Kde se ukrývali parašutisté
Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici zná jako úkryt parašutistů asi každý. Méně lidí už ví, že je to katedrální chrám české pravoslavné církve, v jehož kryptě a prostoru pod chrámem inicioval předchozí kněz Jaroslav Šuvarský s manželkou Národní památník hrdinů heydrichiády.
Kde se ukryvali atentatnici na Heydricha
Ve svých pamětech vzpomíná, jak se v jeho bytě v Praze-Dejvicích osm dnů ukrývali parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík. A ráno 27. května 1942 odsud vyrazili splnit svou misi – vykonat atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Kdo ukrýval parašutisty
Zasadil se o zřízení 14 chrámů, plán vybudovat pravoslavný monastýr však už nestihl prosadit. Zlom přinesl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942. Právě Gorazdovi duchovní ukryli parašutisty v čele s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem do chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.
Proč název Anthropoid
Řecké slovo antropoid znamená "lidoop" či "člověk, který není člověkem". Po atentátu na Heydricha byl v protektorátu Čechy a Morava vyhlášen výjimečný stav, během něhož skončilo ve vězení tisíce lidí a 1590 jich bylo popraveno.
Kde zemřeli Kubiš a Gabčík
Před sedmdesáti šesti lety hrdinsky zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje českoslovenští parašutisté, kteří spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Dva z nich se s ním setkali tváří tvář: Jozef Gabčík a Jan Kubiš.
Kdo to byl Kubiš
června 1942 Praha) byl československý voják, za druhé světové války příslušník československé zahraniční armády ve Velké Británii, hrdina protinacistického odboje a jeden z parašutistů, který v rámci Operace Anthropoid úspěšně splnil roku 1942 útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Kdo zradil Kubiše a Gabčíka
Po Janu Kubišovi a Jozefu Gabčíkovi ale gestapo pátralo bezvýsledně. Osudový zvrat nastal 16. června 1942, tedy přesně před 75 lety. Na gestapu se přihlásil Karel Čurda.
Jak zemřel Kubiš
Parašutisté zaplatili životem všichni, ale pouze Jan Kubiš prokazatelně zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Ostatních šest si vzalo život vlastní rukou. Někteří z nich se dokonce pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.
Co se stalo s Gabčíkem a Kubišem
Atentát provedli 27. května 1942 v Praze-Libni Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii. Poškozený vůz Mercedes-Benz W142 Reinharda Heydricha na místě činu.
Jak zemřel Josef Gabčík
června 1942 za ne zcela objasněných okolností zemřel – oficiálně na následky neznámého druhu sepse – otravy krve. Během následujícího pátrání a represálií byl Jozef Gabčík společně s dalšími výsadkáři pražskými příslušníky odboje ukrýván na různých místech, až se nakonec přesunul do krypty kostela Cyrila a Metoděje.
Kde se narodil Kubiš
24. června 1913, Dolní VilémoviceJan Kubiš / Datum narození
Jak dopadl gabcik a Kubiš
Kvůli selhání stengunu v rukou Josefa Gabčíka se ozvala detonace po výbuchu pumy, kterou vrhl Jan Kubiš. Reinhard Heydrich o pár dní později zemřel, Josef Gabčík a Jan Kubiš spolu s dalšími parašutisty hrdinně padli v červnu při přestřelce v kryptě kostela v pražské Resslově ulici.
Kdo zradil parašutisty
Od Miloše Doležala se dozvíme více o postavě parašutisty Karla Čurdy, který v květnu 1942 zradil spolubojovníky a přispěl k vyzrazení likvidátorů Reinharda Heydricha.
Jak zemřel gabcik a Kubiš
27. května 1942 provedl Jozef Gabčík a Jan Kubiš atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, jednalo se o operaci s krycím názvem Anthropoid. Heydrich na následky atentátu 4. června 1942 zemřel.
Kde seskočili Gabčík a Kubiš
Gabčík s Kubišem seskočili na pole obce Nehvizdy poblíž Prahy, jejich výsadkový kontejner dopadl blízko místního hřbitova. Původně plánovaným místem seskoku byly ale 100 km vzdálené Ejpovice u Plzně. Josef Gabčík se při seskoku zranil na noze.
Kdo to byl Gabčík
června 1942 Praha) byl československý voják, za druhé světové války příslušník zahraniční československé armády ve Francii a Velké Británii, hrdina protinacistického odboje a jeden z parašutistů, který v rámci Operace Anthropoid úspěšně splnil roku 1942 útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Jak zemřel Čurda
Po konci války byl Čurda dopaden 19. května 1945 při pokusu o útěk v Manětíně. Byl zatčen, později odsouzen k trestu smrti a 29. dubna 1947 oběšen v Pankrácké věznici.
Co se stalo s Curdou
Byl zatčen, později odsouzen k trestu smrti a 29. dubna 1947 oběšen v Pankrácké věznici.