Kde se tocila Noc na Karlstejne?

Kde se natáčel film Noc na Karlštejně

Čtyřicet let uplynulo od poslední filmové klapky natáčení filmu režiséra Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně, který při každé repríze na televizní obrazovce přiláká statisíce diváků. Film vznikal na Karlštejně, některé interiérové scény se však točily na Barrandově.
Archiv

Co se natáčelo na hradě Karlštejn

Hrad ve filmu

Název filmu Žánr Rok výroby
Co je doma, to se počítá, pánové… Komedie 1980
Noc na Karlštejně Historický muzikál 1973
Údolí včel Historické drama 1967
Otec Kondelík a ženich Vejvara Komedie 1937

Kdy se točil film Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně (1973) | Zajímavosti – Zajímavosti | ČSFD.
Archiv

Kdo je autorem Noc na Karlštejně

Jaroslav VrchlickýNoc na Karlštejně / Předloha

Noc na Karlštejně – Jaroslav Vrchlický | Databáze knih.

Kdo natočil Noc na Karlštejně

Zdeněk PodskalskýNoc na Karlštejně / RežisérZdeněk Podskalský byl český televizní a filmový režisér a herec. Jeho partnerkou byla herečka Jiřina Jirásková. Syn Zdeněk Podskalský mladší je také režisérem. Wikipedie

Jaká Pohádka se natáčela na Karlštejně

Hrad Křivoklát

Pohádka Škola princů se točila celá na hradě Křivoklátu a také v jeho okolí. Více či méně se Křivoklát objevuje i v dalších filmech – Noc na Karlštejně, Anděl Páně, Třetí princ, Tři veteráni, Kletba bratří Grimmů a v mnoha dalších.

Jak se rikalo Karlstejnu

V dřívějších časech jste se mohli setkat rovněž s pojmenováním Karlův Týn, ale stále šlo o stejnou velkolepou stavbu slavného hradu Karlštejn. Základní kámen středověkého hradu byl slavnostně položen 10. června 1348. Karlštejn si nechal postavit český a římský král, pozdější císař Karel IV.

Kdo zahajil stavbu Karlštejna

Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí.

Kdo režíroval Noc na Karlštejně

Zdeněk PodskalskýNoc na Karlštejně / Režisér

Divadelní veselohra Jaroslava Vrchlického se poprvé na jevišti hrála v květnu 1884, dnes je však známá především díky muzikálové filmové komedii, kterou v roce 1973 natočil Zdeněk Podskalský. První filmovou adaptací rozmarného milostného příběhu, odehrávajícího se na hradě, jejž Karel IV.

Jaký literární druh je Noc na Karlštejně

Jaroslav Vrchlický NOC NA KARLŠTEJNĚ – NOC NA KARLŠTEJNĚ 1884 LITERÁRNÍ DRUH: drama (scénář, určeno – Studocu.

Kdo napsal veselohru Noc na Karlstejne

Noc na Karlštejně (divadelní hra)

Noc na Karlštejně
Jedno z prvních vydání hry nakladatelstvím J. R. Vilímka (1885)
Základní informace
Autor Jaroslav Vrchlický
Žánr veselohra

Kdo zpívá v Noci na Karlštejně

V hudební komedii Noc na Karlštejně neměla hit Lásko má, já stůňu zpívat Helena Vondráčková, ale sama Jana Brejchová. Ta ale nakonec velkoryse ustoupila. Vondráčková získala nesmrtelný hit, ale stejně tak se mohla prosadit i herecky v roli ženy Karla IV. místo Brejchové.

Co se točilo na Krakovci

Krakovec je u mnohých v povědomí zapsán jako hrad Brtník z dětského filmového muzikálu „Ať žijí duchové“, který se zde odehrával. Též zde na Krakovci zhatil princ Velen za pomocí Slunečníka, Větrníka a Měsíčníka nekalé úmysly zlého „Mrakomora“ v pohádce „Princ a Večernice“.

Co se točilo na Kašperku

Hrad Kašperk

Na tomto romantickém místě ukrytém v šumavských lesích se natáčela zimní pohádka Anděl Páně.

Co delat na Karlštejně

V Karlštejně můžetenavštívit Muzeum voskových figurín, vydat se na jedinečnou procházku časem do Domu hodin, ochutnat výbornou medovinu anebo si obhlédnout kolekci starých i novějších českých betlémů z klasických i netradičních materiálů v Muzeu betlémů.

Kdo postavil hrad Karlstejn

Hrad Karlštejn byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.

Kdo vlastní hrad Karlštejn

Hrad je ve vlastnictví České republiky a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Veřejnosti je přístupný nepřetržitě od roku 1905, a patří tak k jedněm z nejdéle zpřístupněných památek na území Česka.

Co je to výrazová forma

Základní literární druhy a žánry

Literatura využívá dvě základní výrazové formy – prózu (slova, věty, odstavce, kapitoly) a poezii (verš, sloka/strofa). Literaturu dělíme na literární druhy, které se dále rozšiřují na literární žánry.

Co je to purkrabí

Purkrabí (z něm. Burggraf) či kastelán (z lat. castellum → castellanus) byl původně vysoký úředník zeměpanské správy v čele purkrabství (v období hradské soustavy), později – po zkonstituování vrcholně středověké pozemkové šlechty – správce a strážce hradu.

Kdo je paže

Původně označoval termín páže chlapce ze šlechtické rodiny, který sloužil v domě některého z významných pánů nebo přímo na panovnickém dvoře a učil se přitom šlechtickým způsobům, etickým hodnotám (být věrný, statečný, štědrý, vybraně se chovat a oblékat, tančit) a zacházet se zbraněmi.

Kdo zpívá Lásko má já stůňu

V hudební komedii Noc na Karlštejně neměla hit Lásko má, já stůňu zpívat Helena Vondráčková, ale sama Jana Brejchová.

Kde ziji duchove

Krakovec je u mnohých v povědomí zapsán jako hrad Brtník z dětského filmového muzikálu „Ať žijí duchové“, který se zde odehrával.

Kde se natáčel film Ať žijí duchové

je československá filmová pohádková komedie, kterou v roce 1977 natočil režisér Oldřich Lipský podle námětu Dalibora Pokorného. Film byl natočen na zřícenině hradu Krakovec, v jeho okolí a v Novém Kníně. Filmový obchod stojí v Mníšku pod Brdy.

Co se točilo na zámku Lednice

Mimořádný je i zámecký skleník, spolu s množstvím romantických staveb v anglickém parku, kde stojí i nejstarší minaret v Evropě. Filmaři využili Lednici v pohádkách Království potoků, Dračí prsten, Princezna Fantaghiro i v Moskalykově seriálu Dobrodružství kriminalistiky.

Co se točilo v Českém Krumlově

Genius Loci Českého Krumlova láká filmaře odjakživa. Natáčely zde české i zahraniční produkce. Vznikal zde například film Jak dostat tatínka do polepšovny, Pyšná princezna, Jen ho nechte, ať se bojí, Z pekla štěstí nebo Hop a je tu lidoop. Z těch zahraničních třeba hollywoodský Iluzionista.