Kde je HDO kód?

Kde najdu kód na HDO

Pro zobrazení platnosti nízkého tarifu vašeho odběrného místa je třeba znát kód HDO, který je uveden na přijímači HDO. Přijímač najdete v elektroměrovém rozvaděči. Další možnost, jak se může měnit doba spínání mezi nízkým a vysokým tarifem je pomocí digitálních přepínacích hodin.
Archiv

Jak se značí nízký tarif

Distributoři elektřiny nabízí domácnostem jednotarifní, nebo dvoutarifní sazbu. Jednotarifní sazba znamená, že je vám po celý den i noc účtována elektřina za stejnou cenu – ve vysokém tarifu (VT). Naopak v případě dvoutarifní sazby odebíráte během dne střídavě dražší vysoký a levnější nízký tarif (NT).
Archiv

Jak nastavit HDO

Když máme zjištěné parametry HDO, můžeme je již nastavit na bojleru. To se provádí pomocí aplikace pro iOS nebo Android, která se přes Bluetooth spáruje se bojlerem. Tato aplikace umožňuje konfiguraci bojleru včetně právě parametrů HDO, změnu režimu topení a také aktualizaci firmware bojleru.
Archiv

Jak zjistím kdy mám nízký tarif

Přehled spínání nízkého tarifu (také označovaného jako noční proud) najdete jednoduše v naší on-line aplikaci Moje PRE. Zde máte přehled kdykoliv k dispozici a pod kontrolou, aniž byste museli zadávat kód HDO (hromadného dálkového ovládání, tj. spínání vysokého a nízkého tarifu).
ArchivPodobné

Co je T1 a T2

Popis elektroměru

tarifu (T1=vysoký tarif), po 8 vteřinách se přepíná na 2. tarif (T2=nízký tarif) a dále znovu od začátku. Funkčnost elektroměru poznáte pouze dle zobrazených hodnot na displeji (elektroměr nemá žádný pohyblivý kotouč).

Co je D57D

D57D je dvoutarifní sazba, kde je 20 hodin denně cena eletřiny v levnějším tarifu. Místo, které využíváte převážně o víkendu.

Jaký je rozdíl mezi vysokým a nízkým tarifem

Rozdíl spočívá v ceně za elektřinu. Během vysokého tarifu platí odběratelé za elektřinu plnou cenu. V době nízkého tarifu je elektřina levnější. Rozdíl mezi cenou nízkého a vysokého tarifu se u jednotlivých distribučních sazeb liší.

Jak nastavit bojler Dražice

Těleso je ovládáno termostatem, na kterém si jednoduše nastavíte požadovanou teplotu (5-74 °C). Po dosažení cílové teploty se ohřev automaticky přeruší (z 10 na 60 °C se voda ohřeje zhruba za 3,8 h). Ke spotřebě pak využijete vodu nashromážděnou v zásobníku.

Jak funguje spínání HDO

Z přijímače HDO je veden signál ke stykači, který blokuje spínání spotřebiče vysokým odběrem elektřiny. V okamžiku sepnutí nízkého tarifu se nejen odblokuje výkonný spotřebič, ale také se přepne elektroměr, aby počítal veškerou spotřebu v domácnosti v nízkém (levnějším) tarifu.

Jak změřit HDO

Jak zjistit, kdy spíná HDO

„Abyste zjistili, kdy HDO spíná, musíte se jít podívat ke svému elektroměru. Vedle něj bude povelová ˇkrabička´, tedy to HDO, a potřebujete si opsat kód složený z písmen a číslic, např.

Co je to VT a NT

Jak správně odečtu stav elektroměru OBRÁZEK 1 – Z elektroměru se odečítají pouze celá čísla bez desetinných míst. Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji.

Co znamená na elektroměru L1 L2 L3

Přítomnost všech napětí značí symboly L1 L2 L3. Stav v kWh (číselník má 8 celých míst bez desetinného místa). Právě zobrazovaný tarif je doplněn šipkou, aktivní tarif čtvercem, T1 vysoký, T2, nízký tarif. Přítomnost fázových napětí je na LCD zobrazena pod sebou L1 L2 L3.

