Kde roste javor?

Jak roste javor

Roste velmi pomalu, dorůstá podle kultivaru až do tří či pěti metrů. Má nádherný obrys listu připomínající rozevřený vějíř. Nejznámější kultivar je Aureum, který má brzy na jaře listy jasně žluté, později žlutozelené a na podzim žlutooranžové. Vyžaduje polostín, mírně kyselé a vlhké stanoviště.
Archiv

Kde roste javor cukrový

Druh ideálně roste ve vlhkých, nezhutněných, propustných půdách. Přirozeně se vyskytuje v druhově bohatých nížinách až podhorských lesích. Výskyt: Přirozený areál rozšíření je na východě Severní Ameriky.
Archiv

Kdy se sází javory

Podzim, ideální čas pro výsadbu

Javorům, především mladým, nesvědčí příliš slunce a sucho. Naprosto nevhodné je například místo u jižní zdi. Nejvhodnější doba pro výsadbu sazenic, které zakoupíte ve školkách i v zahradnictvích, je od října do poloviny listopadu. Prostokořenné sazenice se sázejí až po opadu listů.

Jak dlouho roste javor

Javor mléč je statný opadavý strom, dosahuje výšky 25 až 30 m. Dospělosti dosahuje jako solitér ve věku 20–30 let, v zápoji 30–40 let. Dosahuje většinou kratšího věku než 150 let, výjimečně 300 až 400 let.

Kdy se stříhá javor

Střih je vhodný především na jaře a na podzim, ale mladé letorosty lze stříhat během celého roku. Velké rány se hojí pomalu a je potřeba je po seříznutí ošetřit balzámem, jinak se může začít množit houbová choroba, kterou způsobuje Verticillium (přeslenatka).

Kam vysadit javor

Půda by měla být mírně vlhká s kyselým pH, rozhodně není vhodná zem vysychavá, písčitá a s obsahem vápníku. Rovněž není vhodná zem jílovitá, studená a zamokřená. Japonský javor je teplomilná dřevina, proto jej v našich podmínkách vysazujeme nejlépe do 400 metrů nad mořem.

Co vyrobit z javoru

Ve výrobě hudebních nástrojů našel javor velké uplatnění již v minulosti. Dodnes se používá na výrobu zadních desek houslí, viol, nebo akustických kytar. Také desky kvalitních elektrických kytar světových značek jsou javorové. Například legendární rockový model Fender Startocaster.

Jak si vyrobit javorový sirup

Javorový sirup je přírodní sladidlo získávané nejčastěji z mízy javoru cukrového (ovšem je možné ho vyrábět i z mízy jiných javorů). Z javorů se dá získat na jaře jejich navrtáním a zachycováním vytékající šťávy. Ta je pak následně zahušťována zahřátím.

Proč červený javor zelená

Letní zbarvení listí je způsobeno zelenými barvivy chlorofyly (název pochází z řeckého slova chloros, tedy zelený). Ty jsou zároveň zcela zásadní pro fotosyntézu – proces, který mění oxid uhličitý a vodu za pomoci slunečního záření na kyslík a sacharidy.

Kdy stříhat červený javor

Střih je vhodný především na jaře a na podzim, ale mladé letorosty lze stříhat během celého roku. Velké rány se hojí pomalu a je potřeba je po seříznutí ošetřit balzámem, jinak se může začít množit houbová choroba, kterou způsobuje Verticillium (přeslenatka).

Jakou zeminu pro javor

Půda by měla být mírně vlhká s kyselým pH, rozhodně není vhodná zem vysychavá, písčitá a s obsahem vápníku. Rovněž není vhodná zem jílovitá, studená a zamokřená. Japonský javor je teplomilná dřevina, proto jej v našich podmínkách vysazujeme nejlépe do 400 metrů nad mořem.

Co zasadit k javoru

Můžeme vyzkoušet pokryvné stínomilné trvalky, jako je barvínek (Vinca sp.), nebo břečťan (Hedera sp.). Svou funkci splní také pupkovec jarní (Omphalodes verna), či zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kopytník evropský (Asarum europaeum) konvalinka vonná (Convallaria majalis) a jiné.

Kdy sbírat javorový sirup

Sběr javorové mízy probíhá tradičně na přelomu zimy a jara, kdy v noci ještě mrzne, ale přes den je již krásně a teplo. V tu dobu totiž stromy produkují nejvíc mízy. Nepředstavujte si ovšem, že vám ze stromu rovnou teče nádherný zlatavý sirup.

