Kde roste bříza?

Odkud je bříza

Latinský název: Betula pendula

Výskyt: původní domovinou břízy bělokoré je Evropa a Malá Asie. Na Starém kontinentu je přitom hojně rozšířená od severu k jihu, což má na svědomí její odolnost a nenáročnost. Vyskytuje se tedy na mnoha místech i v České republice. vyššího vzrůstu dosahuje především v nížinách.

Kdy raší bříza

Zajímavým druhem je i bříza Ermanova, původem z Dálného východu. Její kůra má nažloutlý, někdy až mírně oranžový nádech. Je to strom, který zvěstuje jaro, protože raší mezi prvními, ale také se mezi prvními na podzim vybarvuje a opadává.
Archiv

Jaké dřevo je bříza

Dřevo břízy je smetanově bílé, někdy našedlé, nahnědlé i narůžovělé, bez lesku. Je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné, dobře se ohýbá. Za syrova se řeže (dláty) mnohem lépe než po vyschnutí. Jako ostatně většina dřev.

Kdy roste bříza bělokorá

Hlavně bříza bělokorá bývá z okrasných důvodů vysazována na sídlištích a v parcích. Období květu obvykle spadá do března až května.
Archiv

Jak rychle roste bříza

Převisající kultivar, s obloukovitými větvemi, dorůstá do výšky 6 m. Roste relativně pomalu, roční přírůstek je kolem 30-40cm.

Co se sbírá z břízy

Hlavním pozitivem břízy bělokoré (Betula pendula) pro naše tělo jsou její močopudné účinky, a to bez přílišného dráždění a zátěže ledvin. Proto není divu, že je bříza součástí mnoha čajových urologických směsí. Pomáhá totiž uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny.

Proč hoří mokrá bříza

Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.

Jak hoří bříza

Bříza: Bříza je typická tím, že její kůra hoří dobře i mokrá. Ovšem březové dřevo jinak rychle podléhá ve vlhku zkáze. Žádané je pro svou vysokou výhřevnost a též proto, že při hoření nepraská. Dobře přitom proschne již za jeden rok, čili letos na podzim vytěžené březové dřevo nás bude hřát již příští sezónu.

Co se vyrábí z břízy

Březové dřevo se využívá jako topivo, pro výrobu kuchyňských potřeb (dá se z něj soustružit) a košťat (na košťata se používá proutí).

Jak se projevuje alergie na břízu

Projevuje se svěděním, pálením a otokem rtů, jazyka, patra a hltanu, škrábáním v krku, může dojít k vyrážce nebo otokům kolem úst nebo méně často k otoku hrdla, poruchám polykání, a dokonce dušnosti. Příznaky mohou připomínat infekční onemocnění (např. angínu), obvykle ale odezní do 1 hodiny.

Kam zasadit brizu

Nicméně jí bude nejlépe vyhovovat dobře propustná zemina, která je trvale vlhká, což je důležité zejména pro zahradní kultivary. Na druhé straně však vyžaduje plné světlo, a proto jí bude nejlépe na přímém slunci nebo jen příležitostném stínu.

Na co je dobrá Bříza

Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.

Co léčí listy břízy

Pomáhají při onemocnění močových cest, revmatismu, podporují metabolismus. Březové listy jsou obsaženy v řadě léčivých urologických směsí, protože přispívají k vylučování moči – přitom nedráždí ledviny, což je podstatná vlastnost ve chvíli, kdy máte nemocné ledviny a močové cesty.

Jak dlouho vydrží bříza

Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než jeden rok.

Jak dlouho musí schnout bříza

Bříza – vysoká výhřevnost, nepraská, březová kůra hoří i mokrá, dřevo je náchylné k hnilobě a vlhnutí, schne 1 rok. Buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky. Dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky.

Na co je dobrá bříza

Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.

Co roste na bříze

Na kmeni bříz můžeme spatřit březovník obecný. Je to nejedlá houba, která připomíná hnědavě bílá kopyta. Roste na odumřelých kmenech ale i na živých břízách, kterým odebírá živiny. Pod břízami roste kozák březový, který patří mezi hřibovité houby, je jedlý a velice chutný.

Jak se zbavit alergie na břízu

Mezi hlavními příznaky alergie na roztoče je vodnatá rýma, svědění a pálení očí, vyrážky, ale i dušnost, která se v neléčeném stavu může překlenout i do astmatu. Od těchto příznaků vám nejlépe pomohou antihistaminika. Zbavit se roztočů zcela nejde. Ale můžete si pomoci pravidelným vysáváním a utíráním prachu.

Kdy je alergie na brizu

Alergie v březnu

Březen je prvním jarním měsícem, kdy po dlouhé zimě konečně přichází teplejší počasí. To znamená více pylů v ovzduší. V březnu kvete především bříza, dub, jalovec, líska, jilm, olše, topol a vrba.

Jak hluboko zasadit břízu

Vykopejte jámu do země.

Vezměte vhodnou lopatu a pro zasazení stromu vykopejte jámu hlubokou na výšku kořenového balu a 4-5krát širší než je jeho průměr. Takto bude mít strom dost místa pro nové kořeny, které budou moci snadněji růst do půdy. Spodek kmene, těsně nad kořenovým balem, by měl být po zasazení vidět.

Jaká část břízy je léčiva

Léčivé vlastnosti vykazuje v podstatě celý strom. Nejznámější jsou březové listy, které se sbírají co nejdřív po vyrašení; dokud jsou lepkavé, obsahují vysoké množství účinných látek. Extrémně velké koncentrace se vyskytují v pupenech, které se sbírají v březnu, těsně před rozvinutím listů.

Jak rychle roste Bříza

Převisající kultivar, s obloukovitými větvemi, dorůstá do výšky 6 m. Roste relativně pomalu, roční přírůstek je kolem 30-40cm.

Co padá z břízy

Odvar z březové kůry a lýkem je dobrý na omývání boláků, vřídků a proti parazitickým červům. Čerstvá březová šťáva je pak výborné pleťové a vlasové tonikum. Odvar z březového listí se pak používal pro vyplavení písku a rozpuštění ledvinových kamenů, a to při dlouhodobém pití 1 až 1,5 šálku březového odvaru denně.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Jak hoří modřín

Velmi dobře se suší, avšak hodně praská. Jedná se o měkké dřevo, proto velmi vydatně hoří. Dokonce i čerstvé dřevo modřínu dobře plane. Nevýhodou je vysoký obsah pryskyřice, který způsobuje, že při hoření odlétají žhavé uhlíky a vytváří se více sazí.