Kde se pěstují arašídy?

Jak se pěstují arašídy

Arašídy mají krátké vegetační období, dozrají i v našich podmínkách. Stačí pořídit větší květináčky, do každého zasadit po buráku a těšit se na první křehké výhonky. Nepřežeňte to pouze s teplem, 12-15 °C je ideální, při vyšších teplotách mladé sazeničky často zasychají.
Archiv

Jak se pěstuje podzemnice olejná

Chcete-li podzemnici olejnou pěstovat, potřebujete kypřejší a výhřevnou půdu s větším podílem písku. V našich podmínkách je třeba rostliny předpěstovat v teple, stejně jako třeba papriky a rajčata. S výsevem začneme nejpozději v půlce dubna do malých květináčků, které umístíme tak, aby rostliny měly co nejvíc světla.
Archiv

Kam se rádi arašídy

Arašídy se řadí k suchým skořápkovým plodům (též skořápkové ovoce). Arašídový olej se rovněž používá na smažení, k výrobě stolních pokrmových tuků, tzv. arašídového másla v potravinářství a ve farmaceutickém průmyslu a k výrobě kosmetických výrobků. Arašídový olej je možné využít i k výrobě nitroglycerinu.

Jaký je rozdíl mezi arašídy a buráky

Arašídy (často také nazývány jako burské oříšky nebo lidově buráky) jsou plodem podzemnice olejné a jak už název napovídá, rostou pod zemí. Všeobecně jsou považovány za ořechy, byť jde z botanického hlediska o luštěninu.

Kdy se sklízí arašídy

Arašídy jsou subtropickou a tropickou plodinou a protože se pěstují na severní i jižní polokouli, sklízí se prakticky celoročně.

Na co jsou dobré arašídy

Arašídy jsou velmi bohatým zdrojem bílkovin, které naše tělo potřebuje pro regeneraci. Z celkového množství spořádaných kalorií v jedné dávce arašídů tvoří bílkoviny někdy až 30 %. Proto by měli arašídy konzumovat ve zvýšeném množství sportovci a také děti, které vyžadují dostatečný přísun bílkovin pro růst.

Proč jíst arašídy

Různé studie prokázaly, že konzumace arašídů výrazně snižuje pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Arašídy totiž obsahují živiny, které jsou nezbytné pro zdravé srdce. Hořčík, měď, zdravý nenasycené tuky a antioxidanty jako je resveratrol, udrží vaše srdce ve skvělé kondici.

Odkud pochází arašídy

Arašídy nebo také burské oříšky jsou plody původem jihoamerické rostliny podzemnice olejné. Přestože se často zařazují mezi ořechy, jde ve skutečnosti o luštěninu. Jistě si vybavíte nevyloupnutý burák ve slupce, tak tahle slupka je vlastně lusk podobně jako u fazolí či hrášku.

Jak se praží arašídy

Nejdřív si vyloupeme všechny arašídy. Na pánvi si rozehřejeme máslo a arašídy na něm opražíme dorůžova. Bude to trvat přibližně deset minut. Na závěr arašídy posolíme.

Které ořechy jsou nejzdravější

Jaké ořechy jsou nejzdravějšíRozlousknout tuhle otázku není jednoduché.Nejzdravější pro hubnutí: Mandle, kešu oříšky, pistácie.Nejzdravější ořechy pro mozek: Arašídy.Nejzdravější ořechy pro muže: Para a pekanové ořechy.Nejlepší ořechy na prevenci nemocí: Mandle.Nejzdravější ořechové “máslo”

Jak jsou zdravé arašídy

Arašídy jsou velmi bohatým zdrojem bílkovin, které naše tělo potřebuje pro regeneraci. Z celkového množství spořádaných kalorií v jedné dávce arašídů tvoří bílkoviny někdy až 30 %. Proto by měli arašídy konzumovat ve zvýšeném množství sportovci a také děti, které vyžadují dostatečný přísun bílkovin pro růst.

