Kde investovat do ETF?

Jaké ETF 2023

8. Nejlepší ETF ESG šetrné k životnímu prostředí: Lyxor MSCI World ESG Trend Leaders (svět)

číslo trackery Specifické oblasti
1 Lyxor MSCI USA ESG Trend Leaders USA
2 iShares MSCI Europe SRI UCITS ETF EUR (Acc) IESE Evropa
3 Lyxor MSCI EM ESG Trend Leaders Rozvojové země

4. 4. 2023

Jak obchodovat s ETF

ETF se obchodují se jako klasické akcie. Nákupem ETF nakupujete akcie konkrétního fondu (emitenta) a obchodování s ETF se příliš neliší od obchodování s akciemi. Jako vlastník máte nárok na část zisků, jako jsou zaplacené úroky nebo vyplacené dividendy a můžete získat zbytkovou hodnotu v případě likvidace fondu.
Archiv

Jak začít investovat do ETF

Nejjednodušším a zároveň i nejbezpečnějším způsobem jak investovat do ETF fondů je prostřednictvím brokera. Broker je vlastně společnost, jejímž prostřednictvím můžete investovat do fondů z celého světa. V dnešní době existuje již řada online brokerů, jejichž recenze si můžete přečíst na našich stránkách.

Jak investovat do ETF S&P 500

MONETA Money Bank nabízí podílové fondy UNIQA Selection Global Equity a UNIQA Selection Opportunities, které investují do ETF instrumentů kopírujících index S&P 500. Do akcií z celého světa můžete investovat s podílovými fondy, plně online a navíc bez vstupního poplatku při nákupu v Internet Bance nebo Smart Bance.
Archiv

Jak vybrat ETF

Nejlepší ETF fondy (2023)iShares Core S&P 500 UCITS ETF.iShares Core MSCI World UCITS ETF.iShares NASDAQ 100 UCITS ETF.iShares MSCI EM UCITS ETF USD (Acc)Lyxor Core STOXX Europe 600.VanEck Vectors Morningstar Global Wide Moat UCITS ETF.

Jak fungují akumulační ETF

Akumulační ETF jsou taková ETF, kdy správci ETF automaticky reinvestují ziskané dividendy z nakoupených aktiv. Tzn., že dividendy nejsou vyplaceny na váš investiční účet a fond za ně nakupuje další aktiva a cena ETF rychleji roste.

Co určuje cenu ETF

Tento mechanismus vzniku a zániku ETF je zárukou toho, že ETF kopíruje cenu podkladového aktiva. Cena ETF se stanovuje každých 15 sekund na burze a stejně jako u normálních akcií je pro něj klíčový střet poptávky a nabídky na trhu. Likvidita ETF se určuje jako likvidita podkladového aktiva.

Jak si vybrat ETF

Jako základ portfolia je nejlepší se tematickým ETF vyhnout a zvolit index s co nejširším zaměřením, pokrývající všechna odvětví ekonomiky. Název tohoto článku je nutné brát mírně s nadsázkou. Nelze objektivně říci, jaké ETF fondy jsou nejlepší či nejhorší.

Jaké firmy jsou v S&P 500

Seznam společností S&P 500 (ke dni 13. 4. 2022)

# Společnost Ticker
1 Apple Inc. AAPL
2 Microsoft Corporation MSFT
3 Amazon.com Inc. AMZN
4 Tesla Inc TSLA

Co patří do S&P 500

S&P 500 index (Standard & Poor's 500) je důležitý americký index složený z 500 akcií amerických firem. Společnosti, které jsou součástí SPX indexu, tvoří celkově více než 75% americké tržní kapitalizace. I proto je využíván jako indikátor stavu amerického akciového trhu.

Jak investovat do indexových fondu

Jak investovat do indexových fondů1: Vyberte si konkrétní indexový fond.2: Vyberte si vhodného brokera.3: Založte si investiční účet.Krok 4: Stanovte si výši investice a realizujte nákup.

Jak funguje ETF fond

ETF většinou sledují konkrétní benchmark, tedy určitý koš aktiv, kterým je typicky tržní index. Díky tomu je pro investora eliminována nutnost vybírat si konkrétní aktiva, jako jsou třeba akcie nebo dluhopisy jedné konkrétní firmy. Složení fondu je totiž jasně dáno indexem.

