Kde se těží hliník?

Kde najdu hliník

Hliník je lehký kov bělavě šedé barvy, který se nachází z 8 % ve vrchní horninové vrstvě naší planety. To ho dělá nejpočetněji zastoupeným kovem v zemské kůře. Ve své čisté podobě se vyskytuje pouze zřídla, mnohem častěji ho můžeme najít ve sloučeninách s jinými prvky (fosfár, síran).

Odkud se dovazi hlinik

Hliník se získává poměrně komplikovaně z bauxitu: rudy bohaté na oxid hlinitý sloučený s vodou. Největším světovým producentem bauxitu je Austrálie, která se na globální těžbě podílí asi jednou třetinou. Mezi klíčové dodavatele patří i Brazílie, Jamajka, západoafrická Guinea, Indie a Čína.
Archiv

Co se vyrábí z hliníku

Využití hliníku a jeho slitin

Hliník se používá čistý nebo ve formě slitin jako konstrukční materiál, pro výrobu elektrických vodičů a k výrobě některých kovů aluminotermickým způsobem (titan, chrom, mangan).

V čem se používá hliník

Kromě hliníku jsou v jejich složení zahrnuty prvky jako měď, hořčík, křemík a mangan. Slitiny hliníku se používají mimo jiné v letectví, chemickém průmyslu, automobilovém průmyslu a dokonce i při stavbě lodí. Hliník je široce používán v průmyslu také ve své čisté formě.

Kde se těží hliník v ČR

V ČR se nacházejí dva velké závody na výrobu hliníku, oba jsou součástí průmyslové zóny patřící do katastru obce Havraň u Mostu.

V čem tavit hliník

Roztopíme tavící pec dřevem a začneme do ní přikládat koks. Zapneme ventilátor, zvyšující teplotu v tavicí peci. Vložíme do pece tavicí nádobu a začneme do ní vkládat hliníkový odpad. Až bude hliník roztavený a bude mít minimálně 700 °C, nalijeme ho do litinové formy na ingoty.

Kdy vznikl hliník

Hliník byl objeven v roce 1808 sirem Humphrey Davy a jedná se tak o poměrně mladý kov v porovnání s ostatními „klasickými“ materiály. V roce 1855 byla poprvé vystavena hliníková tyč na pařížské výstavě a v roce 1886 byly vydány patenty pro jeho průmyslovou těžbu.

Co způsobuje hliník v těle

Hliník je toxický kov, který do našeho organizmu nepatří. Pokud ho do sebe dostaneme, obvykle se ukládá v tukové a nervové tkáni a může být příčinou některých těžkých chorob. Hliník se považuje za jednu z příčin neurodegenerativních chorob, například Parkinsonovy choroby nebo Alzheimerovy demence.

Co je z hliníku

Z hliníku se běžně vyrábějí obalové materiály na potraviny, jako jsou plechovky na limonády a pivo, víčka na jogurty nebo kartony na ovocné džusy. Obvykle jsou tyto obaly na vnitřní straně, která přichází do styku s potravinami, vybaveny ochrannou vrstvou, která brání přestupu hliníkových iontů.

Kde se těží hliník v Evropě

Bauxity se vyskytují v jižní Francii (u města Baux), v Jugoslávii, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a v Řecku.

Kde se nejvíc těží bauxit

Mezi největší světové producenty bauxitu patří Čína, Austrálie, Brazílie, dále Guinea, Indie, Jamajka, Rusko, Kazachstán atd. V jižní Evropě leží menší bauxitové doly. Téměř třetina světové produkce bauxitu pochází z Austrálie, kde se nacházejí také největší doly na hliník.

Jak odlít hliník

Slitiny hliníku je možno odlévat všemi běžnými způsoby. Užívá se zejména lití do písku, gravitační do kokil a tlakové lití. Rychlé chladnutí v kovových formách snižuje porezitu a přispívá ke vzniku jemnozrnné struktury a zlepšení mechanických vlastností.

