Kde roste mochyně?

Kde zasadit mochyni

Rostlinu sázíme do propustné, humózní půdy s dostatkem vláhy. Přes léto je vhodné rostlinu přihnojovat. Pokud chcete mochyni pěstovat jako trvalku můžete ji vsadit do květináče, přes léto nechat venku na slunečném stanovišti a na zimu uklidit do místnosti, kde nemrzne.

Jak roste mochyně

Mochyně peruánská je až dva metry vysoká bylina. Je to impozatní dekorativní rostlina, jejíž plody jsou navíc velmi chutné a zdravé. Mochyně coby původem subtropické rostliny nepřežijí mráz, proto se u nás pěstují jako letničky. Nemají zvláštní nároky, bujně rostou a bohatě plodí.
Archiv

Která mochyně je jedlá

Mochyně mexická (Physalis Ixocarpa) je u nás méně známá, ovšem ve své domovině velmi oblíbená. Její plody se užívají jako zeleniny, jsou světle žluté, zelené či fialové a jejich váha dosahuje 30–60 g.

Kde roste Physalis

Physalis peruviana

Mochyně peruánská je přirozeně rozšířena v Jižní Americe od Kolumbie a Venezuely po Bolívii a Chile. Zplaněle roste v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa.

Kdy se vysévá mochyně

Mochyně vyžaduje umístit na slunnou stranu záhonu nebo zahrady. Nejlépe na jižní stranu zdí. Daří se jí v hluboce zrytých půdách, které jí poskytnou dostatečný prostor a živiny. Výsev – semínka vyséváme v březnu až v dubnu, semínka rostliny jsou malinkatá.

Jak dlouho roste mochyně

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) je u nás pěstována jako jednoletá (v domovině i jako víceletá). Dorůstá do výšky 1 metr a šířky až 1,8 metru, pokud jí poskytnete ty nejlepší podmínky.

Kdy se sází mochyně

Semena mochyně vyséváme do truhlíků v březnu až dubnu.

Jak se jí mochyně

Plody mochyně můžeme jíst samotné, přidat je do ovocné či zeleninového salátu nebo do ovocného koktejlu. V každém z případů dodá mochyně výraznou a příjemnou chuť.

Jak se pozná zralá mochyně

Se sklizní nespěchejte: vyčkejte, až začnou pergamenovité obaly hnědnout, zasychat a kulaté plody uvnitř se žlutooranžově rozzáří. Pokud však z nějakých důvodů potřebujete sklidit nezralé plody, nevyhazujte je: když dojdou v teplé místnosti v domě, získají dobrou chuť i aroma.

Kdy stříhat mochyni

Mnohými odborníky na výživu jsou bobule mochyně peruánské považovány za superpotravinu, protože obsahují antioxidanty a podporují látkovou výměnu. Po sklizení, nejpozději pak na začátku listopadu, odstřihněte všechny zbývající výhony, kolem rostlin rozhoďte kompost a přikryjte chvojím.

Čím hnojit mochyni

Mochyni peruánskou někdo zbožňuje, jiný ji naopak nemusí. Rostliny potřebují výživnou půdu, proto na podzim zapravím do záhonu hnůj.

Jak poznam zralou mochyni

Nezralé plody i zbytek rostliny jsou také jedovaté. Zralé plody poznáte podle toho, že lampionek zaschne a uvnitř zůstane oranžová třešnička.

Jak chutná mochyně

Jak chutná a kam se hodí mochyně

Bobule jsou šťavnaté, mají sladkokyselou chuť a aroma připomínající jahody nebo ananas. Uvnitř jsou drobná semínka, která se konzumují společně s plodem. Pro svůj netradiční vzhled se bobule physalisu často používají jako dekorace k dezertům nebo drinkům.

Jak zpracovat mochyni

Způsob zpracování a použití

Sušené bobule se připravují jako odvar. Jednotlivá dávka je asi 10 sušených bobulí na 0,25 l vody. Bobule se před vařením nadrtí nebo nakrájí a vaří se 3-5 minut. Sušené bobule můžeme přidávat do čajů antirevmatických, ledvinových či na pročištění krve.

Kdy plodí mochyně

V červenci mochyně začíná kvést – po odkvětu se objeví malinký lampionek, ve kterém postupně roste a zraje třešeň. Plody ale dozrávají až pozdě – od začátku srpna do září. Sklidit je však musíte před prvními mrazy a uložte je pak v chladu a v suchu, kde vydrží i několik měsíců.