Kde najdeme lidská práva?

Kde se nejvice porusuji lidská práva

Mezi země, kde je stav lidských práv "nejhorší z nejhorších", zařadila podle agentury AP mimo jiné Libyi a Severní Koreu. Krom těchto dvou zemí mají nejhorší stav lidských práv Barma, Kuba, Somálsko, Súdán, Turkmenistán a Uzbekistán, plus území Tibetu a Čečenska.

Jaké máme lidská práva

Všeobecná deklarace lidských práv – zjednodušené znění všech článků

1 Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv.
16 Právo na svobodný vstup do manželství a na založení rodiny.
17 Právo vlastnit majetek, kterého nikdo nemůže být svévolně zbaven.
18 Právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství.

ArchivPodobné

Kde se můžeme domáhat lidských práv

(1) Každý se může domáhat stanoveným postupem svého práva u nezávislého a nestranného soudu a ve stanovených případech u jiného orgánu. (2) Kdo tvrdí, že byl na svých právech zkrácen rozhodnutím orgánu veřejné správy, může se obrátit na soud, aby přezkoumal zákonnost takového rozhodnutí, nestanoví-li zákon jinak.
Archiv

Jak jsou dodržována lidská práva v ČR

Základní lidská práva jsou v Česku garantována jednak Ústavou České republiky a Listinou základních práv a svobod, jednak řadou mezinárodních smluv, například Úmluvou proti mučení, Úmluvou o právech dítěte a zejména evropskou Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod (tuto úmluvu vykládá a aplikuje Evropský …

Kdo chrání naše práva

Ustanovení Listiny základních práv se vztahují na veškeré jednání orgánů, institucí a jiných subjektů Unie a dále na členské státy při uplatňování práva Unie. Listina chrání jednotlivce a právnické osoby před jednáním orgánů EU porušujícím základní práva.

Kdo bojoval za lidská práva

“ Nelson Mandela, jeden z nejznámějších symbolů lidských práv dvacátého století, je muž, jehož oddanost svobodám jeho lidí inspiruje obhájce lidských práv po celém světě. Mandela se narodil v jihoafrickém Transkei a byl synem kmenového náčelníka.

Kdo vymyslel lidská práva

Z toho vycházejí první teoretikové pozdějších lidských práv, například Jean Bodin (Šest knih o státu, 1576), Hugo Grotius (De iure belli et pacis, 1625), Thomas Hobbes (Leviathan, 1651) nebo Samuel Pufendorf (De jure naturae et gentium, 1672).

Jaké lidskoprávní dokumenty znáte

ZÁKLADNÍ DOKUMENTY K LIDSKÝM PRÁVŮMVŠEOBECNÁ DEKLARACE LIDSKÝCH PRÁV.MEZINÁRODNÍ PAKT O OBČANSKÝCH A POLITICKÝCH PRÁVECH.MEZINÁRODNÍ PAKT O HOSPODÁŘSKÝCH, SOCIÁLNÍCH A KULTURNÍCH PRÁVECH.ÚMLUVA O OCHRANĚ LIDSKÝCH PRÁV A ZÁKLADNÍCH SVOBOD.ÚMLUVA O PRÁVECH DÍTĚTE.ÚMLUVA O PRÁVNÍM POSTAVENÍ UPRCHLÍKŮ

Kdo má v ČR právo na vzdělávání

Článek 33 (1) Každý má právo na vzdělání. Školní docházka je povinná po dobu, kterou stanoví zákon. (2) Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.

Co je to nedotknutelnost osoby

Nedotknutelnost se podle čl. 7 odst. 1 vztahuje jak na osobu fyzickou (čili na člověka), tak na její soukromí a to od narození až do smrti. Jde o ústavně chráněné právo na zachování integrity osoby, jehož porušení je obecně zakázáno a to jak ve sféře veřejnoprávní, tak i v soukromoprávní.

Kdo je ombudsman v ČR

Úřadující Stanislav Křeček

Standardně bývá hlavní význam ombudsmana spatřován v tom, že zlepšuje vztah mezi občanem a státní mocí.

