Kde se dá parkovat v Praze?

Kde se dá v Praze parkovat zdarma

Zóny volného parkování bez nutnosti platit poplatky jsou aktuálně městská část Trója (Praha 8), Chodov a Háje (Praha 11), Stodůlky a Řeporyje a Jinonice až po Radlice (Praha 13). Dále pak můžete využít městské části Podolí, Spořilov, Zahradní město, Hodkovičky, Krč a okolí Bulovky.

Kde nechat auto přes noc v Praze

P+R v Praze: Zaparkuj, jeď (a přespi)

Cena parkovného přes noc na parkovištích P+R je standardně 200 Kč. Ta blíže k centru jsou dražší, ale pořád výhodná – P+R v Holešovicích a na Skalce jsou za 300 Kč, v Kongresovém centru za 410 Kč.

Kde zaparkovat v Praze u Václaváku

Nejlevnější parkování u Václaváku nabízí Parkovací komplex Hlavní nádraží – za 40 Kč/hod. Pro celodenní parkování okolí Václaváku se vyplatí přes Citymove rezervovat místo v garážích Mr. Parkit – při parkování na 24 hodin zde zaplatíte necelých 25 Kč/hod.

Kde parkovat v Praze o víkendu

O víkendu můžete v Praze zaparkovat zdarma i na některých zónách placeného stání – v určitých částech Prahy jsou o víkendu a svátcích tzv. mimo provoz. O víkendu lze také v některých nákupních centrech parkovat až po dobu 5 hodin zdarma (např. OC Nový Smíchov a Galerie Fénix; v OC Flora 3 hodiny).
Archiv

Kde zaparkovat levně v Praze

Parkování zdarma Praha

Městská oblast Obchodní centrum Možnost bezplatného parkování
Praha 4 Westfield Chodov 3 hodiny zdarma
Praha 4 DBK Budějovická Po – Pá 30 min. zdarma Víkendy 3 hodiny zdarma
Praha 4 Novodvorská Plaza Parkování zdarma neomezeně
Praha 4 Arkády Pankrác 2 hodiny zdarma

Kdy jsou modré zóny zdarma

Parkování zdarma platí nově už pouze pro automobily, které splňují přísnou emisní normu do 50 g CO2 na kilometr. Takováto auta mohou být registrována spolu s elektromobily a mohou také získat speciální registrační značku „EL“.

Jak zaparkovat v Praze

Parkování je možné uhradit buď v parkovacím automatu (hotově, někde i platební kartou) na webu MPLA nebo v aplikaci MPLA.IO. Na modrých zónách lze platit pouze přes MPLA. Další aplikací, která slouží primárně k usnadnění cestování po Praze, ale umožňuje i platbu parkování, je Citymove.

Kde zaparkovat u hlavního nádraží v Praze

Praha hlavní nádraží

Ulici dělí od hlavní budovy nádraží jen pár kroků přes park. Zaparkovat krátkodobě lze samozřejmě i v parkovacích domech – nejvhodnější je parkoviště Wilsonova, které má i nekrytou část přímo u magistrály a zaplatíte zde od 45 Kč/hod.

Kde zaparkovat v Praze na hlavnim nadrazi

Praha hlavní nádraží

Ulici dělí od hlavní budovy nádraží jen pár kroků přes park. Zaparkovat krátkodobě lze samozřejmě i v parkovacích domech – nejvhodnější je parkoviště Wilsonova, které má i nekrytou část přímo u magistrály a zaplatíte zde od 45 Kč/hod.

Jak parkovat v modré zóně Praha

Praha sjednotila parkovací zóny do tří barev – modré, fialové a oranžové. Už neplatí, že na modré zóně nemůžete zaparkovat, pokud nejste rezident, a dokonce ani nemusíte shánět papírové stírací parkovací lístky. Stačí parkování zaplatit v parkovacích hodinách či online.

Kde zaparkovat na okraji Prahy

P+R jsou parkoviště v okrajových částech Prahy v blízkosti stanic MHD s návazností především na metro. Eliminují tak potřebu parkování v centru města. Jsou střežena za poplatek 50 – 100 Kč, nebo jsou nehlídaná bezplatně. Parkování na P+R není určeno k vícedennímu stání a rezervace nejsou možné.

