Kde nakoupit stribrne mince?

Kde investovat do stříbra

Historicky je možné investiční stříbro koupit u dealerů, bank, v zlatnictvích, momentálně to je možné i na poštách, ve specializovaných obchodech s investičním zlatem a stříbrem a moderním trendem se stává nákup investičního stříbra na internetu.

Jak investovat do stribrnych mincí

Jako investoři dávejte vždy přednost stříbrným mincím, které mají dostatečnou likviditu. To znamená, že je v případě potřeby můžete lehce směnit po celém světě, na rozdíl od sběratelských mincí, o něž není taková poptávka. Pro investice do stříbra vybírejte takové mince, které jsou raženy ve větším množství.

Jak se pozná stříbrná mince

Základní možností je zkouška kyselinou na stříbro. Zkušební kyselina na stříbro je roztok, který specificky reaguje při styku, kontaktu se stříbrným předmětem.

Jaké koupit stříbrné mince

Vhodnou volbou budou jistě investiční stříbrné mince, které se nám podaří pořídit kolem pětisetkoruny. Jde např. o stříbrné mince American Eagle, Canadian Maple, Australian Kangaroo, Krugerrand, Britannia a Philharmoniker. Přednosti uvedených mincí najdeme v popisku u každé stříbrné mince.

Jakou značku má stříbro

AgStříbro / Značka

Kdy koupit stříbro

Vhodné období pro nákup stříbra

Z historických grafů vyplývá, že nejlepší čas na nákup stříbra je přelom roku. V období na konci prosince a začátku ledna bývá často určitý propad v cenách stříbra. Další pravidelný výkyv ceny stříbra směrem dolů je možné sledovat na přelomu června a července.

Jakou má hodnotu stříbro

Svého vrcholu dosáhla zhruba v polovině roku. Na konci března 2021 se cena stříbra ustálila na 25,75 USD za trojskou unci stříbra. V polovině ledna 2023 se stříbro prodávalo za 24,5 USD za trojskou unci stříbra. Přepočteno podle kurzovního lístku na české koruny se pohybuje cena stříbra na 17 Kč za 1 g kovu.

Jak začít sbírat mince

U mincí začněte například s ražbami vybraného období nebo panovníka, zaměřit se však můžete také pouze na jeden druh mincí (zlaté, pamětní, grošové apod.). V žádném případě nedoporučujeme hned od začátku sbírat „všechno“. Výběr tématu zvolte podle toho, kolik času chcete sbírání věnovat.

Kde najít stříbro

Nejznámější lokalitou je patrně Kutná Hora – kromě dobývání a rafinace stříbra zde vznikla i královská mincovna, kde byly raženy známé stříbrné groše. Další lokality s výskytem stříbrných rud se nacházejí i v Krušných horách a na Českomoravské vrchovině.

Jak zjistit že se jedná o stříbro

Označení 585/1000 tak udává, že z jednoho tisíce dílků jich je 585 zlato. Ryzost, jinak čistota stříbra, uvádí, kolik stříbra je v daném předmětu obsaženo. Nejčastější ryzost je 925, která je využívána ve šperkařství. Číslo 925 tak znamená, že je kov z 92,5 % ryzí.

Jak poznat pravou mincí

To, zda je mince padělek, lze také zjistit tak, že ji otřete měkkým šperkařským hadříkem. Na pravé minci nezůstane žádná stopa, zatímco na padělku je část pozlacení odstraněna.

Co je lepší slitky nebo mince

Mince jsou totiž mírně levnější než švýcarský slitek o stejné hmotnosti. Nemějte strach, že byste u mincí platili ještě za design, bavíme se o mincích investičních, nikoliv sběratelských, u nichž design hraje roli. Výhodou je také absence číslování. Mince, na rozdíl od slitků, nemusí být číslovány.

Jaký kov je stříbro

Stříbro (chemická značka Ag, latinsky argentum) je ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku. Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů.

