Kde se těží korek?

Kde se pěstuje korek

Korkové duby rostou převážně v oblasti Středomoří; 54 % světové produkce pochází z Portugalska, dalších 40 % pak ze Španělska, Alžírska a Maroka. Celková plocha plantáží v těchto zemích je asi 2,7 miliónů hektarů, roční produkce pak asi 340 tisíc tun.

Kde se nejvíce pěstuje Korkový dub

Největším pěstitelem korkového dubu je Portugalsko, které se považuje za zemi dodávající na trh korek nejvyšší kvality. Mezi další pěstitele a zpracovatele korku patří Španělsko, Itálie, v menší míře potom Francie a státy bývalé Jugoslávie.

Kde v Evrope roste Korkovy dub

Dub korkový je stálezelený strom, který roste v různých částech Afriky i jihozápadní Evropy, avšak právě v Portugalsku je jeho výskyt velmi hojný a zde také vzniká přibližně 50 % veškeré světové produkce korku.

Co je korkový dub

Dub korkový je po zásluze jedním z nejobdivovanějších stálezelených dubů. Pochází ze Středomoří (jihozápad Evropy a severozápad Afriky) a je státním stromem Portugalska, které je největším producentem korku, jež se získává z jeho kůry.

Který stát vyrábí korek až čeho

Hlavní sídlo a továrny jsou v Portugalsku. Základní surovinou pro výrobu je korková kůra, která se získává loupáním korkového dubu. Korkový dub – Quercus Suber se rozkládá na ploše 2,1mil hektarů. Je to v Portugalsku národní strom, jak se o něj starat je zakotveno v ústavě.

Kde roste Korkovnik

Korkovník pochází ze severovýchodní Asie, z oblasti povodí řeky Amur. V současné době roste i v Mongolsku, Číně, Japonsku a Koreji. U nás se vyskytuje jen v parcích.

Kde roste dub

Duby jsou rozšířeny především v mírných a subtropických oblastech severní polokoule, v Americe a Asii však zasahují i do tropů. Celý rod zahrnuje asi 450 druhů a je to druhově nejbohatší rod stromů severní polokoule; největší počet druhů se vyskytuje v Severní Americe a ve východní Asii.

Na co se pouziva korek

Korek jako zátku ve vínech zná asi každý. Jen korkových zátek se ročně vyrobí 4,5 miliardy. Korek se dá ale použít i pro mnoho dalších výrobků: korkové prostírání, korkové podlahy, ale i korkové boty, kabelky, kravaty, čepice, deštníky atd.

Jak vypada Korkovnik

Korkovníky jsou dvoudomé opadavé stromy s rozložitou korunou, dorůstající výšky 20 až 35 metrů. Borka je korkovitá, šedá nebo šedohnědá, ve stáří podélně rozpraskaná, vnitřní kůra žlutá. Některé variety mají tlustě korkovitou kůru, jiné tenkou a korkovitou jen nezřetelně.

Jak dlouho žije dub

Dub letní roste velmi pomalu, zralého věku dosahuje až ve 100 letech, zato je ale dlouhověký, může se dožít i 2000 let. Za nejstarší žijící dub České republiky je považovaný Žižkův dub v Náměšti, jehož věk dendrochronologická metoda určila na více než 1000 let.

Kdy opadá dub

Znáte pohádku Jana Wericha Až opadá listí z dubu V ní se dočtete, že dub si drží listy po celý rok. Suché opadávají až na konci zimy, když už raší na větvích nové pupeny. Kvete nenápadně, ve věku 50 až 80 let, kdy už mnohé jiné dřeviny odumírají.

Co se dělá z korku

Korek jako zátku ve vínech zná asi každý. Jen korkových zátek se ročně vyrobí 4,5 miliardy. Korek se dá ale použít i pro mnoho dalších výrobků: korkové prostírání, korkové podlahy, ale i korkové boty, kabelky, kravaty, čepice, deštníky atd.

