Kde jsou Supervulkány?

Co se stane když vybuchne Yellowstone

Vše živé v této oblasti prakticky ihned zemřelo, ale následky si odnesla téměř celá Země. Globální teplota na naší planetě poklesla asi o pět stupňů Celsia. Důsledkem bylo katastrofální vymírání živočišných druhů… Pokud by došlo k podobně silné erupci Yellowstonu, lidstvo by nemělo šanci přežít.
Archiv

Kdy naposledy vybuchl Yellowstone

Vzhledem k tomu, že takové výbuchy jsou poměrně vzácné a v Yellowstonském národním parku existují pouze tři známé výbuchy v historii, z nichž poslední se objevil před 631 000 lety, předpokládalo se, že je třeba sta tisíců let příprav na další erupci.

Co to je sopka

sopka – Geologická encyklopedie. sopka (vulkán) místo, kde láva a sopečné (vulkanické) plyny vystoupí na zemský povrch, ať již na souši nebo pod vodou. Většina sopek mívá sopečný kužel tvořený utuhlou lávou nebo sopečnými vyvrženinami neboli viz pyroklastickými horninami, které obklopují kráter.

Co by se stalo kdyby vybuchl Vesuv

I když byl výbuch Vesuvu v roce 79 obrovskou tragédií, díky tělům pohřbeným v popelu mohli experti získat vhled do života obyvatel starověké Itálie. Sopečný materiál totiž zakonzervoval těla, domy i jejich vybavení. Popel a prach zachoval okolí Vesuvu z 1. století až do dnešních dnů.

Co je to Supervulkan

Supervulkán je sopka schopná sopečnou erupcí produkovat ejekta větší než 1 tisíc kubických kilometrů (to se indexu vulkanické aktivity rovná stupni VEI 8). To je tisíckrát více než většina historických erupcí.

Co to je kaldera

kaldera rozsáhlý kráter o průměru několika kilometrů až desítek kilometrů, vzniklý zpravidla propadnutím (kolapsem) centrální části sopky do vyprázdněného magmatického ohniště (krbu).

Co to je tuf

Tuf (z italského tufo, což má stejný význam jako latinské tofus) je druh horniny ze sopečného popelu (pyroklastika) vyvrženého během sopečné erupce a postupem času konsolidovaného do jednolité masy. Na rozdíl od tufitů, které vznikají uložením a zpevněním ve vodě, jsou tufy zpevňovány na souši.

Kdo znicil Pompeje

Vesuv zásoboval své okolí materiálem tři dny a například Pompeje, dnes jedna z nejnavštěvovanějších italských památek vůbec, se ocitly pod šestimetrovým nánosem popela a kamení. Zkáze dokázala uniknout jen hrstka šťastlivců. Byl mezi nimi i Gaius Plinius mladší, který celou tragédii věrohodně popsal.

Kdy byly zničeny Pompeje

Starověké město, které bylo doslova pohřbeno při výbuchu Vesuvu, na vás dýchne svou jedinečnou atmosférou zašlé slávy i výjimečné kultury. Od roku 1997 jsou trosky starověkých Pompejí na seznamu UNESCO. Město, které patřilo k neapolské provincii, bylo roku 79 n. l. zničeno masivní erupcí sopky Vesuv.

Co to je stratovulkán

Kompozitní sopka či stratovulkán (někdy taktéž označována jako navrstvená sopka) je označení pro kuželovitý typ sopky, která je tvořena velkým množstvím vrstev lávy a pyroklastických hornin (tefry, strusky a sopečného popela) různého chemického složení.

Co je to štítová sopka

Štítová sopka je druh sopky s velice mírně ukloněnými svahy, které tvoří mnoho vrstev vysoce mobilní a tedy málo viskózní lávy s malým obsahem podílu SiO2. Oproti stratovulkánům nebývají štítové sopky explozivního charakteru a jejich erupce se projevují výlevem značného množství lávy do okolí.

Jak vzniká TUF

Vulkanický tuf je usazená hornina ze sopečného popela, která vzniká při sopečné erupci a následném usazení při působení vzduchu. Tuf je poměrně měkký materiál a ve stavebnictví se využíval už době antiky. Jsou z něho také vytesané některé sochy na Velikonočních ostrovech v Polynésii.