Proč se Arašídům říká buráky

Název buráků totiž odkazuje k takzvaným Búrům. Búrové neboli Afrikánci jsou potomci nizozemských, vlámských, francouzských, fríských, ale také třeba skandinávských vystěhovalců, kteří se v 17. a 18. století usazovali v jižní Africe a v poměrně příhodných podmínkách tam začali po evropsku hospodařit.

Které ořechy se Nenamáčí

Tyto druhy se nenamáčí: para ořechy, makadamiové ořechy, piniové ořechy, pistácie, loupaná sezamová a konopná semínka.

Jaké ořechy jíst při hubnutí

TIP: Při dietě se doporučuje zhruba hrst přírodních ořechů denně (mandle, kešu nebo vlašské ořechy), což se rovná asi 1100 kJ.

Které ořechy mají nejméně tuků

Kešu ořechy jsou vynikajícím zdrojem hořčíku a zinku

Naopak obsah tuků je u kešu ořechů nižší, například v porovnání s pekanovými ořechy je ho v kešu ořeších asi o třetinu méně.

Jak udělat pražené arašídy

Postup přípravyNejdřív si vyloupeme všechny arašídy.Na pánvi si rozehřejeme máslo a arašídy na něm opražíme dorůžova. Bude to trvat přibližně deset minut.Na závěr arašídy posolíme.

Proč namáčet ořechy a semínka

Téměř všechny ořechy, semínka, obiloviny a luštěniny je potřebné před jejich použitím namočit, abychom odemknu-li jejich nutriční potenciál a aktivovali životodárné enzymy, které je promění ve více stravitelné a biologicky dostupné pro naše tělo.

Které ořechy mají nejvíce bílkovin

Oříšky. Další kvalitní zdroj bílkovin. Nejvíce jich najdete v mandlích, kešu oříšcích a pistáciích. Kromě proteinů dodají vašemu tělu také vlákninu, vitamín E a hořčík.

Které ořechy jsou nejtučnější

Makadamové ořechy jsou nejtučnější ze všech ořechů, zatímco lískové ořechy obsahují 60,8 % tuku, mandle 50,6 % tuku a pistácie 44,4 %, makadamové oříšky jsou tuky tvořeny z celých 75,8 %.

Jak se praží neloupané arašídy

V suchu se mohou skladovat až do spotřebování. Burské oříšky je nutné opražit, aby se odstranila nahořklá chuť. U neloupaných plodů se k pražení používá bubnových roštů, loupaná jádra se praží v horkém rostlinném oleji při 180°C.

Co dělat se Žluklými ořechy

Namočte vyloupané ořechy do misky s vodou. Ořechy by měly být ve vodě louhovány minimálně 24 hodin. Během té doby je dobré vodu vyměnit, stačí 2x-3x. Není to časově nijak náročné, ale výsledek vás určitě překvapí.

Proč nejíst ořechy

Kromě zdravých tuků, bílkovin, vitaminů a minerálů jsou totiž ořechy mimořádně bohaté také na kilokalorie, které v nadměrném množství v kombinaci s nedostatkem pohybu mohou způsobit nárůst hmotnosti. Což určitě nechcete.

Jak pražit arašídy doma

Postup přípravyNejdřív si vyloupeme všechny arašídy.Na pánvi si rozehřejeme máslo a arašídy na něm opražíme dorůžova. Bude to trvat přibližně deset minut.Na závěr arašídy posolíme.

Co nejíst na večer

Jaké potraviny nejíst před spanímZelenina a ovoce. Obecně je zdravější sníst misku ovoce, než tabulku čokolády.Voda. Čistá neperlivá voda by měla být základem pitného režimu každého z nás.Cereálie. Uzobáváte večer rádi cereálieLuštěniny.Vejce.Červené maso.Kořeněná jídla.Čokoláda.

Jak osolit arašídy

Solení dělám asi ve třech krocích – jednou lžičkou solím hned, jakmile začnou arašídy zlátnout a druhou lžičkou solím, když už jsou téměř hotové. A třetí posolení proběhne na talíři, který vyložím papírovou utěrkou a přesypu tam oříšky z pánve oschnout a vychladnout.