Kde je nejvíc žraloků?

Kde nejvíce útočí žraloci

Nejvíc zpráv o výskytu žraloků je v oblasti východního a jihovýchodního pobřeží a ve vodách společných s Itálií, což jen potvrzuje pozorování Italů. I tak jsou záznamy jen o 10 útocích, z nichž fatálně skončily 3, hluboko pod standardem Itálie.

Kde jsou nejvíc žraloků

Obávaný žralok bílý se ve větším počtu vyskytuje hlavně u pobřeží severovýchodu USA a Kalifornie, Jižní Afriky, jižní Austrálie a Japonska. Řada dalších druhů obývá Rudé moře nebo Karibik. Většina žraloků žije na otevřeném moři a často ve velkých hloubkách, i přes 300 m.

Kde všude jsou žraloci

Žraloci jsou především predátoři, obývající většinu rozlohy moří a oceánů na Zemi. Někteří z nich se vyskytují i v brakických vodách při ústí řek a pronikají do jejich dolních toků, vyskytlo se i několik málo druhů, které se adaptovaly na život ve větších sladkých jezerech.

Kde hrozí napadení žralokem

U pobřeží USA je každý rok zaznamenáno nejvíce nevyprovokovaných útoků žraloka na člověka. V roce 2019 jich bylo 41, více než na celém světě dohromady. 21 z nich se stalo u Floridy. Rok předtím USA spočítalo 32 napadení.
Archiv

Jak daleko od břehu útočí žralok

Devadesát procent všech útoků na lidi se odehraje v oblasti do dvou metrů pod hladinou a 30 metrů od břehu.

Jak se bránit při útoku žraloka

Snažte se co nejrychleji dostat z vody, protože žralok se může vrátit a pokusit se o druhý útok. Při plavání do bezpečí se snažte pohybovat co nejklidněji, aby nedošlo k opětovnému přilákání žraloka. V případě, že k útoku dojde při potápění, pokuste se najít nejbližší útes a dostat se do jeho bezpečí.

Jak se chránit před žralokem

Stejně jako většina ostatních predátorů i žralok útočí v případě, že se k němu otočíte zády. Proto je dobré se pomalu otáčet a sledovat ho tak po celou dobu. Hra na mrtvého vám při setkání se žralokem nepomůže. Snažte se ho spíše zasáhnout do citlivých míst (oči, čumák, žábry).

Jak útočí žralok

Žraloci preferují kusy, které jsou již zraněné a nedokážou se bránit. Právě proto útočí na plavce nebo potápěče, neboť jim jejich pohyby připomínají zraněného tuleně či želvu, což se žralokovi zdá jako velmi snadno dosažitelná kořist.

Kdy nejcasteji utoci žralok

Nejvíce útoků je v srpnu, avšak prý jen proto, že na plážích je v této době nejvíce turistů. Za posledních padesát let bylo na pobřeží okresu Volusia zaznamenáno 231 útoků žraloků, vesměs menších "plážových" druhů.

Jak předejít útoku žraloka

Existují také pravidla, která sníží již tak malou šanci, že žralok na člověka zaútočí:Vždy plavte ve skupině.Neplavte příliš daleko od břehu.Vyhněte se koupání v noci, za úsvitu nebo za soumraku.Nevstupujte do vody, pokud krvácíte.Nemočte do vody.Nenoste lesklé šperky.Nechoďte do vod, kam ústí odpadní vody.

Kdy útočí žralok

K většině útoků dochází v případě, kdy si žralok splete člověka s tuleněm nebo jiným živočichem a po prvním kousnutí obvykle odplouvá. Přestože existuje pouze malá šance na to, že by žralok zaútočil, stále zde je.

Co přitahuje žraloky

Vědci varují, že žraloky přitahuje cákání vody nebo házení kamenů. Rovněž uvádějí, že většina obětí má černobílé nebo žlutočerné plavky. Žraloci totiž dobře vidí kontrasty těchto barev. Experti vysvětlují, že většina incidentů na Floridě jsou spíše kousnutí než skutečné útoky.

Kdy žralok útočí

K většině útoků dochází v případě, kdy si žralok splete člověka s tuleněm nebo jiným živočichem a po prvním kousnutí obvykle odplouvá. Přestože existuje pouze malá šance na to, že by žralok zaútočil, stále zde je. Díky několika základním opatřením se tato pravděpodobnost může ale ještě výrazně snížit.

Jak zabránit útoku žraloka

Při setkání se žralokem pod vodou by potápěč měl ztuhnout a vůbec se nepohybovat, aby ho žralok nevnímal jako hrozbu. Když útok je nevyhnutelný, člověk se může pokusit udeřit žraloka, a to buď do čumáku nebo do žaber. Plavat dál od břehu je doporučeno ve skupinách, útok žraloků na skupinu je méně pravděpodobný.

Co dělat když vidím žraloka

Snažte se co nejrychleji dostat z vody, protože žralok se může vrátit a pokusit se o druhý útok. Při plavání do bezpečí se snažte pohybovat co nejklidněji, aby nedošlo k opětovnému přilákání žraloka. V případě, že k útoku dojde při potápění, pokuste se najít nejbližší útes a dostat se do jeho bezpečí.

Co dělat při setkání s žralokem

Hra na mrtvého vám při setkání se žralokem nepomůže. Snažte se ho spíše zasáhnout do citlivých míst (oči, čumák, žábry). V případě, že s sebou máte jakoukoliv věc (podvodní kameru, šnorchl), použijte tuto věc jako zbraň. Snažte se co nejrychleji dostat z vody, protože žralok se může vrátit a pokusit se o druhý útok.

Jak odehnat žraloka

Pokud žralok „jen pluje kolem,“ sledujte ho, ale nereagujte na něj, možná o vás nemá zájem, jen jste se prostě ocitli v jeden čas na jednom místě. Nesnažte se žraloka vyplašit či odehnat, zbrklé pohyby zajistí pravý opak.

Jak dlouho žijí žraloci

Nehodnoceno, buďte první! Grónskému žralokovi, který byl před několika měsíci objeven ve vodách Severního Atlantiku, vědci zpočátku přisuzovali věk v rozmezí 272 až 400 let. Nové výzkumy ale ukázaly, že žralok může být ještě mnohem starší – až 512 let.