Kde se používají halogeny?

Co patří mezi halogeny

Mezi halogeny patří fluor, chlor, brom, jod a radioaktivní astat.

Kde se vyskytují halogeny

V přírodě se halogeny vyskytují pouze ve sloučeninách, především jako soli. Tyto soli můžeme najít v krystalické formě jako minerály nebo rozpuštěné ve vodě (především mořská voda obsahuje velké množství rozpuštěných solí). Asi nejznámější je sůl kamenná neboli halit (sůl kuchyňská).

Jaký je rozdíl mezi halogeny a halogenidy

Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny fluoru, chloru, bromu a jodu s dalšími prvky. F, Cl, Br, I mají společný název HALOGENY. Z tohoto slova je odvozen název jejich dvouprvkových sloučenin – halogenidy.

Které halogeny nejsou plyny

Halogeny jsou velmi reaktivní, proto se vyskytují pouze vázané ve sloučeninách. Nejrozšířenějším halogenem je chlor. Fluor a chlor jsou za normální teploty plyny, brom je kapalina a jód je pevná látka, která velmi snadno sublimuje.

Co vytváří halogeny

Díky jednomu nespárovanému elektronu ve valenční vrstvě vytváří halogeny dvouatomové sloučeniny X2 (tedy F2, Cl2, Br2 a I2). Sloučeniny tvořené pouze z halogenů (např. fluorid jodistý IF7) nazýváme interhalové. Žádný z halogenů se nevyskytuje v přírodě v elementární podobě.

Kde se vyskytuje fluor

Fluor se vyskytuje v zubní sklovině a v kostech (ve formě fluoridů), kde je součástí fosforečnanu vápenatého. Proto se fluor (nejčastěji jako NaF) přidává nejen do pitné vody, ale také do nejrůznějších dentálních výrobků jako jsou zubní pasty, ústní vody atd. Tzv. fluoridace je velice účinná ochrana proti zubnímu kazu.

Které minerály patří mezi halogenidy

Minerály: antimonit, cinabarit (rumělka), galenit, chalkopyrit, markazit, pyrit, sfalerit. Halogenidy jsou sloučeniny fluoru (F), chloru (Cl), bromu (Br) a jodu (J). Hlavními zástupci je halit – sůl kamenná (NaCl) a fluorit (CaF2).

Jak poznat halogenidy

Halogenidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny halogenu s nějakým prvkem. Vznikají odtržením vodíku z halogenvodíkových kyselin, tj. kyselina fluorovodíková HF, kyselina chlorovodíková HCl, kyselina bromovodíková HBr a kyselina jodovodíková HI. Proto mají halogenidy ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo I-.

Jak vznikají halogenidy

Halogenidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny halogenu s nějakým prvkem. Vznikají odtržením vodíku z halogenvodíkových kyselin, tj. kyselina fluorovodíková HF, kyselina chlorovodíková HCl, kyselina bromovodíková HBr a kyselina jodovodíková HI. Proto mají halogenidy ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo I-.

Jak reaguji halogeny s vodou

Halogenovodíky jsou dvouprvkové sloučeniny halogenů s vodíkem. Velmi dobře se rozpouštějí ve vodě za vzniku halogenovodíkových kyselin (dochází k disociaci – viz reakce 1), které patří mezi silné kyseliny. Výjimkou je kyselina fluorovodíková (HF), která je slabá díky existenci vodíkových můstků.

Který halogen je Nejreaktivnější

Všechny halogeny patří mezi velmi reaktivní prvky. Fluor je nejreaktivnější prvek vůbec.

Co se vyrabi z fluoru

Ze sloučenin fluoru se nejvíce využívá kyselina fluorovodíková, jako základní průmyslová chemikálie, kryolit, který se používá na snížení teploty tání bauxitu při výrobě hliníku a fluorid uranový, který slouží k rozdělení izotopů uranu pro použití v jaderných elektrárnách.

Co způsobuje fluor

Nedostatek/nadbytek fluoridu

Dlouhodobě nadměrný příjem fluoridu může – zejména u dětí do 8 let – vést ke změnám skloviny, které jsou viditelné jako skvrny a zabarvení (zubní fluoróza). Pokud je fluorid přijímán ve velmi vysokém množství delší dobu (řádově roky), může se vyvinout kostní fluoróza.

