Jak napsat Ü
(Alternativou je stisknutí kláves pravý <Alt> + <=> a následně daného písmena.) Znaky s dlouhou přehláskou (ő, ű) lze napsat pomocí stisknutí kláves pravý <Alt> + <é> a následně daného písmena. Všechna písmena maďarské abecedy lze (na Macu) napsat na české klávesnici.
Archiv
Jak se píše na počítači přehlasované Ü
Jak zapsat přehlasované U
V ní je zápis pro malé přehlasované u = ü následující: stiskneme a podržíme tl. ALT a následně na numerické klávesnici namačkáme čísla 0 2 5 2. Nakonec ALT pustíme a objeví se symbol ü. Pokud stejným způsobem namačkáme ALT + 0 2 2 0, objeví se velké přehlasované u = Ü.
Archiv
Jak se dělají dvě tečky nad písmenem
Stiskněte klávesu levý Alt (dole vlevo od mezerníku) a držte ji zmáčknutou. Poté přesuňte svou pozornost k numerické klávesnici. Pro ö vyťukejte číselnou kombinaci 0246 a pro Ö vyťukejte číselnou kombinaci 0214.
Jak se píše německé Ü
Zmáčkněte klávesu levý Alt (nalevo od mezerníku) a nepřestávejte ho držet. Zatímco držíte levý Alt, vyťukejte na numerické části klávesnice (zcela napravo) číslici 0252 (pro ü), či 0220 (pro Ü).
Archiv
Jak se píše mezerník
Na PC se nezlomitelná mezera častokrát píše pomocí kláves Ctrl + Shift + mezera. V případě, že Vám výše uvedený způsob nefunguje, je vždy možné se spolehnout na ASCII kódy, kde se nezlomitelná mezera napíše zmáčknutím klávesy Alt a vyťukání kódu 0160 na numerické klávesnici. Po puštění Altu se pevná mezera napíše.
Jak se píše spodní podtržítko
Nejrychlejší způsob podtržení textu je stisknout kombinaci kláves Ctrl+vy a začít psát. Pokud chcete podtržení ukončit, stiskněte znovu kombinaci kláves Ctrl+U.
Jak udělat speciální znaky na klávesnici
Pro běžně používané znaky se obvykle užívá kombinace klávesy Shift a stisku příslušné dodatečné klávesy (jako zmiňovaná dvojtečka, nebo otazník). Pro méně běžné znaky pak bývá určena kombinace Pravý Alt (někde také „Alt Gr“) + klávesa (složené závorky, zavináč, znak dolaru atd.).
Jak se píše na počítači
Tři základní přístupy jsou psaní pomocí kombinace Alt + Ctrl + “nějaká klávesa“, Shift + “nějaká klávesa“ a Alt + “nějaké číslo“. Poslední jmenovaný způsob se nazývá ASCII, což je prapůvodní znakový kód, který má své uplatnění především u klávesnic s numerickou částí.
Jak napsat střední tečku
Klávesová zkratka: LEVÝ ALT + 8226.
Co je to umlaut
umlaut – diakritické znaménko, které označuje dvě tečky nad hláskami. Umlaut se používá například v němčině (Ä, Ü, Ö). Sledujte novinky na naší facebookové stránce! Pojem zařazen v kategorii Počítačová němčina (a také v Typografie).
Jak se píše promile
Pro promile „‰“ platí stejná pravidla jako pro procenta, symbol promile napíšeme pomocí klávesové zkratky Alt+0137.
Jak se píše stříška
Stříška se píše pomocí pravého i levého altu (a ctrl) a tlačíka š/3. Jelikož se v obou případech jedná o diakritické znaménko, tak po jeho napsání buď musíte zmáčkout mezerník pro potvrzení anebo písmeno, nad které chcete stříšku umístit.