Jak se dělá javorový sirup

Sirup se vyrábí tak, že do dospělých stromů jsou navrtány otvory, kterými míza vytéká do záchytných nádob. Stromy se mohou dožít až 250 let, mízu produkují ve stáří 50 až 80 let. Na jeden litr sirupu je potřeba 35–40 litrů mízy. Surová míza obsahuje až 97 % vody, která se následně odpařuje, až vznikne sirup.

Na co se používá javorový sirup

Javorový sirup můžeme použít jako zdravé sladidlo. Dodává studeným i teplým pokrmům zajímavou chuť. Někteří si ho dávají do čaje nebo kávy, obzvláště dobře se hodí do dezertů, ve kterých jsou vlašské i jiné ořechy. Zkuste jím například osladit ovesné palačinky.

Proč se javor na podzim červená

Červená: Červené listy se vybarvují odlišně. Za jejich zbarvení mohou pigmenty antokyany, které se na rozdíl od karotenoidů tvoří v listech nově až na podzim. Děje se tak hlavně u dřevin, jejichž listy obsahují větší množství rozpustných cukrů (např. javory a buky v pozdějším období).

Jak se pozná kvalitní javorový sirup

Kvalita javorového sirupu se pozná podle jeho barvy. Obvykle se říká, že čím je tmavší, tím intenzivnější bude jeho chuť, a čím světlejší, tím bude chuť jemnější a vyváženější. Sirup obsahuje řadu významných látek včetně manganu, zinku, organických kyselin a dalších významných látek.

Jak chutná javorový sirup

Javorový sirup je míza, která se získává z cukrového javoru. Má nahnědlou barvu a charakteristickou zemitou sladkou chuť. Řadí se mezi superpotraviny. V porovnání s jinými sladidly má méně kalorií než med, ale více než cukr.

Odkud je javorový sirup

Javorový sirup je koncentrovaná míza z javoru. Jedná se o tradiční kanadský produkt, kde má svůj původ až 80 % světové produkce. Javorový sirup je skvělou náhradou obyčejného cukru. Je to 100% přírodní produkt, podobně jako med nebo agáve.

Jaký javor na zahradu

Javor – dokonalejší okrasný strom nenajdete

Vhodnějšího kandidáta do malých zahrad byste hledali marně. Dá se krásně tvarovat a listy na podzim vám na zahradě vykouzlí pohádkové podívání. Do menších zahrad se hodí například javor dlanitolistý, javor japonský, javor ginnala, ale i babyka a mléč.

Proč listy mění barvu

V reakci na ochlazování a úbytek slunečního svitu nad ním začínají ostatní barviva převažovat. Listy se tedy nezbarvují, ale „odzeleňují“. Jejich výsledná barva záleží na tom, jaký pigment v nich převládne. V listech s příchodem chladných dnů ubývá zelené barvivo chlorofyl.

Proč žloutnou listy stromů na podzim

V listech je ale kromě chlorofylu obsaženo několik oranžových či žlutých barviv. S postupně upadající sluneční aktivitou klesá také aktivita fotosyntézy, chlorofyl se začíná rozkládat. Činí tak ale výrazně rychleji než mnohem odolnější zmíněná žlutá a oranžová barviva (karotenoidy), kterým uvolňuje místo.

Proč listy žloutnou a opadávají

S odcházejícím létem klesá aktivita fotosyntézy a pomalu se začíná rozkládat i zelený chlorofyl. Ten uvolňuje místo pro žlutá a oranžová barviva, která se nazývají karotenoidy. Tato barviva jsou proti rozkladu podstatně odolnější a zůstávají proto v listech i po rozkladu chlorofylů.

Kdy zacina Zloutnout listí

Již koncem léta začínají klesat teploty a zkracuje se období světlého dne. V této době listy nepatrně žloutnou. Svou pravou paletu barev rozehrávají až v období října, kdy listy intenzivně stárnou a začátkem listopadu se z nich transportují důležité látky, které se ukládají na jarní období a listy opadávají.

Proč má cuketa žluté listy

Častou nemocí cuket je padlí. V druhé polovině léta, většinou v polovině srpna, se na listech objevuje moučnatý bílý povlak houby. Napadené části rostliny rostou pomaleji, žloutnou a usychají. V případě napadení ošetřete rostliny fungicidy na bázi organické či anorganické síry nebo benzimidazolu.