Kde jsou nejvíce sopky
Indonésie je zemí s nejvyšším počtem sopek na světě. Tou nejaktivnější je Merapi na ostrově Jáva, vzdálená pouhých 30 kilometrů od města Yogyakarta.
Archiv
Kde je největší sopka na světě
Mauna Loa (v jazyce původních obyvatel dlouhá hora) je aktivní štítová sopka, ležící na ostrově Havaj, který je součástí Havajských ostrovů v Tichém oceánu. Její výška od mořského dna až k vrcholu činí cca 10 km a její základna má průměr 120 km.
Kde jsou v Česku sopky
Nejvíce sopek je soustředěno v oblasti Doupovských hor a Českého středohoří. Izolovaná vulkanická centra nalezneme v Krušných horách, Lužických horách, v Českém ráji a na Ještědsko-kozákovském hřbetu.
Archiv
Kde jsou aktivní sopky
Aktivní sopky světa napříč světadíly1) Mauna Loa (Havaj, Oceánie)2) Merapi (Indonésie, Asie)3) Nyiragongo (Konžská dem.4) Etna (Itálie, Evropa)5) Hora St.6) Santa María (Guatemala, Střední Amerika)7) Erebus (Antarktida)
Archiv
Co vyvrhuje sopka
Sopky kromě magmatu a plynů vyvrhují i pevné látky (nesoudržné sopečné vyvrženiny tzv. pyroklastiky), a to zejména ještě před výlevy samotných láv, kdy dochází k erupcím par a plynů, při nichž se do atmosféry dostává velké množství pyroklastického materiálu.
Čím jsou sopky užitečné
To, že půda v okolí sopek je úrodná, vypozorovali lidé už ve starověku. Sopečný popel se používal třeba jako stavební materiál či ke kosmetickým účelům. Později našel využití i v průmyslu jako abrazivum nebo součást filtrů.
Kde se nachází nejaktivnější sopka na světě
USA, Havaj, Kilauea
Kilauea, nejaktivnější sopka světa, se nachází na ostrově Big Island na Havaji.
Kde jsou v Evropě činné sopky
Jediná v současnosti trvale aktivní sopka přímo na evropském kontinentu se vypíná nad Neapolí do výšky 1281 metrů.
Jaká je největší sopka v ČR
Na českém území se již nenachází žádná aktivní sopka. Jednou z vyhaslých sopek je i čedičová kupa Božídarský Špičák, jejíž výška je 1115 m n. m. a nachází se na náhorní planině Krušných hor.
Čím mohou být sopky nebezpečné
Sopky mohou být i tichými zabijáky. Jestliže se vulkány nacházejí v těsné blízkosti jezer, mohou se plyny z magmatu měnit pod vodou na oxid uhličitý. Při zemětřesení pak dochází k takzvané limnické erupci, kdy se plyn dostává nad vodu a zabíjí.
Jak hluboko je láva
Krb bývá v hloubce 5–30 km pod povrchem země. Parazitický kráter: Pokud je sopka vysoká, magma neputuje pouze sopouchem, ale hledá si i jiné cesty, které pak ústí na svazích vulkánu. Magmatu vyvrženému na povrch se říká láva. Jde o roztavenou horninovou hmotu, jejíž obvyklá teplota je 700 až 1200 °C.
Co vychazi že sopky
Při erupci mohou ale sopky vyvrhovat i množství pevných částic, které označujeme jako pyroklastika (obr. 3). Jedná se o ztuhlé magma i kusy hornin sopečného kužele, které jsou při explozi rozmeteny po okolí. Pyroklastický materiál, který opět dopadá na povrch nazýváme souhrnně pojmem tefra (KUKAL, Z., 1983, 129).
Kdy naposledy vybuchla Etna
Etna na rozdíl od Vesuvu, který naposledy vybuchl v roce 1944, je neustále činná. K menším či větším erupcím dochází prakticky každé dva roky. Poslední nebezpečný výbuch sopky byl v roce 1997, kdy proud lávy spálil některé nejvýše položené budovy. V létě 2014 sopka zkomplikovala leteckou dopravu nad Katánií.
