Kde se píše pomlčka?

Jak se správně píšou pomlčky

Jedná se o delší horizontální čáru (–) mezi dvěma slovy z obou stran oddělenou mezerami (n pomlča). Na klávesnici se píše pomocí kombinace levý ALT + 0150 Můžete narazit i na delší pomlčku (m pomlčka), který se píše kombinací kláves levý ALT + 0151 (—).
Archiv

Kdy se používá pomlčka a kdy spojovník

Pomlčka se taktéž značí vodorovnou čárou, vypadá takto –, ale je delší než spojovník a ve většině případů bývá oddělena mezerami po obou stranách. Nejčastěji se větě používá pro rozdělení části projevu, čili místo čárky, před a za vsuvkou nebo u přístavku. Někdy také značí přestávku v řeči nebo uvozuje přímou řeč.
Archiv

Kde je pomlčka na klávesnici

Na většině počítačů s Microsoft Windows je možno pomlčku zadat podržením Alt a zápisu číselného kódu znaku: krátkou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 0 , dlouhou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 1 .

Jak se píše až pomlčka

Pomlčku velmi často používáme ve smyslu rozsahu nebo spojení: „a“, „až“, „od-do“, „odkud–kam“ a „versus“. Například: „dvojice cestovatelů Zikmund–Hanzelka“ (a), „strana 6–15“ (až), „otevřeno 8–20“ (od–do), „autobusová linka Praha–Plzeň“ (odkud–kam) nebo „zápas Kometa–Sparta“ (versus).
Archiv

Jak se píše pomlčka mezi čísly

Tábor pro děti ve věku 7–16 let. (Čteme „sedm až šestnáct“.) V tom druhém případě píšeme mezi číslovkami pomlčku. Pokud ji na klávesnici nemáte, píše se zkratkou ALT + 0150.

Kde se používá spojovník

Spojovník užíváme v těsných spojeních, jejichž složky jsou ve vztahu souřadném: U některých složených přídavných jmen (viz Složená přídavná jména), např. technicko-ekonomický (tj. technický a ekonomický), modro-zelený (jiné je modrozelený –⁠⁠⁠ srov.

Jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou

Spojovník je krátká vodorovná čárka (-, na klávesnici je obsažena), která se v češtině užívá, pokud chceme vyjádřit, že spojené výrazy tvoří těsný významový celek. Na rozdíl od pomlčky se nikdy neodděluje mezerami z obou stran.

Jak udělat pomlčku bez numerické klávesnice

Jak zapsat pomlčku: pomlčka – se musí vyvolat z ASCII tabulky, a to následovně: stiskneme a podržíme tlačítko levý ALT a postupně namačkáme klávesy 0 1 5 0. Alternativní zápis: můžeme využít UNICODE, kód U+2013 či externí program na tvorbu vlastních kláves jako HotkeyP, nicméně osobně mi zápis ASCII vyhovuje.

Jaké písmeno se píše za pomlčkou

Pomlčka ve významu „až, až do" se píše bez mezer. Pokud by mohla být zaměněna za znaménko minus nebo jestliže spojuje delší víceslovné výrazy, použije se raději slovní vyjádření.

Jak používat spojovník

Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou –⁠⁠⁠ viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.

Kde se píše dvojtečka

Dvojtečka (:) je interpunkční znaménko, tvořené dvěma stejně velkými tečkami situovanými nad sebou. Používá se v textu pro oddělení informací uvedených větnou konstrukcí před dvojtečkou, například pro uvedení seznamu, příkladu, údaje nebo přímé řeči.

Jak se píše částka Kč

Číslo a značku oddělujeme mezerou: 100 Kč = sto korun českých, 2 000 000 Kč = dva miliony korun českých (viz Značky, čísla a číslice). Pokud mezi číslem a značkou mezera není, čteme složený výraz jako přídavné jméno: 100Kč = stokorunový (viz Tvoření a psaní výrazů složených z číslic a slov (typ 12procentní, 20krát)).

Jak se dělá na klávesnici

Hvězdička *Pravý Alt + –Levý Alt + 42.Přepněte na anglickou klávesnici (Alt + Shift) a poté kombinaci Shift + klávesa pro á

Jak napsat nulu na notebooku

Dobrý den, Pokud myslíte horní čísloce, tak musíte držet klávesu "Shift" a zároveň mačkat klávesu požadované číslice. Chcete zapnout numerickou klávesnici, tak je třeba podržet klávesu vlevo dole "Fn" a potom zmáčnkout klávesu F11/NumLk, která je v horní řadě.

Co se píše za středníkem

Stejně jako další interpunkční znaménka se připojuje natěsno k předcházejícímu slovu (zkratce, značce), za ním následuje mezera.

Jaké písmeno se píše za středníkem

Středníkem oddělujeme položky které tvoří nevětné celky. Po středníku se neuvádí velké písmeno a pokud věta tvořící seznam (nebo jeho konec) za seznamem nepokračuje, musí být poslední položka ukončena tečkou.

Jak se píše milion v číslech

Milion

← 999 999 1 000 000 1 000 001 →
Celé číslo 1 000 000 Jeden milion
Rozklad 26 × 56
Římskými číslicemi
Dvojkově 11110100001001000000

Kdy psát Kč

Finance. Vzhledem k tomu, že se česká koruna dělí na sto haléřů, jedná se při uvádění peněžních částek o standardní zápis s desetinnou čárkou. Můžeme tedy psát 18,50 Kč nebo Kč 18,50 . Jedná-li se o částku bez haléřů, můžeme ji zapsat jako 18 Kč , případně Kč 18,- .

Jak se píše na notebooku

Při psaní musí být ruce a zápěstí ve vzduchu nad klávesnicí, abyste na vzdálené klávesy dosáhli celou rukou, a nenatahovali tolik prsty. Dbejte na to, aby se při psaní dlaně ani zápěstí nedotýkaly žádného povrchu. Pokud má klávesnice opěrku dlaní, používejte ji jenom při přestávkách mezi psaním.

Jak udělat speciální znaky na klávesnici

Pro běžně používané znaky se obvykle užívá kombinace klávesy Shift a stisku příslušné dodatečné klávesy (jako zmiňovaná dvojtečka, nebo otazník). Pro méně běžné znaky pak bývá určena kombinace Pravý Alt (někde také „Alt Gr“) + klávesa (složené závorky, zavináč, znak dolaru atd.).

Jak napsat znak mocniny

Mocnina. Buď na anglické klávesnici (Shift + 6) nebo Alt + 94.

Kde je na české klávesnici

Prohazování české a anglické klávesnice se dělá většinou klasicky současným stisknutím levý Alt + Shift, ale může to být nastaveno jinak.

Co se píše za dvojtečkou

Následuje‑li po dvojtečce větný celek, je možné ho začít jak malým, tak velkým počátečním písmenem. Následuje‑li celek nevětný, píšeme obvykle písmeno malé.

Kdy se používá dvojtečka

Dvojtečka (:) je interpunkční znaménko, tvořené dvěma stejně velkými tečkami situovanými nad sebou. Používá se v textu pro oddělení informací uvedených větnou konstrukcí před dvojtečkou, například pro uvedení seznamu, příkladu, údaje nebo přímé řeči.

Jak se píše za dvojtečkou

Následuje‑li po dvojtečce větný celek, je možné jej začít jak malým, tak velkým počátečním písmenem. Následuje‑li celek nevětný, píšeme zpravidla písmeno malé, např. Člověk má pět smyslů: zrak, sluch, čich, chuť a hmat.