Co je to Halogenderivát

Halogenderiváty (halogenové uhlovodíky, v anglické odborné literatuře haloalkanes, jde-li o deriváty alkanů) jsou deriváty uhlovodíků, které vznikly substitucí alespoň jednoho atomu vodíku daného uhlovodíku halogenem.

Který halogen sublimuje

Nejrozšířenějším halogenem je chlor. Fluor a chlor jsou za normální teploty plyny, brom je kapalina a jód je pevná látka, která velmi snadno sublimuje.

Jak se vyrábí halogeny

Výroba halogenůFluor se průmyslově vyrábí elektrolýzou taveniny směsi KF + HF.Chlor se vyrábí elektrolýzou roztoku (solanky) nebo taveniny NaCl.Brom se průmyslově vyrábí probubláváním solanek chlorem (viz reakce 2).Jod se podobně jako brom vyrábí oxidací jodidů ze solanek chlorem (viz reakce 3).

Co to je Brom

Brom je červenohnědá kapalina. Je to jeden ze dvou prvků PSP a jediný nekov, který je kapalný za laboratorní teploty (teplota tání je -7,2°C). Brom je málo rozpustný ve vodě, ale velmi dobře rozpustný např. v CCl4, CS2 nebo methanolu.

Jaký vliv mohou mít halogeny na zdraví člověka

Při expozici vysokým dávkám bromu může dojít k podráždění kůže a sliznic a v extrémních případech k poškození centrálního nervového systému. Jód se používá k výrobě jodované soli, která pomáhá snižovat riziko nedostatku jódu a jeho spojených onemocnění.

Co znamenají bílé skvrny na zubech

Fluoróza je defektem skloviny, který se vyskytuje při zvýšeném příjmu fluoridu během vývoje zubu. Jsou pro ni typické jemné skvrny různých barev od bílé, přes žlutou až po hnědou. Jak je možné fluorózu léčit Fluorózu je možné odstranit pomocí domácích bělících produktů.

Kde se nachází fluor

Zdrojem fluoru je především pitná voda, kde je však obsah fluoru značně variabilní. Příjem fluoridů přímo z pitné vody představuje 1,0 – 3,4 mg/den. Dále jsou zdrojem fluoru mořské ryby (5 – 10 mg/kg) a čaj (100 mg/kg), které mají vyšší obsah fluoru než cereálie (1 – 3 mg/kg) a kravské mléko (1 – 2 mg/kg sušiny).

Jak poznat halogenderiváty

Halogenderiváty mají obvykle charakteristický zápach. Ačkoliv je charakter vazeb C-X mnohdy polární, jsou obvykle halogenderiváty nerozpustné ve vodě z důvodu nepolárního charakteru uhlovodíkového zbytku.

Jak vznikaji halogenderiváty

Halogenderiváty vznikají nahrazením jednoho nebo více atomů vodíku atomem halogenu.

Co obsahuji halogenidy

V plynné fázi obvykle tvoří monomerní nebo malé oligomerní molekuly (CdCl2, Al2 Cl6). Molekulové halogenidy tvoří některé kovy ve vyšších oxidačních stupních (titan, cín, olovo, vanad, niob, molybden, wolfram, osmium), nekovy (uhlík, dusík, fosfor, síra) a polokovy (bor, křemík, arsen, antimon, selen, tellur).

Kde se používá brom

Sloučeniny bromu se dnes široce využívají především při výrobě zpomalovačů hoření a hasicích přístrojů, ve fotografickém průmyslu, při výrobě pesticidů, dezinfekčních činidel nebo slzotvorných prostředků. Sloučeniny bromu, především kyselinu bromovodíkovou a nejrůznější barviva, využívá také chemický průmysl.

Kde se nachází brom

V přírodě je brom zastoupen dvěma stálými izotopy s přibližně stejným zastoupením: 79Br a 81Br. Obsah "bromu" v zemské kůře je malý. Mnokem více "bromu" najdeme v mořské vodě, odkud se také brom získává. Brom se v přírodě díky své velké reaktivitě v přírodě nevyskytuje v elementárním stavu, ale pouze ve sloučeninách.