Kde se nachází čedič?

Kde můžeme vidět sloupcový rozpad čediče

Národní přírodní památka Vrkoč leží v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Vrkoč je nápadný skalní útvar ukrývající ve svém středu vynikající ukázku sloupcovitého rozpadu olivinického čediče ve tvaru obráceného vějíře.
Archiv

Kde jsou kamenné varhany

Kamenné varhany vznikají díky sloupcovité odlučnosti bazaltu – čediče. Skalní útvar Panská skála leží kousek od silnice mezi Kamenickým Šenovem a obcí Prácheň tam, kde se setkávají hranice Českého středohoří a Lužických hor.

Jak vznikají čedičové varhany

Kamenné varhany jsou typickým přírodním fenoménem krajiny se sopečnou minulostí. Vznikají v důsledku objemových změn při ochlazování a tuhnutí lávy a to vždy tak, že čedičové sloupce směřují kolmo k někdejší ploše ochlazování.

Z jaké horniny se skládá Panská skála

Panská skála s pravidelnou sloupcovou odlučností lávového výlevu čediče. Detail čedičových sloupů na Panské skále. Původně se kopec nazýval Kalvárie nebo také Křížový vrch, protože na vrcholu kopce stály tři kříže.
Archiv

Co je čedič hornina nebo nerost

Čedič neboli bazalt je velice četná tmavá výlevná vyvřelá hornina s charakteristickou porfyrickou nebo sklovitou strukturou. Vyskytuje se však i ve formě škváry, bez viditelných krystalů. Obvykle má šedou či černou barvu, zvětralý čedič má barvu spíše šedou.

Co je to čedič

bazalt (čedič) nejhojnější výlevná magmatická hornina na povrchu Země, Měsíce a patrně i jiných těles sluneční soustavy; na Zemi tvoří více než 90 % výlevných hornin.

Kde se natáčela Pyšná princezna skála

O Panské skále

Právě zde se filmovaly legendární scény z pohádky Pyšná princezna. Panská skála je dnes význačnou chráněnou lokalitou a národní přírodní památkou. Půvabná skála je situována několik metrů od silnice u obce Prácheň nedaleko Kamenického Šenova.

Jak vzniká sloupcová odlučnost

Sloupcová odlučnost – efekt varhan

Je způsobena smršťováním lávy při jejím chladnutí. Tak jako u bahenních prasklin na dně vypuštěného rybníka dochází při zmenšování objemu chladnoucího čediče k vertikálnímu rozpukání a vzniku pěti až šestihranných sloupů.

Jak poznat Znelec

Znělec (též fonolit) je výlevná magmatická hornina světle šedé až nazelenalé barvy. Samotný název ve většině jazyků vyjadřuje vlastnost horniny vydávat při poklepání zvuk, tedy znít. Obvykle obsahuje značný podíl živcových hornin a živce (s větším obsahem alkalických prvků), v menší míře plagioklasy.

Jak vzniká čedič

26 – čedič (bazalt)

Oslabeným místem zemské kůry se žhavé magma prodralo až na povrch. Z řady sopek střídavě vytékala láva a vyletovala oblaka popela a kamenů. Z lávy, která utuhla v přívodním kanálu sopky – sopouchu, vznikla pevná hornina – bazanit. Při chladnutí bazanit rozpukal na nepravidelné sloupce.

Jaké minerály tvoří čedič

Čedič neboli bazalt

Jedná se o horninu bez křemene, případně s obsahem křemene do 5 %. Pro čedič je charakteristická jemnozrnná stavba vzniklá rychlým utuhnutím lávy na povrchu planety. Obsahuje sodno-vápenaté živce.

Jak vzniká žula

Žula je hlubinná vyvřelá hornina. Slovem "vyvřelá" nebo "vyvřelina" se označují horniny vzniklé utuhnutím magmatu. Tekuté magma se dere z hlubin Země na povrch různými cestami a cestou chladne. Řídké magma – s nízkou viskozitou – se může dostat až na zemský povrch nebo do oceánu a utuhne na povrchu nebo ve vodě.