Co je sazba D26d

Sazba D25d je určena domácnostem, které využívají elektrický ohřev vody a mají nižší spotřebu elektřiny. Sazba D26d je určena domácnostem, které využívají elektrický ohřev vody a mají vysokou spotřebu elektřiny. Sazba D27d je určena majitelům elektrických automobilů.

Co je D02D

Běžné spotřebiče jako TV, lednička, sporák, pračka, myčka… Ne, D02D je jednotarifní sazba, která má jednotnou cenu elektřiny po celý den. Domácnosti, které používají elektřinu pro ohřev vody. Ano, D25D je dvoutarifní sazba, kde je 8 hodin denně cena eletřiny v levnějším tarifu.

Jak se pozná na hodinách že jde noční proud

Nárok na nízký tarif máte v případě, že vlastníte jedno z těchto zařízení: bojler, elektrické topení (například elektrokotel, podlahová vytápění, přímotop, …), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, akumulační nebo hybridní vytápění. Dříve se nízkému tarifu říkalo noční proud.

Co je to T1 a T2

Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji.

Na jakou teplotu nastavit ohřev vody

Optimální je nastavení mezi 50 a 60 °C. Není ale výjimkou, že lidé mají doma nastaven ohřev vody na mnohem vyšší hodnoty. U vyšší teploty ale může dojít k opaření a navíc se při ní z vody uvolňují minerály, které mohou způsobit vodní kámen. Jednou za čas ohřejte vodu v bojleru na vyšší stupeň kvůli bakterii Legionella.

Kdy se ohřívá voda v bojleru

Optimální teplota vody v bojleru se přitom řídí i ročním obdobím, v létě postačí obvykle 50 až 55 stupňů Celsia, v zimě je dobré držet teplotu vody na alespoň 60 °C. Není přitom doporučováno nastavovat teplotu vody v bojleru vyšší jak 65 °C.

Jak poznat že běží noční proud

Označení „noční proud“ se dnes již v úředních dokumentech nepoužívá. Distributoři nabízí pouze standardní nebo zvýhodněnou distribuční sazbu. Časové úseky, během kterých čerpáte elektřinu za zvýhodněnou cenu, řídí hromadné dálkové ovládání (HDO).

Kde je uvedeno číslo elektroměru

Číslo elektroměru naleznete na výrobním štítku měřícího přístroje nebo na každé faktuře (strana č. 2, v části “Údaje o měřícím zařízení”). Číslo elektroměru se skládá ze zkratky PRE a kódu obsahujícího písmena a číslice např. PRE C0237788.

Co znamená T1 a T2 na elektroměru

Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji. Čtvereček vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí aktivní tarif (tarif, který právě registruje spotřebu el. energie).

Jaký je rozdíl mezi sazbou D25d a D26d

Každá distribuční sazba se liší dobou, po kterou můžete využívat nízký (levnější) tarif. D25d (elektrický bojler nebo akumulační vytápění): Nízký tarif platí 8 hodin denně. D26d (akumulační vytápění s vyšší spotřebou): Nízký tarif platí 8 hodin denně.

Co je tarif T4

Na LCD zobrazovací jednotce se postupně zobrazuje stav číselníku 1. tarifu (T1=vysoký tarif), po 8 vteřinách se přepíná na 2. tarif (T2=nízký tarif), T3,T4 (rezerva – nevyužito) a dále znovu od začátku. Funkčnost elektroměru poznáte pouze dle zobrazených hodnot na displeji (elektroměr nemá žádný pohyblivý kotouč).

Jaký je rozdíl mezi sazbou D01d a D02d

Zatímco D01d je nejvýhodnější pro jednotlivce a páry, tedy domácnosti s nižší spotřebou, sazbu D02d volí spíše rodiny, u kterých je spotřeba elektřiny vyšší. V rámci těchto sazeb se platí stále stejná cena elektřiny bez ohledu na denní dobu.

Jak dlouho muze být voda v bojleru

A při poslední kontrole vás možná ještě napadne vypnout i bojler. Dnešní bojlery však mají pokročilé izolační vlastnosti a ani během 48 hodin voda úplně nevychladne (to závisí na mnoha faktorech). Když se pak vrátíte domů a zapnete ho, voda se musí nahřát opět na požadovanou teplotu.