Kde se uděluje Nobelova cena?

Kteří Češi dostali Nobelovu cenu

Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert.

Odkdy a v jakých oborech se uděluje Nobelova cena

Tak tedy roku 1895 vznikla Nobelova cena, udělovaná za chemii, fyziku, fyziologii a medicínu, literaturu a mír, a od roku 1969 také za ekonomii. Uděluje se, až na vyjímky způsobené první a druhou světovou válkou každým rokem již od roku 1901.
Archiv

Jak získat Nobelovu cenu

Získat ji člověk může v oboru fyziky, chemie, ekonomiky, literatury, lékařství a za mír. Spousta slavných držitelů této prestižní ceny jíž poumírala a jejich vnuci a pravnuci, kteří se například dostali do svízelné finanční situace, tyto ceny prodávají ve dražbách.

Co je to Nobelova cena

Nobelova cena – je udílena švédskou Královskou akademií věd jednou ročně v pěti kategoriích: za fyziku, chemii, fyziologii a medicínu, literaturu a za úsilí o mír. Cena je hrazena z Nobelovy nadace, kterou založil Alfréd Nobel, vynálezce dynamitu, v roce 1895.
Archiv

Který český vědec obdržel Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) byl český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959.

Kdo má nejvice Nobelovych cen

V absolutních číslech (do nichž jsou započítáni vědci podle jejich občanství v době ocenění, nikoli podle rodiště) vedou Spojené státy (269) s velkým náskokem před Velkou Británií (89), Německem (69) a Francií (31).

Jaká Nobelova cena se předává v Norsku

Každoročně již od roku 1901 se 10. prosince slavnostně udílejí Nobelovy ceny v pěti oblastech lidské činnosti. Ve švédském Stockholmu se oceňují významné počiny v chemii, fyzice, lékařství a v literatuře, zatímco v norském Oslu se předává Nobelova cena za mír.

Jak vypadá Nobelova cena

Nobelova cena je udělována na základě závěti Alfreda Nobela od roku 1901. Cena se skládá z medaile, osobního diplomu a peněžité prémie, která je vyplácena z úroků z částky, kterou věnoval Alfred Nobel.

Za co dostal Heyrovsky Nobelovu cenu

Celých 37 let po vynálezu polarografie 10. prosince 1959 převzal Jaroslav Heyrovský z rukou švédského krále Gustava Adolfa VI. ve Stockholmu Nobelovu cenu za chemii za vynález a využití polarografie.

Kdo získal první Nobelovu cenu za literaturu

Wikizdroje:Nobelova cena za literaturu

Rok nositel národnost
1901 Sully Prudhomme Francouz
1902 Theodor Mommsen Němec
1903 Bjørnstjerne Bjørnson Nor
1904 Frédéric Mistral Francouz píšící okcitánštinou

Co vymyslel Nobel

DynamitGelignitRozbuška
Alfred Nobel/Vynálezy

Za jaké dílo získal Seifert Nobelovu cenu

Jeho světově největším úspěchem byl zisk Nobelovy ceny za literaturu v roce 1984, kterou za něj přebírala jeho dcera. Zdravotní stav Jaroslava Seiferta v té době nebyl dobrý a režim jeho ocenění zatlačoval do ústranní.

Za co dostal Alfred Nobel Nobelovu cenu

Alfred Bernhard Nobel,

výslovnost (21. října 1833 Stockholm – 10. prosince 1896 Sanremo) byl švédský chemik a vynálezce dynamitu. Na základě jeho závěti jsou každoročně udělovány Nobelovy ceny. Na jeho počest byl jeho jménem pojmenován chemický prvek nobelium.

Co to je dynamit

Dynamit je výbušnina založená na explozivním potenciálu nitroglycerinu, který se v ní vyskytuje absorbován v křemelině. Oproti klasickému tekutému nitroglycerinu se vyznačuje mnohonásobně vyšší stabilitou oproti tlaku nebo nárazu. Dynamit vynalezl švédský chemik Alfréd Nobel v roce 1866, patent získal v roce 1867.

Který český básník je nositelem Nobelovy ceny

Od roku 1901 se uděluje Nobelova cena za literaturu. Za tu dobu ji obdržel jediný Čech, který se shodou okolností narodil ve stejném roce, kdy se Nobelova cena udělovala poprvé. Tím jediným českým laureátem Nobelovy ceny za literaturu je Jaroslav Seifert.

Kdo dostal Nobelovu cenu za literaturu 1984

V roce 1984 získal jako první československý spisovatel Jaroslav Seifert Nobelovu cenu za literaturu. Zprávu o udělení ceny se básník Jaroslav Seifert dozvěděl na klinice Univerzity Karlovy v Praze.

Jak se jmenoval vynálezce Nobel

Alfred Bernhard Nobel,

výslovnost (21. října 1833 Stockholm – 10. prosince 1896 Sanremo) byl švédský chemik a vynálezce dynamitu. Na základě jeho závěti jsou každoročně udělovány Nobelovy ceny.

Co objevil a Nobel

DynamitGelignitRozbuška
Alfred Nobel/Vynálezy

Co je to Nitrak

Glyceroltrinitrát (nitroglycerin), přesněji (tri)nitrát glycerolu, je po chemické stránce trojnásobný ester alkoholu glycerolu s kyselinou dusičnou. Je to olejovitá bezbarvá až nažloutlá kapalina, která se velmi snadno explozivně rozkládá za uvolnění značného množství energie.

Jakou cenu dostal J Seifert

Patřil mezi členy hnutí Devětsil, stál na počátku českého uměleckého směru poetismu. Je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu (10. prosince 1984), kterou získal za „poezii, která svěží smyslovostí a mimořádnou vynalézavostí podává osvobozující obraz lidské nezdolnosti a mnohotvárnosti“.

Proč se podávají léky pod jazyk

Ačkoli mohou vypadat podobně jako perorální tablety, jsou umísťovány pod jazyk, kde se velmi rychle vstřebávají. Pokud je lék spolknut, jeho absorpce a působení se zpomalí.

Kdy si vzít nitroglycerin

Právě ty se užívají, pokud se objeví příznaky anginy pectoris, jako třeba zmiňovaná svíravá bolest na hrudi. Brát se také mohou před činnostmi, při kterých pacient očekává, že bolest vznikne – třeba před chůzí do kopce či před pohlavím stykem.

Kde žil Seifert

PrahaJaroslav Seifert / Místa bydliště

Co to je placebo

Termínem placebo se myslí látka, která neobsahuje žádné léčivé složky, ale lékař o ní pacientovi řekne, že to je výborný lék. Ukazuje se, že u některých nemocných se poté projeví pocit většího či menšího zlepšení zdravotního stavu (tomu se pak říká placebo efekt).

Kde se v těle vstřebávají léky

Při enterálním podání se lék dostává do střeva, kde se (až na výjimky) vstřebává. Při ostatních (parenterálních = mimo střevo) způsobech je lék podáván přímo do krve nebo se do krve vstřebává z místa podání (nebo se nevstřebává a působí pouze lokálně), kam se aplikuje nejčastěji injekčně: intravenózní podání (do žíly)