Kde se bere MOL?

Kde vsude muze být MOL

Moli se zdržují a množí tam, kde mají zdroj potravy, Takže moli, kteří vám létají ve spíži nebo v kuchyni budou moli potravinoví, zatímco v šatní skříni nebo ložnici se bude vyskytovat mol šatní. Pozor, při silném zamoření kuchyně se zavíječi mouční rozlétávají i do jiných místností.
Archiv

Kde se berou Potravinoví moli

Pochutnává si na mouce, obilovinách, zrní, strouhance, cukru, piškotech, sušenkách, luštěninách, ořeších i na koření, čokoládě nebo müsli. Lze je velmi často nalézt ve skladech potravin a mlýnech. Protože si potravinové moly můžeme a také velmi často nosíme už z obchodů, musíme tuto skutečnost brát v potaz.
Archiv

Kde se líhnou moli

Zavíječi kladou vajíčka jen do blízkosti potravin, především na vnější stranu balení. Larvy se po vylíhnutí z vajíček prožerou obaly a napadnou potraviny. Většina papírových a plastových obalů není pro housenky žádnou překážkou.
Archiv

Kdy letaji moli

Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka.

Jak odehnat moly

Mnohem efektivnější je použití sáčků s bobkovým listem. Ty stačí rozmístit všude tam, kde se skladují potraviny. Dalším tradičním prostředkem je chmel. Jeho šišky se rozhází po spíži a měly by moly vypudit.

Jak zabít mola

Spolehlivější řešení, jak zabít šatní moli, jejich larvy i vajíčka, je hluboké zmrazení látky. Oděvy napadené moly vložte to těsně uzavíratelného igelitového sáčku.

Jak se zbavit molů v bytě

Moly odpuzují kousky cedrového dřeva, mařinka vonná, levandule, černý bez, pelyněk, jalovec, rozmarýn, hřebíček a chmel. Bylinky můžete uložit volně nebo v plátěném váčku do skříněk, v šatní skříni je zavěste na ramínka s oděvy. Motýlky zaženou, navíc prostor krásně provoní.

Jak zatočit s moly

Pořiďte si ideálně na mouku a cukr dózy s patentním uzávěrem, do kterých vše přesypete, jakmile balíčky přinesete z obchodu. Pokud máte podezření, zda třeba v mouce nejsou nějaké zárodky, vložte ji do trouby o teplotě 90 °C. Svůj účel splní také zamražení v mrazáku, i to ničí zárodky molů.

Co nemají rádi moly

Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.

Jak vyhubit mole

Je potřeba najít místa, kam moli nakladli vajíčka, a zlikvidovat také larvy. Projděte důkladně všechny potraviny, co máte doma, a když někde objevíte larvy nebo drobné pavučinky, bez milosti jídlo vyhoďte. Klidně i celý pytlík mouky nebo oříšků. Vajíčka totiž nejsou dobře viditelná a mohou se vyskytovat v celém balení.

Jak poznat že jsou v mouce moly

Moli napadají potraviny, které jsou tímto znehodnoceny. K potravinám se dokáží dostat i přes pevné obaly včetně uzavíratelných dóz. Přítomnost larev v potravinách poznáte podle bílých vláken, které kolem sebe vytváří housenky. Napadené potraviny nikdy nekonzumujte!

Co nesnáší moli

Odpuzovače molů

Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.

Jak se účinné zbavit molů

Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.

Co vadi molům

Odpuzovače molů

Neskladujte oblečení v igelitu. Textilie pak nedýchají a to molům vyhovuje, dovnitř se většinou stejně dostanou. Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.

Co přitahuje moly

Larvy šatního mola (více o molu šatním čtěte zde) se nejčastěji pouštějí do přírodních materiálů, jako je vlna, bavlna, kožešina nebo peří, a přitahuje je také pot a zbytky kůže. Daří se jim ve vlhku, ve tmě a při pokojové teplotě, zato klid k rozmnožování jim naruší především pravidelný úklid.

Co je nejlepší proti molům

Na moli platí výrazné vůně. Ideální je levandule a rozmarýn, pomůže ale také pomerančová kůra, pepř, chmel, bobkový list, hřebíček, citrónová kůra, skořice či voňavé mýdlo. Stačí si něco vybrat, naplnit tím čistý látkový sáček a vložit do skříně.

Co proti molům v bytě

Babičky ale využívaly i voňavý rozmarýn, mařinku vonnou, bobkový list, skořici, hřebíček nebo třeba pomerančovou kůru. Účinné jsou údajně i smrkové větvičky zavěšené do skříně nebo sáček s jehličím. Do skříně můžete také rozsypat čerstvý mletý nebo drcený pepř, ani ten moli nemají rádi.

Čím škodí MOL

Mol obecně

Moli (rod Tineola) jsou textilní škůdci z řádu motýlů (Lepidoptera) a čeledi molovitých (Tineidae). Vyskytují se téměř po celém světě a způsobují škody na přírodních textiliích, na vlněných výrobcích, kožešinách, kožených výrobcích, kobercích, peří a čalouněném nábytku.

Co chutna molům

K tomu je dobré vědět, že molům vysloveně vadí některé pachy – neusadí se v blízkosti bobkového listu nebo chmele, vadí jim černý pepř, ale také levandule.

Co nemaji rádi moli

Jestli něco moli opravdu nesnáší, je to silné aroma. Do provoněné domácnosti si motýlci netroufnou: Pověste do skříňky pytlíček levandule nebo směs citronové a pomerančové kůry. Molům nevoní ani sušený pelyněk nebo hřebíček.

Co odpuzuje moly

Odpuzovače molů

Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.

Jak se zbavit molů v posteli

Asi nejúčinnější jsou aromatické přírodní deodoranty a odpuzovače. Moli přímo nesnáší například levanduli. Můžete dát mezi prádlo splétané paličky či různé plátěné pytlíčky plněné sušenými květy. Levandule prádlo navíc krásně provoní.