Kde se pěstuje len?

Kde roste len

Stanoviště: Roste v podhorských oblastech, na mezích a podél cest. Nejlépe na otevřeném prosluněném prostranství s dostatkem dobře propustné půdy. Výskyt: Len se vyskytuje po celé Evropě a v oblasti tropů. V České Republice většinou jen v podhorských oblastech.

Odkud je len

Len setý (Linum usitatissimum) je jednoletá bylina, pěstovaná pro lněné vlákno a pro olejnatá semena. Pochází z regionu mezi východním Středomořím a Indií a ve velkém se pěstovala již ve starověkém Egyptě. Byl jednou z prvních rostlin domestikovaných během neolitické revoluce.

Kdy zasít len

Len se pěstuje především v podhorských oblastech s dostatkem srážek v dobře propustné půdě. Vysévá se začátkem března.
Archiv

Jak se vyrábí len

Lněné vlákno se získává ze stonku jednoleté rostliny lnu setého, přičemž pro textilní výrobu je využito cca 10 %, zbytek je koudel, pazdeří a odpad. V surovém lnu tvoří jednotlivá 20–50 milimetrů dlouhá vlákna svazek o délce 50–90 centimetrů.
Archiv

Co se vyrábí z len

Z vláken lnu se vyrábí příze, ubrusy, ubrousky, ručníky, utěrky, osušky, ložní prádlo, letní oblekovky a šatovky, závěsové tkaniny, technické tkaniny: krycí plachty na auta, železniční vozy, čluny, stanoviny, tkaniny, nosítka, brašnářské potřeby.

Na co je dobrý len

Užívá se proti zácpě, při zánětu žaludku a střev. Na ochranu sliznic trávicího ústrojí, proti kašli. Semeno je dále vhodné užívat při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Zevně se užívá k léčbě rozpraskané a poškrábané pokožky, k léčbě pásového oparu (herpes zoster), vředů, nežitů, abscesů.

Proč se pěstuje len

Len setý olejný (Linum usitattissimum var. humile) je jednoletá bylina s lodyhou vysokou 40–80 cm. Pěstuje se pro získání semene obsahujícího 30–45 % tuku – lněného oleje, pro potravinářské i průmyslové využití.

Jak se šije že lnu

Lněné topy mohou být puristické střihově, ale s drobnými detaily nebo se spoustou volánků. Vzhledem k nepříliš velké odolnosti lnu v tahu je vhodné šít spíše široké kalhoty. Trendem cruise kolekcí jsou sady sladěných topů a širokých kalhot či dlouhých sukní. Šortky ale rozhodně nezmizely ze scény.

Proč len

Mezi hlavní výhody lnu patří:

Praním postupně získává patinu, měkne a zvyšuje se jeho savost. Lněné tkaniny jsou hypoalergenní, tedy nezpůsobují alergické reakce. Je také antiseptický, má vysokou odolnost proti plísním a houbám. Len velmi dobře absorbuje vlhkost a naopak – schne velmi rychle.

Kdy se sklízí len

Vegetační doba lnu je 90 až 100 dní. Sklízí se v rané žluté zralosti, tj. v době, kdy mají vlákna nejlepší kvalitu. V minulosti se len sklízel ručním trháním, v současné době je sklizeň mechanizována a v jedné operaci se stonky lnu vytrhávají, odsemeňují a pokládají ve vrstvě asi 8 cm silné k rosení.

Jak poznat len od bavlny

Len a bavlna

Podle zkoušky ohněm len a bavlnu od sebe nerozpoznáte, ale rozpoznáte je podle dalších charakteristik jako je měkkost, tuhost, chladivost atd.

Jak jíst len

Lněné semínko často bývá označováno jako superpotravina, tedy potravina plná výživných látek, například vitamínů a minerálů. Jedná se o semínko lnu setého. Lněná semínka se mohou přímo konzumovat, často se však přidávají do slaných i sladkých pokrmů. Je možné jej přidat do jogurtu, do kaše nebo třeba do tvarohu.

