Kde je v bytě elektroměr?

Kde najdu elektroměr v bytě

Elektroměr je přístroj, který měří množství odebrané elektrické energie. Najdete jej v elektroměrových rozvaděčích na odběrném místě. Hodnotíme dle něj spotřebovanou elektřinu a následné vyúčtování. Číselníky vedle sebe – vlevo vysoký tarif (označený I.), vpravo nízký tarif (označený II.)

Kde je elektroměr v paneláku

Elektroměrová skříň, aneb kde najdu elektroměr

D či PREdistribuce) neustále měří spotřebu každého odběrného místa. Aktuální data uvidíte, až otevřete přidělenou elektroměrovou skříň. Bývá umístěna na okraji soukromého pozemku, zvenčí na obvodové zdi rodinného domu nebo na společných chodbách v paneláku.

Kde jsou elektroměry

Elektroměrový rozváděč se umísťuje vždy na veřejně přístupné místo, tj. na hranici pozemku nebo na vnější stranu objektu, pokud tvoří hranici pozemku. Otevírání dvířek elektroměrového rozváděče musí být umožněno z vnější přístupné strany pozemku.
Archiv

Jak zjistit stav elektroměru

Na faktuře naleznete Vlast- nické číslo Vašeho elektroměru a podle toho poznáte svůj elektroměr. kde zjistím poslední stav elektroměru Poslední stav Vašeho elektroměru zjistíte v naší Virtuální obchodní kanceláři, z Vašeho posledního vyúčtování elektřiny nebo na Zákaznické lince 840 840 840.

Který elektroměr je můj

Jak poznám, který elektroměr patří mě OBRÁZEK 2 – Každý elektroměr má své číslo elektroměru (vlastnické číslo). Na faktuře naleznete Vlast- nické číslo Vašeho elektroměru a podle toho poznáte svůj elektroměr.

V jakých jednotkách je elektroměr

Pro vysoké odběry je na elektroměru uvedena násobící konstanta, kterou je potřeba vynásobit údaj na číselníku. Elektronický impulzní elektroměr počítá impulzy zabudovaného elektronického wattmetru a konstanta se udává v impulzech na 1 kWh (impulzy jsou opět pro kontrolu indikovány blikající LED diodou).

Kdo osazuje elektroměr

Samotné osazení a zapojení elektroměru provádí vždy technik distribuční společnosti.

Jak nahlásit stav elektroměru

Pro snadné a rychlé nahlášení stavu měřícího zařízení využijte on-line formuláře. Odečet měřícího zařízení nám můžete nahlásit také telefonicky na naší Zákaznické lince – tel.: 800 550 055 (Po – Pá 8-18 hod.).

Co může být v Elektroměrovém rozváděči

V elektroměrových rozvodnicích a rozvaděčích mohou být namontované jen měřící zařízení (elektroměry), sazbový spínač případně přijímač HDO, jistič před měřícím zařízením (elektroměrem), jistící zařízení obvodu sazbového spínače, ovládací relé nebo stykač, ochranná (případně nulová) svorkovnice a popřípadě další …

V čem měří elektroměr

Elektroměr, někdy označován jako elektrické hodiny, je zařízení, které měří spotřebu elektřiny v domácnosti. První elektroměry se podobaly hodinám – měly ručičky a číselník. Postupem času, jak šla technologie kupředu, se začaly používat moderní elektroměry, statické nebo impulsní. Druhů elektroměrů je více.

Jak vypadá číslo elektroměru

Číslo elektroměru naleznete na štítku elektroměru nebo na každé faktuře (strana č. 2, v části “Údaje o měřícím zařízení”). Číslo elektroměru se skládá ze zkratky PRE a kódu obsahujícího písmena a číslice.

Jak měří elektroměr

Měření vychází z počtu otáček rotoru (kotouče) zabudovaného indukčního motorku, který je roztáčen vířivými proudy. Na vhodně tvarovaném jádře, které obepíná hliníkový kotouč, je navinuta napěťová (měří příchozí napětí) a proudová cívka (skrz kterou prochází měřený odebíraný proud).

