Kde mají kapradiny výtrusy?

Kde se vyskytuji kapradiny

Kapradiny najdeme v deštných pralesech, horských lesích, vysoko v horách (i více jak čtyři tisíce metrů vysoko) a dokonce i v Grónsku, na Aljašce a na Islandu, což je naprostý protipól tropických deštných lesů. Některé rostou na stromech, jiné na zemi a jiné na skalách.

Kde rostou kapraďorosty nejlépe

Jejich pozůstatkem jsou ložiska černého uhlí (Kladenská a Ostravská pánev ap.)
ArchivPodobné

Kdy rostly největší kapradiny

Kapradiny se poprvé objevily ve spodním devonu a největší rozvoj zažily právě během karbonu a permu. V druhohorách a třetihorách spíše kapradiny vymíraly.

Jak rychle rostou kapradiny

Navíc roste velmi rychle – svoji velikost může v příznivých podmínkách během jednoho roku až zdvojnásobit. Ačkoli mají často jiné požadavky než ostatní pokojovky, není pěstování kapradin obtížné.

Kdy se vysazují kapradiny

Jelikož se kapradiny prodávají v nádobách, můžete je teoreticky vysadit kdykoli. Nejlepší dobou je však jaro, protože rostliny pak mají až do zimy dostatek času, aby zakořenily a zesílily.

Kdy stříhat kapradiny

Staré listy kapradin stříháme až tehdy, když se na jaře objeví nové výhony. Suché listy chrání zranitelnou část rostliny před mrazem a chladným počasím jako přirozený mulč.

Kam vysadit kapradiny

V přírodě kapradiny obývají převážně vlhké lesní příšeří. Odtud se odvozují vhodné podmínky pro jejich pěstování. Na rozdíl od většiny pokojových rostlin, které nejlépe rostou na osluněném okenním parapetu, dávají kapradiny přednost polostínu a vlhčímu vzduchu.

Kdy je dobře sadit kapradiny

Nejlepší dobou je však jaro, protože rostliny pak mají až do zimy dostatek času, aby zakořenily a zesílily.

Jak zachránit uschlé kapradí

Pokud začnou listy kapradiny na koncích žloutnout a poté hnědnout, může to být signál, že je rostlina příliš mokrá. V takové situaci můžete zkusit trochu uvolnit horní vrstvu půdy pomocí klacku, přičemž dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny, a pak musíte počkat, až substrát vyschne.

Co kombinovat s kapradinami

Kapradiny kombinujte s rostlinami, které mají podobné nároky na světlo a zálivku.Bohyšky: Bohyšky jsou tradičními společníky kapradin.Srdcovky: Srdcovky jsou zajímavým doplňkem ke kapradinám.Plicníky: Plicníky jsou trvalky s nádhernými květy a atraktivními listy, které se skvěle kombinují s kapradinami.

Kam zasadit kapradí

V zahradě vyžaduje mírně kyselou, vlhkou půdu. Ideálním stanovištěm jsou okraje jezírek, kde podezřeň obsadíme mechem. Pokud ji chceme pěstovat ve skupinách, vykopeme jámu, vyložíme ji fólií a naplníme kyselou rašelinou. Najdeme polostinné místo, pokud má ale dost vláhy, snese i přímé slunce.

Kdy sazet Kapradi

Jelikož se kapradiny prodávají v nádobách, můžete je teoreticky vysadit kdykoli. Nejlepší dobou je však jaro, protože rostliny pak mají až do zimy dostatek času, aby zakořenily a zesílily.