nepřepíná na nízký tarif apod.), pak tuto skutečnost prosím oznamte prostřednictvím mobilního webu www.bezstavy.cz nebo na Kontaktní lince ČEZ Distribuce 800 850 860.

Proč nejde nahodit jistič

Jistič nejde „nahodit“

Pokud ani pak nepůjde jistič „nahodit“, tak nejspíše budete potřebovat nový. Pokud jste však dříve zasahovali do elektroinstalace, může být závada jinde. Jistič totiž možná nechce sepnout, jelikož jste narušili kabel a způsobili zkrat. Sám přístroj pak může být v pořádku.

Jak se pozná špatný jistič

Jak poznat, kdy vyměnit jističJistič nejde „nahodit“Jistič se příliš zahříváJistič zapáchá spáleninou.Jistič je viditelně poškozen.Jistič je starý