Jak se zapojuje elektroměr

Elektroměr musí být připojen na přívodní fáze ve sledu L1, L2, L3 z levé strany. V sítích TN se pro ochranu při poruše (před dotykem neživých částí) použije automatické odpojení od zdroje nadproudovým jisticím prvkem – jističem. Při použití jističe se vodič PEN nerozděluje v elektroměrovém rozváděči v části měření.

Jak přesunout elektroměr

Před samotným přesunem elektroměru musíte zajistit revizi nové přípojky revizním technikem. V poslední fázi vás navštíví pracovníci distribuční společnosti, kteří zrealizují svou část elektrické přípojky a následně provedou překládku elektroměru s jeho odplombováním a následným zaplombováním.

Jak číst z elektroměru

Jak správně odečíst stav elektroměru

Z elektroměru se odečítají pouze celá čísla bez desetinných míst. Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji.

Jak často dělat Samoodečet

Samoodečet nesmí být starší než 30 dní. Zákazník může nahlásit samoodečet jako kontrolní kdykoliv v průběhu roku (maximálně 10x za kalendářní rok a navíc samoodečet provedený k poslednímu dni kalendářního roku).

Jak často měnit elektroměr

Lhůta platnosti ověření elektroměru, která v případě indukčních elektroměrů vyrobených do 31.12.1989 činí 10 roků, v případě indukčních elektroměrů vyrobených po 1.1.1990 je to 16 roků, v případě statických elektroměrů 12 roků, se počítá od 1. ledna roku následujícího po roce ověření.

Jak zastavit elektroměr

Stačí k tomu podchlazený dusík, obsažený v aerosolové náplni do zapalovačů. Aerosolovou náplní údajně stačí několikrát postříkat vnější obal elektroměru a prudká tepelná změna deformuje vnitřní jemné pohyblivé součásti měřidla.

Co je 4q elektroměr

Čtyřkvadrantní elektroměr DB4,DC4 slouží pro měření energie a výkonu až ve čtyřech kvadrantech (činná – odběr /dodávka, jalová – induktivní /kapacitní). Obsahuje vnitřní zálohované hodiny, které tvoří měřicí periodu a řídí tarifní spínání.

Jak na odečet elektroměru

Číslo elektroměru se skládá ze zkratky PRE a kódu obsahujícího písmena a číslice. Odečet elektroměru: Zapisujete vždy pouze celé číslo, údaj za desetinnou čárkou není pro potřeby nahlášení odečtu podstatný. U statických digitálních elektroměrů se stavy tarifů na displeji pravidelně střídají v intervalu cca 10 vteřin.

Jak zapojit třífázový elektroměr

U třífázových elektroměrů musí být dodržen správný sled fází (L1, L2, L3). Elektroměr musí být připojen na přívodní fáze ve sledu L1, L2, L3 z levé strany. V sítích TN se pro ochranu při poruše (před dotykem neživých částí) použije automatické odpojení od zdroje nadproudovým jisticím prvkem – jističem.

Co vše je v rozvaděči

Je praktické mít v rozvaděči jednu jednofázovou zásuvku v provedení na DIN-lištu pro případné opravářské práce. Podružné rozvaděče v bytových objektech jsou často skříně pro montáž na povrch, které obsahují několik jističů a proudových chráničů a na jejich krytu jsou přímo namontovány jednofázové i třífázové zásuvky.

Kdo instaluje elektroměr

Kdo instaluje elektroměr Elektroměr instaluje váš distributor elektřiny, nikoliv dodavatel elektřiny. Pokud se chystáte vybudovat novou elektrickou přípojku, budete muset kontaktovat právě svého distributora elektřiny, pod jehož distribuční území spadáte.

Jak zjistit kdy je vysoký a nízký tarif

V rozvaděči naleznete pouze elektroměr. Povel pro zjištění časů nízkého tarifu najdete na displeji elektroměru. Pokud se vám nedaří tento údaj zjistit, můžete se podívat do našich návodů k elektroměrům.

Jak provést odečet elektroměru

Zadat samoodečet on‑line

Nahlaste stav elektroměru nebo plynoměru kdykoliv. Změnu zvládnete i bez registrace na webu samoobsluhy. Při samoodečtu zadejte čísla, která vidíte na elektroměru nebo plynoměru.