Kde se těží opál
Nejbohatší nálezy drahého opálu pocházejí z australských nalezišť, které byly objeveny ve druhé polovině 19. století. V současnosti se na území Austrálie nachází a také těží přibližně 95 % všech drahých opálů na světě. O zbývajících 5 % se větší či menší měrou dělí asi 19 státních území.
Jak se pozna pravý opál
Od pravého drahokamu je rozeznatelný tím, že jeho barevné skvrny jsou pravidelné. Uvedený výrobní proces zavedl v roce 1974 Pierre Gilson ve Francii. Dnes většina produkce umělých opálů pochází z Číny a z Japonska. Jednou z prvních skleněných imitací byl Slocum opal – Slocum stone.
Jak se těží opál
Zbavují se půdy unašeč po unašeči, zatímco měří hloubku, jak daleko se opál nachází. Jakmile je půda bílá, jsou ve správné hloubce a začnou v hromadě hlíny hledat opály. Pak se jde dolů do šachty a hledá se přímo v zemi.
Archiv
Na co je dobrý opál
Je velmi účinný proti únavě, podporuje dobrý spánek, zamilovanost a intuici. Reguluje funkci ledvin a močového měchýře, odstraňuje premenstruační syndrom. Pomáhá při očních potížích, leukémii a epilepsii. Podporuje látkovou výměnu, posiluje pohlavní orgány, zmírňuje horečky.
Jak vypadá opál
Ohnivý opál: průsvitný až průhledný kámen s hnědou, žlutou, oranžovou nebo červenou základní barvou. Tento typ – obvykle se nevyznačuje hrou barev – se občas označuje jako „mexický opál“. Boulder opál: průhledný až neprůhledný kámen opalizující na světlém až tmavém podkladu.
Jak vznikl opál
Opál vzniká utuhnutím silikátového gelu, ve kterém však zůstává malé množství vody, v některých případech až 10% hmotnosti kamene. Opály jsou choulostivé na přílišné zahřátí, které může způsobit vypaření části vody a tím i ztrátu lesku.
Jak poznat drahokam od skla
peříčka, praskliny, mlhoviny, barevné duhy a další zajímavé jevy. Dalším poznávacím znamením pravého přírodního křišťálu je jeho tvrdost. Křišťál na Mohsonově stupnici tvrdosti dosahuje hodnoty čísla 7, což znamená, že přírodním křišťálem lze rýpat do skla.
Jak poznat syntetický opál
je běžně známá imitace. Nevykazuje žádnou hru barev a simuluje běžný opál. Toto syntetické sklo se vyznačuje zvláštním optickým efektem, připomínajícím poněkud modravý lesk měsíčního kamene.
Co je to syntetický opál
Syntetické opály jsou uměle vyrobené opály, které mají podobné chemické složení, vnitřní strukturu, fyzikální vlastnosti a vzhled jako přírodní opály. Bývají označovány jako opály vytvořené v laboratoři, opály pěstované v laboratoři nebo opály kultivované, aby se ukázal jejich umělý původ.
Jak se čistí opál
Jak pečovat o opály
Čistíme je ve vlažné vodě s pár kapkami saponátu, měkkou látkou nebo houbičkou. Nepoužíváme žádné jiné chemikálie, změkčovadla, bělidla atd. Nikdy opál nečistěte v ultrazvukové čističce. Poté opál opláchneme čistou tekoucí vodou a usušíme jemnou látkou.
Jak se nabíjí opál
Opál v přírodě tvoří žíly a výplně v horninách. Čištění provádíme pouze proudem vlažné vody a nabíjíme ho nejlépe ve stínu, mimo dosah slunečních paprsků, nebo za jasné měsíční noci. Mléčně bílá, nebo tmavě modrá přecházející až do černa, v prasklinkách na jeho povrchu se objevuje duha.
Jak se čistí opalit
Jak čistit: opalit čistíme pod proudem tekoucí vody, nebo v misce s vodou a křišťálem. Jak nabíjet: opalit nabíjíme na měsíčním světle.