Kde koupit americké ETF

Kromě popsaného Firstrade je možné americké ETF koupit také na Fio e-brokeru, který ale má několik nevýhod. A to především vysoké poplatky za každý obchod okolo $9, tedy nákup i prodej, také má fio nevýhodný kurz na měnové převody a jejich platforma je pro dnešní standardy nevyhovující.

Kde koupit Nasdaq 100

Futures na index Nasdaq-100

Prostřednictvím Fio banky lze obchodovat futures kontrakty na index Nasdaq-100. Konkrétně mini futures a od září 2019 také nejmenší micro futures, u kterých počáteční marže aktuálně činí již přístupnějších 1900 USD. Výhodou futures jsou dlouhé obchodní hodiny.

Jak funguje index S&P 500

S&P 500 index (Standard & Poor's 500) je důležitý americký index složený z 500 akcií amerických firem. Společnosti, které jsou součástí SPX indexu, tvoří celkově více než 75% americké tržní kapitalizace. I proto je využíván jako indikátor stavu amerického akciového trhu.

Co je to US500

S&P 500 jakožto obchodovatelný futures symbol: US500.

Jedná se o derivát kontraktu, který umožňuje spekulovat na cenu indexu S&P 500. US500. f je tedy kontinuálním CFD futures symbolem, jehož cena se odvíjí od podkladového aktiva.

Co ovlivňuje relativní zhodnocení akcie

U akcií, se kterými se denně obchoduje na burze, cena různě kolísá. Dlouhodobě ale roste s tím, jak firmě rostou zisky. Jednoduše řečeno, čím větší zisky nějaká společnost generuje (a potažmo rozděluje formou dividend), tím víc jsou za ni investoři ochotní zaplatit.

Co je to iShares

Název pro indexovou akcii, kterou používá investiční společnost Barclay. Většinou vycházejí z technologických indexů vytvořených Goldman Sachs. Obchodují se na AMEXu.

Kdy prodat ETF

ETF můžete prodávat kdykoli během obchodních hodin dané burzy cenných papírů. Jedná se tedy o investici, v rámci které nejsou prostředky investora nijak vázány a lze je okamžitě prodat za peníze odpovídající aktuálnímu tržnímu ocenění.

Jaký Broker je nejlepší

Za nejlepšího brokera považujeme XTB. Jedná se o společnost s letitou tradicí, která působí ve více než 13 zemích světa. Pobočku má i v České republice. Umožní obchodovat s FX, indexy, komoditami CFD, akciemi (určitě nejlepší broker na akcie) a ETF, CFD na Bitcoin a dalšími kryptoměnami.

Kde investovat bez poplatku

Například XTB nebo eToro lákají na nákup akcií bez poplatku, aplikace se vás však budou snažit přesvědčit k riskantnějším spekulacím s využitím páky (nákup akcií s využitím úvěru), na nichž vydělávají víc a jsou extrémně rizikové.

Co je to Nasdaq

Index Nasdaq neboli Nasdaq Composite (IXIC) je index všech cenných papírů obchodovaných na americké burze NASDAQ a patří mezi hlavní světové akciové indexy. Z větší části obsahuje technologické a IT společnosti, zbytek tvoří společnosti z ostatních sektorů (spotřebitelské, biotechnologické, finanční apod.).

Co je index US100

NASDAQ (US100) je jedním z nejsledovanějších akciových indexů ze strany investorů a analytiků na celém světě, který se uvádí spolu s průmyslovým indexem Dow Jones (US30) a S&P 500 (US500).

Které firmy jsou v S&P 500

Seznam společností S&P 500 (ke dni 13. 4. 2022)

# Společnost Ticker
1 Apple Inc. AAPL
2 Microsoft Corporation MSFT
3 Amazon.com Inc. AMZN
4 Tesla Inc TSLA

Jak koupit S&P 500 na XTB

Jak začít obchodovat S&P 500 (US500)

Obchodování s indexem S&P 500 je k dispozici na naší obchodní platformě xStation a můžete začít obchodovat s některými z největších amerických společností uzavřením transakcí CFD (contract for differences) na instrumentu US500 a využít plný potenciál pákového efektu.