Ve které pohádce byla Panská skála

Panská skála rozhodně stojí za shlédnutí nejen proto, že se tu natáčela scéna do nejslavnější české pohádky Pyšná princezna. Tento nejstarší chráněný geologický útvar na českém území vyčnívá z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní.

Kde se natáčel film princezna zakletá v čase

Film se natáčel mimo jiné v zatopených lomech v okolí Lipnice nad Sázavou, v zámeckém areálu v Sobotíně na Šumpersku, na hradě Točník na Berounsku a na hradě Bouzov.

Jak vypadá Znělec

Znělec (též fonolit) je výlevná magmatická hornina světle šedé až nazelenalé barvy. Samotný název ve většině jazyků vyjadřuje vlastnost horniny vydávat při poklepání zvuk, tedy znít. Obvykle obsahuje značný podíl živcových hornin a živce (s větším obsahem alkalických prvků), v menší míře plagioklasy.

Kam patří Znělec

Výlevná alkalická hornina stabilního chemického složení, která odpovídá nefelinickému syenitu s foidy, patří do skupiny fonolitů. Používá se jako tavivo do keramických hmot a sklářských kmenů tam, kde není rozhodující obsah barvicích oxidů.

Co je to žula

Žuly. Jako žuly označujeme světlé vyvřelé horniny, jejichž základní minerální složení je křemen, různé druhy živců, světlé a tmavé slídy (muskovit a biotit) a některé další tmavé minerály, jako je např. amfibol nebo pyroxen.

Jak poznat čedič

Čedič neboli bazalt (starší, paleozoické bazalty se nesprávně nazývají diabas nebo melafyr) je velice četná tmavá výlevná vyvřelá hornina s charakteristickou porfyrickou nebo sklovitou strukturou, někdy s vyrostlicemi jednotlivých minerálů. Vyskytuje se však i ve formě škváry, bez viditelných krystalů.

Jak poznat co je to za kámen

Tvrdost rubínu, smaragdu nebo jiných drahých kamenů lze určit pomocí Mohsovy stupnice a ručního testeru. Takové měřicí přístroje, dostupné v internetových obchodech, udávají tvrdost minerálů v rozmezí 1 až 10. Neprofesionální nástroje však bývají dekalibrované, takže výsledek testu je často nespolehlivý.

Kde se v ČR nachází žula

Žuly se vyskytují v hlubinných tělesech – plutony a pně. Budují i značně velká tělesa. Žuly jsou spolu s příbuznými granodiority nejrozšířenějšími hlubinnými vyvřelými horninami. V Česku se žuly vyskytují hojně ve středočeském a centrálním moldanubickém plutonu a prakticky ve všech hraničních pohořích.

Co to je hornina

Horniny jsou heterogenní přírodní látky, jež tvoří zemskou kůru. Skládají se z různých minerálů, někdy i organických složek nebo vulkanického skla.

Jaká řeka protéká pod suchými skalami

V Malé Skále začíná obvyklý letní úsek, kdy se přímo nad řekou tyčí hrad Skála se skalním panteonem a nedaleko jsou Suché skály. Dále protéká malebnou vesničkou Dolánky a před Turnovem je na pravém břehu zámek Hrubý Rohozec. Od Turnova je již Jizera velmi klidným tokem obvykle v lučinaté krajině.

Kde se natáčel film Pyšná princezna

Filmaři tehdy projeli kus republiky. A nevynechali ani sever Čech: Točilo se u Dolského Mlýna, u Jetřichovic, Loubí nebo na Panské skále nedaleko Kamenického Šenova. Natáčení mohli vidět i lidé ve Všemilech na Děčínsku. Právě tady měl svůj příbytek švec, od něhož si král Miroslav půjčil šaty.

Kde se natáčela princezna

Film byl natáčen na začátku roku 2014 na hradech Marksburg a Velhartice, v Martinickém paláci na Hradčanech v Praze, v Průrvě Ploučnice, na řekách Litavce a Svitávce.

Kdo dabuje princeznu zakletou v čase

Obsazení

Natália Germáni princezna Ellena
Martin Písařík strážný Martin
Jakub Ouvín strážný František
Martin Dejdar král kejklířů
Vladimír Polák čarodějobijec