Kde se dá koupit Rychlosůl?

Kde koupit sůl Praganda

Řeznická solící a nakládací směs PRAGANDA 250 g koupit v OBI.

Kde koupit Reznickou sůl

Teta drogerie – Solné Mlýny Praganda řeznická solící nakládací směs 250g.
Archiv

Co je to Rychlosůl

Popis produktu. Sůl na výrobu masných výrobků, solící dusitanová směs (tzv. rychlosůl, praganda, nakládací sůl) z vakuové soli. Zajišťuje stabilitu vybarvení a chuťové vlastnosti masných výrobků.

Jak pouzit Pragandu

Výrobce uvádí, že je Praganda určena výhradně pro použití v masném průmyslu. Pragandu si ale kupují i lidé pro soukromé účely, a to pro domácí výrobu některých uzenářských specialit nebo pro nakládání (očkování) masa před uzením, rožněním nebo grilováním.

Jak se jmenuje Rychlosůl

Rychlosůl je dusitan draselný s dusičnanem sodným v poměru 2 : 5. Dusitan draselný rozpouští sírové můstky v elastinu, což je základ cévní stěny.

Jak naložit maso na uzení v Rychlosoli

Na jeden kilogram masa dáme 4 dkg rychlosoli, zamícháme a zalijeme maso tak, aby bylo ponořené a necháme 4 až 5 dnů v chladu. Maso v den uzení se vytáhne z vody, nechá se okapat, osušit a vloží se do vyhřáté udírny a udí se dle potřeby.

Co obsahuje Praganda

Složení: jedlá sůl kamenná/jedlá sůl vakuová, různý obsah dusitanu sodného, cukry (cukr bílý, dextróza, škrobový sirup sušený) Na vyžádání může být produkt obohacen o jód a ošetřen protispékavou látku E535 – ferrokyanidem sodným. Případně může být dodán bez cukrů.

Jak se používá Rychlosůl

Použití: Pro nasolení masa, výrobu láku k naložení před uzením, výrobu klobás, salámů, sekané, konzerv a polokonzer. Potravinářská sůl s rychlým konzervačním účinkem používaná v masném a uzenářském průmyslu na úpravu a konzervaci masa a masných výrobků.

Jak používat Rychlosůl

Návod na použití rychlosoli:

Rychlosůl rozmíchejte ve vodě v poměru 1:10. Maso vložte do čisté mísy. Naberte roztok pomocí marinovací jehly a postupně dělejte vpichy po celém mase po cca 5 cm. Maso napichujte tak dlouho, dokud z něj nezačne vytékat tekutina.

Jak dlouho naložit maso do Rychlosoli

Kuřecí nebo kachní prsa stačí naložit na 1–5 dní. Uzení vepřového masa probíhá zpravidla po uplynutí 3–6 týdnů po naložení (s výjimkou menších a libových částí, jako třeba panenka, které stačí i necelý týden). Tato doba jde zkrátit při použití rychlosoli, kdy stačí k naložení i 2 týdny.

Jak namíchat Rychlosůl

Pro nakládání narychlo budete potřebovat rychlosůl, injekční stříkačku s marinovací jehlou pro napichování masa a česnek. V začátcích se doporučuje začít s 10 % lákem. Na 0,3 l láku tedy bude potřebovat ve vodě rozmíchat 30 g rychlosoli.

Jak Nasolit maso Pragandou

První a nejčastější používanou metodou je nasolení masa kuchyňskou solí, kterou můžeme zkombinovat s čerstvě utřeným, nebo najemno nakrájeným česnekem. Doporučený poměr: 10 kg masa potřebuje 200 – 250 g čisté soli a 100 – 400 g česneku. Maso touto metodou bude lehce načervenalé a bude mít slano – česnekovou chuť.

Jak dlouho vařit maso před uzením

Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.

Jak dlouho se udí špek

Když je sádlo odpočaté, tak ho omyjeme a vyvěsíme do udírny. Udíme na při teplotě 65 – 70°C asi 8 –10 hodin. DOBROU CHUŤ!!!

Jak funguje Rychlosůl

Rychlosůl totiž obsahuje dusitan sodný (E250), což je sodná sůl kyseliny dusité, nažloutlá krystalická látka, která dodává potravinám uzenou chuť, reaguje s molekulami myoglobinu, a tak dodává i krvavě červenou barvu, výrobek chrání před bakterií Clostridium Botulinum a zabraňuje oxidaci tuků a tím prodlužuje i jejich …

Jak se říká Rychlosoli

Praganda nebo rychlosůl, pro někoho sprostá slova, pro nás skvělý pomocník pro naložení masa, před tím, než ho dáme do udírny. Ačkoliv to možná někoho překvapí, Pragandu tvoří z 98 % obyčejná kuchyňská sůl. Pouze 0,3 % tvoří dusitan a zbytek je jen cukr a škrob.

Jak funguje Rychlosul

Rychlosůl totiž obsahuje dusitan sodný (E250), což je sodná sůl kyseliny dusité, nažloutlá krystalická látka, která dodává potravinám uzenou chuť, reaguje s molekulami myoglobinu, a tak dodává i krvavě červenou barvu, výrobek chrání před bakterií Clostridium Botulinum a zabraňuje oxidaci tuků a tím prodlužuje i jejich …

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Jaké je nejlepší maso na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak udělat špek

Postup přípravy

Po té povařím ve vodě 75°C 2,5 až 3 hodiny – nechám oschnout. Udím na buku 3,5 hodiny na 65 °C , nechám zchladnout a pak obalím v koření, které jsem smíchal na misce – v tom špek obalím. Poté zabalím do potravinářské fólie a dám do ledničky aspoň na dva dny, pak konzumuji.

Jak udělat domaci špek

Postup přípravy. Upravené pásy sádla obalíme v soli a naskládáme do vhodné nádoby a uložíme v chladu (po 8 °C). Maximálně po 3-4 dnech sádlo přerovnáme a zalijeme vychlazenou a osolenou vodou (na 1 l vody – 10 dkg soli) tak, aby vše bylo ponořené a zatížíme.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Čím topit v udírně

V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami

Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci.

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.