Proč jíst lněné semínko

Výhody lněného semínka

Rozpustná vláknina pomáhá například udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi, zpomaluje trávení, žaludek tak do mozku vysílá signál pro pocit plnosti a vy tedy necítíte chuť ani potřebu konzumovat další jídlo.

Jak nejlépe konzumovat lněné semínko

Doporučená denní dávka a jak ho konzumovat

Pokud konzumujeme celé lněné semínko, je nutné jej dobře rozkousat nebo mírně pomlít čí rozdrtit, jinak je z těla vyloučeno a žádná z jeho živin se do organismu nedostane. Pokud užíváte lněné semínko k mírnění příznaků zácpy, lněná semínka užívejte celá a předem je namočte.

Jak změkčit len

Lněné výrobky stačí ždímat krátce a při nižších otáčkách, aby se nepolámala vlákna. Doporučujeme prát samostatně, protože se len rád roztahuje (max do 70% objemu pračky). Zároveň na sebe rád chytá vlákna z jiných tkanin a potom ztrácí svůj odstín nebo lesk.

V čem prát len

Při praní lnu používej jemný prací prostředek a prací cyklus pro delikátní materiály. Vyhni se aviváži i bělidlům. Lněné oblečení můžeš na krátkou dobu sušit v sušičce na šetrný program. doporučujeme prát při 40 ºC s volbou šetrného programu, některé výrobky je možné prát i při 60 ºC.

Jak žehlit len

Len snese i vysoké teploty, směle tak žehličku nastavte na nejvyšší stupeň. Světlé prádlo můžete žehlit oboustranně, tmavý len však raději obraťte naruby. Vyhnete se případným bílým mapkám.

Jak vypadá len

Len setý je nenápadná, jednoletá bylina o výšce 50-80 cm. Má přímou lysou lodyhu, která je hustě olistěná, v horní části větvená. Listy jsou úzké, až 3 cm dlouhé, květy mohou mít až 1,5 cm do šířky. Barva květů je bleděmodrá, někdy se může objevit i nafialovělá, ojediněle růžová či bílá.

Jak sušit len

Sušení, sesychací poměr Len se sklízí v době plné zralosti – semena v tobolce jsou hnědá a listy již opadané. Kosíme celou nať a vážeme do snopků. Po oschnutí se semena vymlátí, vyčistí a nechají dosušit. Suší se přirozeným teplem na vzdušných místech nebo na sušárně s teplotou do 40 °C.

Jak hoří len

Hoří jasným plamenem, zanechává šedý popel, zapáchá po spáleném papíru. Použití: často se směsuje s bavlnou, viskózou, polyesterem, méně s vlnou.

Na co jsou dobrá lněná semínka

Jako prevenci lněné semínko někteří konzumují pro snížení rizika slabých kostí (osteoporózy), rakoviny prsu, plic, tlustého střeva a prostaty. Lněné semínko bývá také aplikované přímo na kůži pro pomoc s akné, popáleninami, vředy, ekzémy, psoriázou a potlačení zánětu.

Co brát před porodem

Čaj z maliníku

Maliníkový čaj je skvělým pomocníkem při přípravě hladkého svalstva dělohy, snižuje bolestivost při porodu, změkčuje porodní cesty a tím může zkracovat porod samotný. Dále pomáhá při zavinování dělohy a potlačuje krvácení po porodu.

Kdy začít jíst lněné semínko

Obecně se doporučuje začít užívat lněné semínko od 30. týdne těhotenství.

Jak dlouho vydrží lněné semínko

Celé lněné semínko má delší životnost než mleté. Suché a kvalitní v pokojové teplotě vydrží až 1 rok. Tablety z lněného semínka se účinky mohou vyrovnat tabletám z rybího oleje. Lněné semínko je přirozeně bezlepková potravina a hodí se například při pečení bezlepkového pečiva.

Jak vyžehlit lněnou košili

Světlé lny můžete žehlit oboustranně, tmavé naruby, aby se nevytvořily bílé mapky. Při praní s jinými materiály může len pohlcovat jemné chloupky, a ztratí tak svůj lesk a barvu. Proto dejte lněné věci (košile, kalhoty, pyžama, ubrusy) do lněného „pytle na praní“ nebo do lněného polštáře.