Kde se píše pomlčka a kde spojovník?

Kde se píše spojovník

Spojovník píšeme na počátku částí slov nebo skupin písmen, které připojujeme k jiným, např. přípona ‑ismus, spojka ‑li, nebo na konci slov, která mají pokračování jinde, např. dvou‑ až třílůžkový pokoj (v textech administrativní povahy lze i 2‑ až 3lůžkový pokoj).
Archiv

Jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou

Spojovník je krátká vodorovná čárka (-, na klávesnici je obsažena), která se v češtině užívá, pokud chceme vyjádřit, že spojené výrazy tvoří těsný významový celek. Na rozdíl od pomlčky se nikdy neodděluje mezerami z obou stran.
Archiv

Kde se píše pomlčka

Obvykle bývá užívána ve funkci oddělování částí projevu (např. místo čárky ohraničující vsuvku či přístavek), vyjádření rozsahu, vztahu nebo vyznačení přestávky v řeči (k zesílení platnosti lze použít i více pomlček za sebou), dále i pro uvození přímé řeči a pro vyjádření celého čísla při psaní peněžních částek.
Archiv

Jak správně psát pomlčku a spojovník

Důležité je zachovávat v celém textu konzistentní pravidlo. Často stačí v textovém editoru psát text a program MS Word automaticky opraví špatně napsanou pomlčku nebo spojovník podle mezer. Jednoduchým pravidlem, které platí pro většinu případů je: pomlčka se píše s mezerami, spojovník bez mezer.
Archiv

Kdy psát pomlčku a kdy spojovník

Kdy psát pomlčku bez mezer

Případy, kdy výrazy mezi sebou neoddělujeme mezerami, najdeme mezi jednoslovnými výrazy, jako je spojení jmen dvou různých osob, např. Suchý–Šlitr, a dále také mezi názvy místních jmen u víceslovných výrazů. V tomto případě pomlčka nahrazuje spojovník, např. Praha 5 – Smíchov.

Jak vložit spojovník

Klikněte do slova na místo, kam chcete vložit nepovinný spojovník. Stiskněte kombinaci kláves CTRL+spojovník.

Jak vložit pomlčku

Vložení pevné pomlčkyKlikněte na místo, kam chcete vložit pevnou pomlčku.Stiskněte kombinaci kláves CTRL + SHIFT + pomlčka.

Jak napsat poml4ku

Jak zapsat pomlčku: pomlčka – se musí vyvolat z ASCII tabulky, a to následovně: stiskneme a podržíme tlačítko levý ALT a postupně namačkáme klávesy 0 1 5 0. Alternativní zápis: můžeme využít UNICODE, kód U+2013 či externí program na tvorbu vlastních kláves jako HotkeyP, nicméně osobně mi zápis ASCII vyhovuje.