Jak se píše dvojitý křížek
Nalevo od mezerníku najdete klávesu levý Alt. Tu stiskněte a nepouštějte. V druhém kroku vyťukáte na numerické části klávesnice (zkontrolujte, že je aktivní Num lock) příslušný číselný kód. Ten už se pro každý s křížků liší – † = 0134, # = 35, × = 0215.
Jak se dělá spojovník
Jedná se o krátkou horizontální čáru (-) mezi dvěma části slova, nebo mezi výčtem rozsahu. Klasický spojovník lze napsat přímo klávesou, která je nečastěji umístěná u pravého Shiftu (tlačítko mezi tečkou a Shiftem na klávesnici).
Jak napsat a jinak
Některá česká rozložení klávesnice (QWERTY) jej umožňují psát pomocí klávesové kombinace AltGr + 7 , v nejčastějším českém rozložení jej lze psát pomocí klávesové kombinace AltGr + C (nebo Ctrl + Alt + C ). V systému Microsoft Windows lze zpravidla také podržet levý Alt a na numerické klávesnici vyťukat kód znaku 38.
Jak psát znaky
Pro běžně používané znaky se obvykle užívá kombinace klávesy Shift a stisku příslušné dodatečné klávesy (jako zmiňovaná dvojtečka, nebo otazník). Pro méně běžné znaky pak bývá určena kombinace Pravý Alt (někde také „Alt Gr“) + klávesa (složené závorky, zavináč, znak dolaru atd.).
Jak napsat znaky na notebooku
Mnoho znaků jde přitom napsat několika způsoby. Tři základní přístupy jsou psaní pomocí kombinace Alt + Ctrl + “nějaká klávesa“, Shift + “nějaká klávesa“ a Alt + “nějaké číslo“. Poslední jmenovaný způsob se nazývá ASCII, což je prapůvodní znakový kód, který má své uplatnění především u klávesnic s numerickou částí.
Kde se píšou tečky
Tečka označuje ukončení věty jednoduché, složené nebo souvětí, pokud mají funkci oznamovací, někdy také rozkazovací a přací. Na konci věty se píše tečka, i když je na jejím konci e‑mailová nebo jiná elektronická adresa (např. odkaz na webové stránky).
Jak psát palce
„“ České uvozovky: Mnoho uživatelů si je plete se znakem pro palce, ale správně česky je to alt+0132 a alt+0148. " Palce: Takto se značí jednotka pro palce, například úhlopříčka displeje. Napíšete ji jako alt+34.
Jak dlouho je alkohol v krvi
Dospělý muž o váze kolem 85 kg odbourá jedno pivo desítku (0,5 l) za cca 2,15 hodiny – ženě to trvá až 3 a půl hodiny. Sedmičku vína (0,7 l) odbourá tentýž muž až za 8,4 hodiny. Tatáž žena za více než 14 hodin. Lahvinka destilátu (40 %, 0,5 l) bude muži kolovat v krvi až 22 hodin, ženě dokonce 37 hodin.
Jak se píše zobáček
Stříška jako diakritické znaménko
Stříška se píše pomocí pravého i levého altu (a ctrl) a tlačíka š/3. Jelikož se v obou případech jedná o diakritické znaménko, tak po jeho napsání buď musíte zmáčkout mezerník pro potvrzení anebo písmeno, nad které chcete stříšku umístit.
Jak napsat malou dvojku nahoře
Stačí současně stisknout Shift a klávesu v horní části, kterou standardně píšeme písmeno ž, respektive číslici 6.
Jak se píše fajfka
Stiskněte levý Alt a držte ho stisknutý. Následně na numerické klávesnici vyťukejte číslo 10003 pro ✓, 10004 pro ✔ nebo 9745 pro ☑.
Kdy se používá spojovník
Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou – viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.
Jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou
Spojovník je krátká vodorovná čárka (-, na klávesnici je obsažena), která se v češtině užívá, pokud chceme vyjádřit, že spojené výrazy tvoří těsný významový celek. Na rozdíl od pomlčky se nikdy neodděluje mezerami z obou stran.