Jak se dostat do Pompejí z Neapole

Do Pompejí vede z Neapole nejjednodušší cesta příměstskou železnicí EAV, která jezdí zhruba každých 20 minut. Nastoupíte na vlak který míří do Sorrenta, a vystoupíte z něj zhruba po půl hodině na stanici Pompei Scavi – Villa de Misteri, která se nachází jen asi 50 metrů od vstupu do areálu.

Proč vybuchne sopka

Magma je lehčí než skála, která ji obklopuje, stoupá nahoru a shromažďuje se v magmatických komorách. Vyvíjející se tlak nakonec část magmatu protlačí průduchy a prasklinami na zemský povrch. Tak vzniká láva, tedy magma, která vybuchla.

Kdy došlo ke zkáze Pompejí

Den zkázy Pompejí (24. srpen 79 n. l.)

Co se stalo s pompejemi

Římská města zasažená erupcí Vesuvu v roce 79. Černé stínování představuje oblast spadu sopečného popela a strusky. Pyroklastické proudy a pyroklastické přívaly stály za většinu obětí Pompejské erupce. Na fotce z roku 2018 je zachycený pyroklastický proud ze sopky Mayon, jehož trasa činila délky 4 km.

Co vychazi že sopky

Při erupci mohou ale sopky vyvrhovat i množství pevných částic, které označujeme jako pyroklastika (obr. 3). Jedná se o ztuhlé magma i kusy hornin sopečného kužele, které jsou při explozi rozmeteny po okolí. Pyroklastický materiál, který opět dopadá na povrch nazýváme souhrnně pojmem tefra (KUKAL, Z., 1983, 129).

Co vyvrhuje sopka

Sopky kromě magmatu a plynů vyvrhují i pevné látky (nesoudržné sopečné vyvrženiny tzv. pyroklastiky), a to zejména ještě před výlevy samotných láv, kdy dochází k erupcím par a plynů, při nichž se do atmosféry dostává velké množství pyroklastického materiálu.

Co je vyvřelé horniny

Vyvřelé neboli magmatické horniny vznikají tuhnutím magmatu či lávy (to je magma, které se dostalo na zemský povrch). Rozdělují se na hlubinné, žilné a výlevné. Hlubinné vyvřelé horniny vznikají tuhnutím magmatu hluboko pod povrchem. Magma zde tuhne pomalu, proto dochází k vytváření větších krystalů minerálů.

Jak dlouho trvá prohlídka Pompejí

Budete-li chtít Pompeje projít celé, vyhraďte si na návštěvu zhruba 2 hodiny. Celé archeologické naleziště je zapsáno na seznam UNESCO.

Kdy jet do Pompejí

Nejlepší měsíce pro dobré počasí v Pompejích jsou Březen, Duben, Květen, červen, červenec, Srpen, Září, říjen a Listopad. V průměru jsou nejteplejší měsíce červenec a Srpen. Nejchladnější měsíce jsou Leden a únor. Listopad je nejvíce deštivý měsíc.

Co znicilo Pompeje

Staly se jedním ze starořímských měst v Neapolském zálivu v císařské provincii Italia (dnes region Kampánie, Itálie), která byla roku 79 našeho letopočtu zničena erupcí sopky Vesuv.

Jak se jmenuje největší sopka na světě

Mauna Loa (v jazyce původních obyvatel dlouhá hora) je aktivní štítová sopka, ležící na ostrově Havaj, který je součástí Havajských ostrovů v Tichém oceánu. Její výška od mořského dna až k vrcholu činí cca 10 km a její základna má průměr 120 km.

Jak hluboko je láva

Krb bývá v hloubce 5–30 km pod povrchem země. Parazitický kráter: Pokud je sopka vysoká, magma neputuje pouze sopouchem, ale hledá si i jiné cesty, které pak ústí na svazích vulkánu. Magmatu vyvrženému na povrch se říká láva. Jde o roztavenou horninovou hmotu, jejíž obvyklá teplota je 700 až 1200 °C.

Čím mohou být sopky nebezpečné

Sopky mohou být i tichými zabijáky. Jestliže se vulkány nacházejí v těsné blízkosti jezer, mohou se plyny z magmatu měnit pod vodou na oxid uhličitý. Při zemětřesení pak dochází k takzvané limnické erupci, kdy se plyn dostává nad vodu a zabíjí.