Jak poznat co mám za minerál
Vhodnou pomůckou je železná preparační jehla či hůře nůž (tvrdost 5-6), kus skla (tvrdost 6) a křemen (tvrdost 7). Mezi typické měkké minerály patří především mastek, sádrovec a grafit. O něco tvrdší jsou slídy a karbonáty, které však také snadno poškrábete. Naopak minerály jako topaz či beryl jsou tvrdší než křemen.
Jak poznat diamant v přírodě
Zásadní rozdíl mezi pravým diamantem a falzifikátem spočívá mimo jiné ve struktuře, kterou snadno odhalíte skrze klenotnickou lupu. Zatímco na diamantu najdete díky jeho přírodnímu původu spoustu nedokonalostí, tzv. inkluzí, laboratorně vyrobený diamant bude svým vzhledem naprosto bezchybný.
Jak poznat pravý lapis lazuli
Pravý lápis lazuli má povrchové tečky zlatavé barvy (příměs pyritu) a bývá také občasně protkaný bílými nitkami.
Jak se vyrábí Opalit
Stejně jako „mléčné sklo“ se syntetický opalit vyrábí smícháním příměsí, jako je oxid titaničitý, popel z kostí nebo dokonce kyanid, s roztaveným sklem.
Co to je syntetický kámen
Syntetické kameny se chemicky, opticky i fyzikálně od přírodních prakticky neliší – a to včetně tvrdosti a indexu lomu. Rozdíl je v tom, že byly vyrobeny, a to buď Verneuilovou metodou (tzv. postupnou krystalizací), anebo Czochralskiho metodou, tedy rozpouštěním nebo jinými laboratorními metodami.
Jak vyleštit křišťál
Vyčistíte je snadno, ale chce to trochu ruční práce a času. Nejdříve sklo jemně vyčistěte saponátem, poté opláchněte v čisté vodě a nakonec v octu. Pak kousek po kousku vyleštěte utěrkou bez chloupků a sklo se bude krásně lesknout. Křišťálový lustr stačí vyčistit jednou za rok.
Jak vyčistit korál
Jelikož korál pochází z oceánu, jeho čištění by mělo probíhat ve slané vodě. Stačí ho na několik minut vložit do misky se slanou vodou. Slaná voda se dá vyrobit smícháním vody z kohoutku a mořské soli.
Které kameny nesmí na slunce
Některé kameny není dobré vystavovat slunečnímu záření, jelikož jeho vlivem blednou, Jedná se o tyto druhy: avanturín, ametyst, akvamarín, beryl, citrín, fluorit, kunzit, safír, růženín, záhněda.
Které kameny nesmí do vody
Do vody nepatří lepidolit, selenit, kalcit, malachit, azurit, fluorit, celestýn, rodonit nebo hematit. Pokud plánujete pít vodu, ve které předtím necháte minerál, ujistěte se, že pochází od důvěryhodného zdroje a nemůže vám ublížit třeba tím, že na něm ulpěly stopové prvky nebezpečných látek.
Jak poznat co je to za kámen
Tvrdost rubínu, smaragdu nebo jiných drahých kamenů lze určit pomocí Mohsovy stupnice a ručního testeru. Takové měřicí přístroje, dostupné v internetových obchodech, udávají tvrdost minerálů v rozmezí 1 až 10. Neprofesionální nástroje však bývají dekalibrované, takže výsledek testu je často nespolehlivý.
Jak doplnit do těla minerály
Mezi přírodní zdroje minerálů patří např. ovoce, zelenina, mořské plody, ryby a jiné druhy masa či nejrůznější semínka. Zelené části rostlin obsahují minerály v organické formě, v podobě tzv. chelátu.
Jak se pozná Křemen
Jak poznat křemen Křemen na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje hodnoty 7, a tak je opravdu poměrně tvrdý (lze s ním rýpat do skla). Samotný křemen je většinou neprůhledný (průhledné jsou jeho drahokamové odrůdy). Může tvořit samostatné krystaly, které vytváří šestiboké hranoly.
Jak se pozná diamant od zirkonu
Prohlédněte si diamant pod klenotnickou lupou, kterou si můžete vypůjčit například v klenotnictví. Na pravém diamantu byste měli spatřit drobné nedokonalosti, nepatrné změny barvy či malé skvrnky minerálů. Zirkon je uměle vyrobený a bezchybný.