Kde se smí parkovat

Výběr parkovacího místa: řidič může zastavit a parkovat jen na „své straně“ silnice, tedy vpravo ve směru jízdy, jedinou výjimkou jsou jednosměrky. Jinak nelze zastavovat a parkovat ve směru jízdy vlevo. Pokud parkujete podélně, je třeba nechat na silnici alespoň 6 metrů volno, tedy 3 metry pro každý směr jízdy.

Co je parkoviště k r

Dopravní značka „Parkoviště K+R“ (č. IP 13e) označuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob. Zkratka K+R vychází z anglického „Kiss and Ride“, tedy polib a jeď.

Co je p r parkoviště

P+R (Park+Ride)

Záchytná parkoviště typu „zaparkuj a jeď hromadnou dopravou“ (Park+Ride), tzn. záchytná parkoviště v dosahu PID, jsou umístěna u stanic metra nebo železničních nádraží a jsou provozována ve vazbě na následné použití PID.

Jak je to s parkováním v Praze

Zóny placeného stání se v Praze rozšiřují (nové jsou například od roku 2021 na Praze 9) a tím se zmenšuje prostor, kde legálně či dlouhodobě zaparkovat. Kromě odstavných parkovišť v blízkosti MHD (tzv. P+R) a ploch pro krátkodobé zastavení (K+R) můžeme jako návštěvníci dále parkovat v oranžové zóně.

Jak platit za parkování v Praze

Zaparkovat tu lze po platbě v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální hodiny. Cena se opět liší – nový systém umožńuje ceny parkovného měnit dynamicky např. dle vytíženosti oblastí. Pro provozní dobu platí to samé co u jiných zón, mimo ni, obvykle ve večerních hodinách a v noci, je parkování zdarma.

Jak si najet při parkování

Začněme s parkováním dopředu

Pokud je parkovací místo vlevo, najeďte k němu mírným obloukem, dokud nebude zadní část vašeho vozu na stejné úrovni jako přední nebo zadní část toho auta, vedle kterého chcete zaparkovat. Následně otočte volantem doleva až na doraz a zvolna začněte najíždět do mezery.

Jak daleko od křižovatky můžu parkovat

Dle zákona o silničním provozu „ Řidič nesmí zastavit a stát – na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní“. Obecně : řidič nesmí parkovat pět metrů před ohybem křižovatky a pět metrů za ním. Ten je dán zaoblením obrubníku.

Jak poznam kde můžu parkovat

Značka s bílým písmenem P na modrém pozadí označuje místo, kde je dovoleno zastavení a stání. Často bývá doplněna o dodatkovou tabulku, specifikující omezení parkování na určitou dobu stání nebo pro určitá vozidla. Mnohdy jí také doplňují specifické symboly vyznačující stanovený způsob parkování.

Jak poznat placene parkoviště

Placená parkoviště jsou značena písmenem „P“ na modrém pozadí se symbolem parkovacího kotouče (IP13b). Dodatková tabulka určuje, jak dlouho zde můžete parkovat. Čas příjezdu nastavíte na parkovacím kotouči, viditelně umístěném na za čelním sklem vozu.

Jak platit P r Praha

Platby: V platebním automatu: Automaty přijímají mince vhodnotách 1,- 2,- 5,- 10,- 20,- a 50 Kč. Na vybraných parkovištéch P+R je možnost platit parkovné přes mobilní aplikaci MPLA (bezhotovostně)

Jak funguje parkování v Praze

Parkování je možné uhradit buď v parkovacím automatu (hotově, někde i platební kartou) na webu MPLA nebo v aplikaci MPLA.IO. Na modrých zónách lze platit pouze přes MPLA. Další aplikací, která slouží primárně k usnadnění cestování po Praze, ale umožňuje i platbu parkování, je Citymove.

Kde se nesmí parkovat

Zastavit a stát se nesmí zejména:

na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.

Jak daleko můžu stát od přechodu

Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. “Když parkuje vozidlo u přechodu, musí chodec vstoupit do vozovky, aby se pořádně rozhlédl.

Kde je možné parkovat

Šikmo a kolmo ke kraji vozovky je obvykle možné parkovat jen na vyznačených místech, tedy tam, kde je cedule parkoviště a vyznačené pruhy pro stání. Na jiných místech můžete příčně parkovat, pouze pokud to neohrozí provoz. To může být třeba v případě, že vaše vozidlo je tak malé (např.