Co se vyrábí z dubu

Dubové dřevo je tvrdé, velmi trvanlivé a používalo se po staletí k výrobě trámů, podlah, nábytku i sudů. Z borky dubu korkového je získáván korek. Žaludy jsou v mnohých oblastech důležitou složkou potravy zvířat a případně i lidí. V bylinném léčení se využívá mladá kůra dubu letního, obsahující množství tříslovin.

Co znamená Až opadá listí z dubu

Když někdo nechce udělat, co se na něm vyžaduje, obyčejně to odbude tím, že řekne až naprší a uschne. Nebo udělá dlouhý nos a vykřikne tůdle!

Jak se jmenuje plod dubu

Žalud (odborně glans) je nepukavý suchý plod, charakteristický pro dub a litokarpus z čeledi bukovité. Žaludy jsou složené z oříšku a číšky.

Jak hoří korek

Hoří korek Korek sice hoří, ale má velice pomalé spalování, kde nevzniká žádný plamen. Hoří tedy velmi pomalu a uvolněný kouř není toxický.

Kdy pučí duby

Původ jmen měsíců v roce

Leden nejstudenější měsíc, tvoří se ledy
Duben duby začínají pučet
Květen dříve máj, Jungmann roku 1805 použil květen
Červen vyjadřuje načervenalost plodů, to však platí i pro následující měsíc
Červenec načervenalost plodů nebo může být základem i červec (brouk)

Který dub neopadává

se pěstuje korek – tedy korkový dub (Q. suber), jehož borku stále potřebujeme na zátky do lahví, pro výrobu obuvi či na podlahy… Quercus suber,“ korkáč“, je stálezelený, neopadává.

Kdy padá listí z dubu

Některé stromy, včetně několika druhů dubu, mají listí, které uschne a zůstane (suché) viset na stromě přes zimu. Tyto listy přetrvávají na stromě přes období sucha či zimu a spadnou na jaře, když začíná růst nové olistění.

Co obsahuje korek

Jedná se o 100% přírodní materiál, získávaný z kůry dubu korkového. Nemusíte být vegan či vegetarián, abyste ocenili originální módu z korkové tkaniny. Korek má úžasný vzhled a rovněž i vlastnosti. Patří k nim lehkost, tvarová stálost, pružnost, voděodolnost a odolnost proti opotřebení.

Co se dělá z dubu

Dubové dřevo bylo za všech dob oblíbeno v nábytkářství. V Anglii po něm pojmenovali celé století – age of oak (1500 – 1600). Využívá se jak v masivu, tak i na krájení dýh. S dubem pracují řezbáři a sochaři, dá se řezat dláty i napříč vláknům.

Proč žloutnou listy stromů na podzim

V listech je ale kromě chlorofylu obsaženo několik oranžových či žlutých barviv. S postupně upadající sluneční aktivitou klesá také aktivita fotosyntézy, chlorofyl se začíná rozkládat. Činí tak ale výrazně rychleji než mnohem odolnější zmíněná žlutá a oranžová barviva (karotenoidy), kterým uvolňuje místo.

Jaká je hustota korku

Hustota korku 275 kg/m3.

Kdy zacina Zloutnout listí

Již koncem léta začínají klesat teploty a zkracuje se období světlého dne. V této době listy nepatrně žloutnou. Svou pravou paletu barev rozehrávají až v období října, kdy listy intenzivně stárnou a začátkem listopadu se z nich transportují důležité látky, které se ukládají na jarní období a listy opadávají.

Proč listy mění barvu

V reakci na ochlazování a úbytek slunečního svitu nad ním začínají ostatní barviva převažovat. Listy se tedy nezbarvují, ale „odzeleňují“. Jejich výsledná barva záleží na tom, jaký pigment v nich převládne. V listech s příchodem chladných dnů ubývá zelené barvivo chlorofyl.