Kde roste malina?

Jak roste malina

Maliník roste ve tvaru keře s dvouletým vývojovým cyklem. Nové výhony se rozvětvují až v druhém roce, kdy přinesou plody a odumírají. Odplozené výhony odstraňujeme po sběru úrody, prosvětlíme tím porost, nové jednoleté výhony se mohou optimálně rozvíjet a zabrání se tím případnému rozšíření houbovitých chorob.
Archiv

Kde zasadit maliny

V první řadě je třeba zvolit vhodné místo, kam maliny zasadíme. Maliny preferují slunné, teplé a závětrné stanoviště, základna rostliny by však měla být mírně zastíněná. Potřebují hlubší, středně těžkou, na humus bohatou půdu s neutrální nebo mírně kyselou půdní reakcí (pH 5,5 – 6,5).

Odkud pochází maliny

Maliny pocházejí z jižní Evropy, odkud se rozšířily do dalších oblastí. Mezi jejich největší pěstitele patří Rusko, Polsko a Srbsko.

Kdy se sází maliník

Máte v plánu vysadit si na zahradu maliník (Rubus idaeus) Pokud ano, pusťte se do toho v první části měsíce března. Maliník poskytuje pěstitelům jednu zásadní přednost: je možné ho pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách (asi do šesti set metrů nad mořem). Protože vykvétá později, neohrozí ho jarní mrazíky.

Jak dlouho roste malina

Maliník můžeme na jednom místě pěstovat 8 – 10 let.

Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a tomu pak odpovídá menší sklizeň. Ideální volbou pro výsadbu maliníků je teplá, slunečná a závětrná poloha. Kromě slunce potřebují maliny i dostatek vláhy, hlavně v době, kdy nasazují plody.

Kdy se sbírají maliny

Na jednouplodících rostlinách zrají plody od července na loňských výhonech, na remontantních sklízíme poprvé od poloviny července, avšak hlavní úrody se dočkáme na podzim, kdy dozrávají plody na nových výhonech. Dočkáme se tedy dvou sklizní v jediném roce.

Jak pěstovat maliny na zahradě

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak dlouho roste maliník

Maliník můžeme na jednom místě pěstovat 8 – 10 let.

Proto je vhodné při výběru stanoviště zvážit, zda zvolený prostor v budoucnu nechceme využívat nějakým jiným způsobem. Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a tomu pak odpovídá menší sklizeň.

Co obsahují maliny

Maliny obsahují velké množství vitaminů skupiny B i vitamin C. Dále obsahují některé minerály, zejména draslík, vápník, hořčík, mangan a železo. Jejich antioxidanty a barviva – flavonoidy – mají zdraví prospěšné vlastnosti. Flavonoidy se řadí mezi sekundární metabolity rostlin.

Co to je Malina

Malina je plodem (botanicky přesně plodenstvím) rostliny ostružiníku maliníku. Ovoce je složeno z drobných kuliček, peckovic růžové barvy, tvořících známé plody.

Co zasadit pod maliny

Za dobré sousedy malin se považují také švestky, hrušky, horský jasan, červený a černý rybíz, zimolez a rajčata. Milovníci květin sázejí vedle malin růže, dřišťál, různé druhy jalovce. Pro maliny je důležitá kvalita půdy. Pokud web není úrodný, lze situaci napravit zasazením ovsa a wiki mezi řádky.

Jak zabránit prorůstání maliníku

V případě prorůstání tam, kam nechceme, se dá použít nějaký izolační materiál,“ dodává Chlouba. Použít lze speciální kořenové zábrany, stavební nopová fólie, zapuštěné obrubníky nebo lino.

Co potřebuje maliník

Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.

Jak zkratit maliny

U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.

Co potřebují maliny

Stanoviště: maliny milují slunce a vláhu

Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a tomu pak odpovídá menší sklizeň. Ideální volbou pro výsadbu maliníků je teplá, slunečná a závětrná poloha. Kromě slunce potřebují maliny i dostatek vláhy, hlavně v době, kdy nasazují plody.

Kdy plodí maliny

Na jednouplodícím maliníku dozrávají plody zpravidla od července na loňských výhonech. První maliny remontantních odrůd lze sklízet od poloviny července, ale hlavní úroda bývá až na podzim, kdy dozrávají plody na nových výhonech.

Jak vysoké jsou maliny

Malina (Rubus idaeus) vytváří keře a patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Keře dosahují výšky až dvou metrů. Plody jsou až dva centimetry velké, kulaté nebo podlouhlé, v závislosti na odrůdě.

Na co je dobré maliny

Díky vysokému obsahu vitamínů B, C a hořčíku konzumace malin podpoří naši imunitu. Podobně jako jahody, i maliny stimulují metabolismus a jsou vhodné, pokud držíme dietu. Díky železu a fosforu se podílí na správném fungování srdce a působí i proti stresu a migrénám.

Jak využít maliny

Maliny se jedí syrové, mohou se zavařovat jako kompot nebo marmeláda, rosol či džem, zmrazovat, vyrábějí se z nich šťávy, džusy, víno, přesnídávky, poháry, koktejly, zmrzliny… Čerstvé i konzervované se nechají využívat v teplé i studené kuchyni. V teplé kuchyni se uplatňují zejména při přípravě sladkých jídel, např.

Co léčí maliny

10 důvodů, proč bychom měli jíst maliny1, Posilují imunitu.2, Podporují metabolismus.3, Podporují správnou funkci srdce a nervové soustavy.4, Detoxikují5, Regulují hladinu cukru v krvi.6, Pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.7, Působí proti šerosleposti a zákalům.8, Jsou močopudné

Na co je dobrý Maliník

Maliníkový čaj je velmi zdraví prospěšný, obsahuje vysoké procento organických kyselin, vitamínu C a tříslovinu. Má silné močopudné a žlučopudné účinky. Lze ho tedy doporučit také při špatném trávení nebo proti průjmu. Maliníkový čaj se doporučuje začít pít těhotným ženám, přibližně 6 až 4 týdny před termínem porodu.

Proč neplodí maliny

Pokud se nepletu, pak obvykle pěstovaná odrůda žlutých malin (na jméno si nevzpomenu) patří mezi remontantní odrůdy, plodí prakticky až do zámrazu, a tazatelčin postup by tedy měl být správný. Ale třeba má nějakou jinou, jednouplodící odrůdu. Josef. Jde o to, že nevíme, co tazatelka vlastně stříhá a jak.

Jak daleko sázet Maliník

Maliník vysazujte v řadách, abyste k němu měli snadný přístup. Jednou plodící rostliny s rozestupy 40 cm, stále plodící alespoň 60 cm od sebe. Pokud vysazujete více řad, myslete na to, že se maliny hodně rozrostou, mezi řadami proto nechávejte vzdálenost alespoň 120 cm.

Kdy zkracovat maliny

Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.

Kdy se stříhá maliník

Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.