Jaká práva má člověk po narození

Okamžik vzniku osoby v právním smyslu začíná podle právního vymezení narozením a k zániku osoby dochází smrtí člověka. Po narození je osobě člověka přiznána plná právní ochrana, přičemž lidský život je hoden ochrany již před narozením. Pro stanovení okamžiku smrti právo respektuje nejnovější poznatky medicínské vědy.

Co je to ESLP

Evropský soud pro lidská práva (ESLP; francouzsky Cour européenne des droits de l'homme, anglicky European Court of Human Rights) je mezinárodní soud se sídlem ve Štrasburku, který byl zřízen roku 1959 k projednávání porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod (1950).

Jaká práva mají děti

Základní principy Úmluvy o právech dítěte

právo na bydlení, výživu, zdravotní péči atd. Právo na rozvoj, vzdělání, svobodu myšlení a náboženské vyznání, přístup k informacím, hru a zábavu. Právo na ochranu, chránící dítě před násilím, zneužíváním a vykořisťováním. Participační práva, záležitostech, které se ho týkají.

Co není zákonem zakázáno je dovoleno

Zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ je opakem dřívější praxe, podle níž bylo možné podle ZP č. 65/1965 Sb., sjednávat v pracovněprávních vztazích jen to, co bylo dovoleno. Tato nová zásada není v ZP výslovně vyjádřena, ale je společným jmenovatelem pro většinu zákonných ustanovení.

Jak se říká oficiálně ombudsmanovi

V Česku a na Slovensku se úřad oficiálně nazývá veřejný ochránce práv.

Kdy se můžu obrátit na ombudsmana

Kdy se můžete obrátit na ombudsmananesouhlasíte s rozhodnutím nebo postupem úřadů,je úřad nečinný, nevydal rozhodnutí ve lhůtě či např. nezahájil řízení,si myslíte, že jste měli být účastníkem řízení, ale k řízení vás nepřizvali,se k vám úředník chová arogantně nebo nevhodně.

Kde je zakotvena ochrana života

Listina základních práv a svobod

Právo na život je zakotveno v článku 6 Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky: (1) Každý má právo na život. Lidský život je hoden ochrany již před narozením. (2) Nikdo nesmí být zbaven života.

Kam volat po porodu

Narození dítěte je třeba nahlásit na matriční úřad, pod který spadáte. Po obdržení rodného listu je nutné do 8 dnů kontaktovat vaší zdravotní pojišťovnu a dítě tam zaregistrovat, poštou pak obdržíte kartičku zdravotní pojišťovny.

Jak se stát soudcem

Soudcem z povolání se může stát bezúhonný občan, který v den ustavení dosáhl alespoň 30 let a který má ukončené vysokoškolské právnické vzdělání a odbornou justiční zkoušku. Soudci jsou jmenováni prezidentem republiky bez časového omezení doby výkonu jejich funkcí.

Jak si stěžovat na soudce

Komu mám stížnost podat Stížnost podejte předsedovi soudu, u kterého se řeší Vaše věc. Předseda stížnost vyřídí buď sám, nebo tím pověří místopředsedu soudu.

Kdy se musí postarat děti o rodiče

Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.

Kde se porusuji Detska práva

Pokud ovšem nikoho takového nemáš a nebo se nikomu z Tvého okolí svěřovat nechceš, tak se můžeš i sám/a obrátit na tato místa: Obrať se na svého dospělého. Odbor sociálně-právní ochrany dětí Ombudsman.

Co není zakázáno je

Zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ je opakem dřívější praxe, podle níž bylo možné podle ZP č. 65/1965 Sb., sjednávat v pracovněprávních vztazích jen to, co bylo dovoleno.

Kdo nebo co je ombudsman

Ombudsman je mimosoudní kontrolní úřad, který je státem pověřen k řešení stížnosti jednotlivců na jednání veřejné správy. V Česku a na Slovensku se úřad oficiálně nazývá veřejný ochránce práv.