Jak poroste cena stříbra

Podle nejnovější dlouhodobé prognózy dosáhne cena stříbra v polovině roku 2024 30 USD a v polovině roku 2025 pak 40 USD. Cena stříbra začínala v roce 2023 na 24,18 USD. Předpokládaná cena stříbra na konci roku 2023 je 28,05 USD. V polovině roku 2023 očekáváme cenu 23,18 USD za 1 kus stříbra.

Kdy dojde stříbro

Při zachování aktuální produkce stříbra dojde k vytěžení jeho zásob již za 20 let, a jeho ceny, které jsou v současnosti velmi příznivé, proto zákonitě porostou.

Kde si nechat ocenit mince

Numismatika Šůcha poskytuje poradenské a oceňovací služby naprosto zdarma! Na základě letitých zkušeností Vám dokážeme kvalifikovaně ocenit jednotlivé kusy nebo celé sbírky mincí a papírových platidel.

Kde sehnat nové mince

ČNB je výhradním vydavatelem českých bankovek a mincí. Oběžné bankovky a mince jsou určeny k zajištění hotovostního platebního styku.

Kde se těžilo stříbro

Nejdůležitější stříbronosnou lokalitou byla Příbram s celkovou těžbou přes 3200 t stříbra, 2700 t se vytěžilo v Kutné Hoře, přibližně 405 t v Jáchymově a 400 t v Jihlavě. Historicky nejstarší stříbrný důl byl ve Stříbře, těžba je zde doložena již v roce 1188.

Jak se čistí stříbro

Nekovovou misku vyloženou alobalem naplňte vodou ohřátou na zhruba 80 °C, již smíchejte s polévkovou lžící prášku na pečení nebo jedlé sody. Do roztoku vložte zašlý šperk, který pravidelně obracejte. Po 1–3 minutách jej opět vyjměte, opláchněte pod studenou vodou a do sucha vysušte měkkým hadříkem.

Proč se kousalo do zlatých mincí

Tato zvyklost sahá do doby, kdy bylo na denním pořádku nakupovat zboží za zlaté mince. Protože je zlato poměrně měkký kov, stisknutím mezi zuby lidé rychle zjistili, zda se je nějaký chytrák nechystá oblafnout bezcenným pozlaceným kusem olova.

Jak poznám že mince je zlatá

Pomocí magnetu zkontrolujte, zda mince (nebo slitek) obsahuje ocel. Kupte si váhu s limitem měření 0,01 gramu a zvažte minci, která má být zakoupena. Pokud je hmotnost o něco vyšší nebo naopak o něco nižší, než je uvedeno, máte před sebou padělek; Měrná hmotnost zlata převyšuje hmotnost většiny kovů.

Jaké zlaté mince koupit

Zlaté mince – v případě zlatých mincí je ryzost rozdílnější. Nejkvalitnější mince mají opět ryzost 999,9/1000, ale narazit můžete i na mince s ryzostí 917/1000. Zlaté mince jsou vyráběny v kvalitě proof nebo standard. Kvalita proof – mince pro sběratele se vyznačují vysokým leskem.

Jakou investiční mincí koupit

Velké oblibě se těší zlaté mince Wiener Philharmoniker ražené ve Vídni. Cenově vychází dokonce lépe než investiční zlato v podobě cihličky. Kromě toho nemusí být číslovány, jak je zákonem vyžadováno u slitků. Estetická hodnota, možnost pozorovat reliéf mince a držet ji v ruce jsou už jen třešničkou na dortu.

Jak poznat kvalitní stříbro

Nejčastější je ryzost stříbra 925, kterému se říká sterlingové stříbro, a v této podobě ho využívají zlatníci při výrobě šperků. Uvedené číslo znamená, že všechny produkty označené puncovním číslem 925 jsou z 92,5 % ryzí. Ryzost stříbra se vždy udává v tisícinách – u sterlingového stříbra je to tedy 925/1000.

Jaká je aktuální cena stříbra

Aktuální cena stříbra

Aktuální (spotové) ceny na burze za 1 oz
v USD v CZK
Zlato 1954,88 41368,78
Stříbro 24,84 525,74