Jak tavit železo

Z rudy vytavené železo nebylo ovšem v tekutém stavu, jako je tomu v dnešní výrobě, ale byla to hmota v kujném, těstovitém stavu, pokrytá silnou vrstvou strusky. Té se zbavovalo následným vyhříváním a vykováváním. Výsledkem bylo svářkové železo s různým obsahem uhlíku.

Jaké vlastnosti má hliník

Vlastnosti hliníku. Hliník je stříbrobílý, silně elektropozitivní kov, dobře kujný a tažný s velmi dobrou tepelnou i elektrickou (60 % vodivosti mědi) vodivostí. Krystaluje v kubické plošně centrované mřížce (CCP). Hliník přednostně uplatňuje oxidační číslo +III.

Jak dostat z těla hliník

Při podezření na intoxikace hliníkem nebo jako prevenci před očkováním i po něm doporučují odborníci na problematiku hliníku pít minerálky s křemičitany. Sloučeniny s křemíkem snižují vstřebávání hliníku ve střevech a zvyšují jeho vylučování ledvinami.

Proč třídit hliník

Proč třídit hliník Lze jej velmi dobře recyklovat (na rozdíl od obalů z kombinovaných materiálů – např. tetrapak). A to i tenkostěnný hliník, který samotný v peci shoří, ale když se tenkostěnný hliník přidá do natavené hliníkové hmoty, ztráty jsou při tomto postupu menší.

Jak se pozná hliník

Fakt, že máme co do činění právě s hliníkem, si můžeme ověřit třeba testem s magnetem. Hliník na rozdíl od železa či jiných kovů není magnetem přitahován. Setkáme-li se s lesklým víčkem třeba od jogurtu, které může být z hliníku, ale také z plastu, stačí předmět pouze zkusit zmačkat a máme jasno.

Kde se těží železo v ČR

V České republice v Ejpovicích, Krušných horách a v Jeseníkách. Železná ruda hnědé barvy a obsahují značné množství krystalové vody, vyskytující se kompaktní i sypké formě.

Kde se vyrábí železo v ČR

V Česku se ročně vyrobí asi pět milionů tun surové oceli, a to hlavně v Třineckých železárnách a ArcelorMittal Ostrava, kde se ocel vyrábí tradiční cestou ze železné rudy, šrotu a koksu ve vysokých pecích a kyslíkových konvertorech.

Kam s alobalem

Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit. Typicky prázdné plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.

Jak poznat hlinik od plechu

Fakt, že máme co do činění právě s hliníkem, si můžeme ověřit třeba testem s magnetem. Hliník na rozdíl od železa či jiných kovů není magnetem přitahován. Setkáme-li se s lesklým víčkem třeba od jogurtu, které může být z hliníku, ale také z plastu, stačí předmět pouze zkusit zmačkat a máme jasno.

Kde se těží rudy v ČR

ložiska ČR. V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud. S výjimkou některých ložisek zlata, wolframu a případně lithia by těžba rud při současných podmínkách nebyla ekonomická (ložiska mají pouze nebilanční zásoby).

Co se vyrábí v hutích

Převážná část hutních výrobků jsou polotovary a výrobky určené pro výrobní spotřebu. Finální produkci tvoří zejména Al fólie, lakované a profilované Al plechy, Cu plechy, svařovací špičky, pájky, olověné a zinkové tyče a trubky.

Co se vyrábí ve vysoké peci

Vysoká pec je neustále shora plněna železnou rudou, koksem a vápencem. Koks slouží hlavně jako palivo pro roztavení železné rudy, vápenec váže nečistoty obsažené v železné rudě. Další zpracování surového železa na ocel se nazývá zkujňování. Tím se ze surového křehkého železa v pevném stavu stává elastická ocel.

Kam se starým WC

Suť, kam spadá beton, cihly, střešní krytiny, obkladačky, umyvadla, WC mísy apod., by měla být před likvidací zabalená (ideálně v pytlích). Patří do sběrného dvora, další možností je přistavení kontejneru nebo svěření specializované firmě.