V jakých státech jsou sopky
4. pliniovské erupce
Sopka | Typ | Stát, oblast |
---|---|---|
Pinatubo | Stratovulkán | Filipíny |
Krakatau | Kaldera | Indonésie |
Popocatépetl | Stratovulkán | Mexico |
Mauna Loa | Štítová sopka | Havajské ostrovy |
Co dělat při výbuchu sopky
Sopečnou činnost lze díky mnohaletým zkušenostem předvídat, což dává více času k nejúčinnějšímu způsobu ochrany, jímž je rychlá evakuace směrem od činné sopky. Samotným výbuchům sopek však nelze nijak zabránit ani je zastavit, proto jediným způsobem, jak si zachránit život, je utéct.
Jak se jmenuje ztuhlá láva
Magma je hlubinný ekvivalent lávy; jakmile se magma dostane na povrch tělesa, používá se pro jeho označení termín láva. Magma, které vzniká v zemském plášti, se nazývá primární; sekundární (žulové) vzniká horotvornou činností. Primární magma je poněkud řidší a snadno proniká k zemskému povrchu, kde tuhne.
Proč vybuchne sopka
Dojde-li zde k nahromadění dalšího magmatu, jehož množství překračuje únosnou tlakovou a teplotní mez, může si magma prorazit cestu až na povrch. Naopak z magmatu, které si tuto cestu nenajde, mohou vznikat podpovrchová vulkanická tělesa.
Kde se nachází sopka Vesuv
Vesuv (italsky Monte Vesuvio, anglicky Mount Vesuvius) je aktivní stratovulkán na Apeninském poloostrově v Itálii. Vypíná se 1 281 metrů nad Neapolským zálivem, přibližně 10 kilometrů od třetího nejlidnatějšího města Itálie – Neapole.
Kde tuhne magma
Primární magma je poněkud řidší a snadno proniká k zemskému povrchu, kde tuhne. Vznikají z něj výlevné horniny, např. čedič. Sekundární se většinou tvoří ve velkých hloubkách a tuhne pomalu pod povrchem Země.
Kdy naposledy soptil Vesuv
Vesuv soptil naposledy v roce 1944. Na jeho vrcholku je klid, panuje tu tajuplné, možná až děsivé ticho. Sopka dříme, neapolské úřady se nicméně obávají další erupce, která by mohla zničit celou oblast.
Jak dlouho se jde na Vesuv
Celou cestu na Vesuv můžete absolvovat i pěšky. Tento výlet je celodenní, trasa měří cca 11km, zabere vám 3-4 hodiny a začíná v přímořském letovisku Herculaneum. Ve městě, které potkal stejný osud jako Pompeje. Značené turistické trasy na Vesuv nehledejte, neboť neexistují.
Jak dlouho tuhne láva
V závislosti na mocnosti tuhnoucí lávy může láva tuhnout od několika minut po roky. Při dlouhodobějším tuhnutí lávy dochází často ke vzniku kamenných varhan. Relativní permitivita εr lávy je 3,1.
Jak se dostat z Neapole na Vesuv
Z Neapole údajně jezdí autobusy společnosti EAV, ale velmi zřídka a nespolehlivě. Přes zimu nejezdí vůbec. Využít můžete spolehlivého shuttle busu (lístky naleznete zde), nebo cestu vlakem do Pompejí a následně na Vesuv.
Jak koupit lístek na Vesuv
Vstup na vrcholovou část sopky s výhledem je zpoplatněn a lze rezervovat pouze online přes oficiální web vesuviopark.vivaticket.it! Vstupenku nelze zaplatit až na místě. Je třeba rezervovat vstup na konkrétní čas, protože na vrchol může z důvodu bezpečnosti pouze 50 lidí naráz.
Jak dlouho trvá cesta na Vesuv
Celou cestu na Vesuv můžete absolvovat i pěšky. Tento výlet je celodenní, trasa měří cca 11km, zabere vám 3-4 hodiny a začíná v přímořském letovisku Herculaneum.