Kde žil Leoš Janáček?

Kde působil Leoš Janáček

Janáček toužil po úplném vzdělání hudebníka a proto odešel na konzervatoř do Lipska (1879-1880) a do Vídně (1880). Po návratu ze studií v cizině byl jmenován skutečným učitelem hudby na učitelském ústavě (1880), kde působil až do r. 1904. V letech 1886-1902 vyučoval též zpěv na nižším gymnasiu na Starém Brně.

Jak zemřel Leoš Janáček

Zápal plicLeoš Janáček / Příčina úmrtí

V létě uplynulo rovných devadesát roků od úmrtí skladatele Leoše Janáčka, tedy patrona brněnské umělecké akademie. Zemřel 12. srpna 1928 v Moravské Ostravě na zápal plic ve věku 74 let.
Archiv

Odkud pocházel Leoš Janáček

Leoš Janáček se narodil 3. července 1854 na Hukvaldech jako deváté ze čtrnácti dětí hukvaldského učitele Jiřího Janáčka a Amálie rozené Grulichové. V jeho vzpomínkách na dětství se objevuje hukvaldská škola, tatínkovy včelíny, kopec Babí hůra nebo kůr kostelíku, kde zpíval při slavnostních mších.
Archiv

Na co hrál Leoš Janáček

Jako dítě zpíval Leoš Janáček na kůru v kostele v Hukvaldech. Když přišel v jedenácti letech do Brna, studoval varhany u Křížkovského. Janáček začal komponovat, začal hrát na klavír, protože měl původně představu, že se stane klavírním virtuosem.

Kde se narodil Fibich

21. prosince 1850, České královstvíZdeněk Fibich / Datum narození

Kde se narodil Martinů

8. prosince 1890, PoličkaBohuslav Martinů / Datum narození

Jak dlouho žil Leoš Janáček

Leoš Janáček
Rodné jméno Leo Eugen Janáček
Narození 3. července 1854 Hukvaldy Rakouské císařství
Úmrtí 12. srpna 1928 (ve věku 74 let) Moravská Ostrava Československo
Příčina úmrtí zápal plic

Kde se narodil Smetana

2. března 1824, LitomyšlBedřich Smetana / Datum narození

Kdo to byl Leoš Janáček

Janáček Leoš, skladatel, pedagog, teoretik, kritik, folklorista a dirigent, narozen 3. 7. 1854, Hukvaldy, zemřel 12. 8.

Kdo se narodil v myslivně

„ Zdeněk Fibich se narodil v drobných rodinných poměrech jako syn auersperského lesmistra v myslivně ve Všebořicích u Dolních Kralovic, v zádumčivém kraji podblanickém dne 21. prosince 1850. “ neskonalé štěstí, že se narodil právě svým rodičům.

Kdo byl Fibich

Zdeněk Fibich (21. prosince 1850, myslivna u Všebořic – 15. října 1900 Praha) byl český hudební skladatel 19. století.

Kdo se narodil v Poličce

Slavné osobnostiAULÍČEK, Dominik (1734 v Poličce – 1803)BOROVSKÝ, Bořivoj (1933 v Poličce – 2012)BROMOVÁ, Veronika (1966 v Poličce)BŘEZOVSKÝ, Bohuslav (1912 – 1976)BUKÁČEK, František Ing.BUKÁČEK, František, akademický malíř (1910 – 1988)BUREŠ, Miloslav (1909 v Poličce – 1968)ČERNÝ, Jan (1907 – 1978)

Kde zemřel Bohuslav Martinů

28. srpna 1959, Liestal, ŠvýcarskoBohuslav Martinů / Úmrtí

Čím se proslavil Leoš Janáček

Ve světě je Janáček znám hlavně díky svým operám, orchestrálně-vokálnímu dílu Glagolská mše, Sinfoniettě, symfonické básni Taras Bulba a komorním skladbám, především smyčcovým kvartetům. Jeden z nejoriginálnějších zjevů české a světové hudební moderny Leoš Janáček se narodil v obci Hukvaldy na severovýchodní Moravě 3.

Kdo se narodil v Litomyšli

Ve městě se narodila nebo působila řada předních osobností, mj. Bedřich Smetana, Alois Jirásek, Božena Němcová, Josef Váchal nebo Olbram Zoubek.

Kde žil Zdeněk Fibich

Ještě před narozením Zdeňka tak manželé Fibichovi žili v myslivně ve Švihově, kde se v roce 1843 konala i jejich svatba, posléze ve Všebořicích. V prosinci 1857 se ze Všebořic rodina stěhovala do Libáně u Nasavrk. Další stěhování proběhlo v roce 1870 do Žák u Čáslavi.

Kdo zemřel v Poličce

“ Letos jsme si připomněli hned dvojí kulaté martinůovské výročí: 60 let od smrti skladatele a 40 let od uložení jeho ostatků v rodinném hrobě v rodné Poličce, kde spočívá vedle rodičů a sourozenců – a také vedle manželky Charlotte. Bohuslav Martinů zemřel 28. srpna 1959 v nemocnici ve švýcarském Liestalu.

Kdy a kde se narodil Leoš Janacek

3. července 1854, HukvaldyLeoš Janáček / Datum narození

Co dělat v Litomyšli

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Kdo založil Litomyšl

Písemně doložená historie města, kníže Břetislav II. – na místě zřejmě staršího slavníkovského hradiště, zmiňovaného Kosmovou kronikou již k roku 981 – založil buď kostel, nebo benediktinský řádový dům.

Čím je známá Polička

Malebné historické město Polička, rodiště hudebního skladatele Bohuslava Martinů, je vstupní branou do jednoho z nejkrásnějších koutů Českomoravské vrchoviny, Žďárských vrchů. Město, které leží ve výšce 555 metrů nad mořem, bylo založeno v roce 1265 králem Přemyslem Otakarem II.

Co v Litomyšli s dětmi

Tipy pro rodiny s dětmi v LitomyšliStezka po stopách Bedřicha Smetany.Putování za sochami a pomníky v Litomyšli.Stezka po bronzových deskách, bustách a pamětních deskách.Putování po litomyšlských muzeích a galeriích.Tipy pro rodiny s dětmi v Litomyšli.Bezbariérová stezka nejen pro handicapované

Kdo se narodil v Lytomysli

Ve městě se narodila nebo působila řada předních osobností, mj. Bedřich Smetana, Alois Jirásek, Božena Němcová, Josef Váchal nebo Olbram Zoubek.

Co se dá delat v Litomysli

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Kam v Litomyšli a okolí

Tipy na výletAndrlův Chlum. Vrchol s rozhlednou nad městem Ústí nad Orlicí v nadmořské výšce 559 m nad mořem.Zámek Nové Hrady. Hrad postaven Z.Toulovcovy maštale.Kozlov a Kozlovský kopec.Růžový palouček.Fajmonova lípa – vyhlídka v obci ČistáNaučná stezka Velký KošířNedošínský háj.