Kde se vyrábí májka?

Jak dlouho vydrží paštika

Za normálních okolností vydrží paštika v lednici zhruba 5 dní, chcete-li ale její trvanlivost prodloužit, stačí, když paštiku ve sklenici zalijete sádlem nebo rozpuštěným máslem a sklenici dobře uzavřete.

Jak se vyrábí Majka

Nové Májky se vyrábí ve Slovácké Frutě v Kunovicích na jižní Moravě. Samotný proces začíná před výrobní halou. Zde se přijímají a kontrolují vstupní suroviny, játra, maso, sádlo, většina od lokálních dodavatelů. V nerezových nádobách se uskladní při potřebné teplotě.
Archiv

Odkud pochází paštika

Původ tohoto jídla spadá již do dob starého Egypta, Řecka a Říma. K dokonalosti je dovedli v zemi té nejvyšší gastronomie – ve Francii. Pozadu však nejsou ani Belgičané, kteří rovněž patří k velkým milovníkům této lahůdky. V České republice jsou první doklady o úpravě pokrmů do podoby paštik z raného feudalismu.

V kterém roce se začala vyrábět paštika Májka

Výroba Májky, inspirovaná mezi spotřebitely oblíbenýma z Maďarska dováženým výrobkem Sertés májkrém (vepřovým játrovým krémem), započala v Slováckých konzervárnách v roce 1966. Zpočátku byla nabízena v 80 gramovém balení, ale již v roce 1966 byla uvedena na trh i Májka 120 gramová.

Jaký alkohol se dává do paštiky

Použít můžete cokoli od bílého, růžového nebo červeného vína, portského, madeiry, brandy, bourbonu, whisky, sherry, až po vznešený koňak nebo armaňak. Držte se toho, co vám voní a chutná a čeho vám není líto trochu přilít do paštiky. Alkohol přijde do pánve, když jsou játra komplet opečená a cibule měkká.

Jak zjemnit paštiku

Sterilovaná paštika

Ochutíme solí, kořením, přidáme vývar a rozmixujeme. Můžeme přidat i syrová vejce na zjemnění. Výsledná hmota by neměla být moc hustá, aby šla paštika dobře mazat na pečivo. Čisté sklenice můžeme vyložit tenkými plátky slaniny a hmotu plníme do 2/3 jejich výšky.

Jak dlouho vydrzi májka

I když oficiálně je trvanlivost stanovena třeba na dva roky, výrobek se zakonzervuje na velmi dlouhou dobu. „Pokud je výrobek správně skladován s ohledem na poškození, tak je jeho trvanlivost teoreticky ‚neomezená'.

Jak dlouho vydrží Majka

Pod společnost spadají známe značky jako Vitana a Hamé. Skladujte v suchu při teplotě 0 – 28 °C. Po otevření skladujte v chladničce do 10 °C a spotřebujte do 48 hodin.

Co to je paštika

Paštika je roztíratelná masová pasta. Jedná se o tepelně zpracovaný uzenářský výrobek, zhotovený z jemně kutrované základní směsi, do které mohou být přimíchány hrubší kousky chuť nesoucí výplně (například hrubší jádra masa, špeku, hub, lanýžů či ořechů nebo mandlí).

Jak dlouho se peče paštika

Paštiku vložíme do pekáče s vodou, která dosahuje do poloviny formy. Troubu zapneme na 160 °C a pečeme -vaříme 2 hodiny. Důležité je nechat hotovou paštiku opravdu dobře vychladit. Nejprve navolno, poté v lednici.

Jaký je rozdíl mezi paštikou a terinou

Terina je pokrm z mletého či krájeného masa, zeleniny, vařených vajec a případně dalších surovin, bylinek a koření vrstvených do keramické či kovové nádoby tvaru bochníku, podle níž získal své jméno (terrine). Oproti paštice má hrubou strukturu. Podává se obvykle nakrájená na plátky.

Jak dlouho se vaří paštiky

V mixéru vše řádně prošleháme. Plníme do skleniček asi do 2/3 výšky. Zavíčkujeme a vaříme 2 hodiny.

Co obsahuje Majka

Voda, Vepřové maso, Vepřová játra, Vepřové sádlo, Vepřové kůže, Solící směs (sůl, konzervant E 250), Stabilizátory (E410, E407, E508), Řepkový olej, Kořenící přípravek (zvýrazňovač chuti E621, dextróza, cukr, koření a extraky koření), Sušená cibule, Celkový obsah vepřových surovin: 61 % hm., Obsah tuku max. 25 % hm.

Ve kterém roce se v okolí Uherského Hradiště začala vyrábět Paštika Májka

Značka, která je v tuzemsku bezmála synonymem pro paštiku, vznikla v roce 1965 a od té doby se vyrábí nepřetržitě už přes padesát let. Od svého startu a až do začátku devadesátých let se prodávala pouze v konzervě, pak se musela přizpůsobit. „Před rokem 1989 stála Májka dvě koruny a deset haléřů.

Co je v paštice

Bývá tvořena tučnějším druhem masa a často i játry, zajišťujícími směsi rovnoměrné spojení při tepelné úpravě. Základní směs se ochucuje kořením (sůl, pepř, muškátový oříšek, specifická dochucovadla), u dražších paštik se doplňuje malé množství aromatického alkoholu (typicky koňak nebo jalovcová pálenka).

Co je to terina

Terina je sice název pro nádobu – je to kameninová, porcelánová nebo nerezová mísa s pokličkou. Někdo ji používá na polévku, ale také se v ní peče masová směs, která podle ní dostala název. Takže na terině si můžeme také skvěle pochutnat.

Jak sterilizovat paštiku

Paštiky a pomazánky

Zavařování paštiky a pomazánek, mezi které můžeme zařadit např. škvarkovou, masovou, houbovou nebo zeleninovou, probíhá při 90 °C přibližně 40 minut. Stejně jako u ostatních zavařených jídel, i u paštik a pomazánek opakujeme zavaření další den, asi 30 minut.

Kdo je vlastníkem firmy Hamé

V prosinci 2015 odkoupila Hamé norská firma Orkla, když zaplatila 175 milionů eur (v přepočtu 4,7 miliard korun). Orkla je také vlastníkem firmy Vitana, která byla spolu s Hamé oficiálně spojena k lednu 2020, čímž vznikla společnost Orkla Foods Česko a Slovensko.

Jak se říká polévkové mise

terina – ABZ.cz: slovník cizích slov.

Jak se pozná zavařená sklenice

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.

Jak dlouho se vaří domácí paštika

V mixéru vše řádně prošleháme. Plníme do skleniček asi do 2/3 výšky. Zavíčkujeme a vaříme 2 hodiny.

Kde sídlí firma Hamé

Mezi nejznámější značky firmy se sídlem v Kunovicích na Uherskohradišťsku patří Hamé, Májka, Znojmia a Otma. Tržby táhnul nejen rostoucí export výrobků na většinu klíčových zahraničních trhů, jako je Slovensko, Maďarsko, Rumunsko nebo Německo, ale také pozitivní vývoj na trhu v mateřské České republice.

Kdo vlastni Orkla Foods

Společnost Orkla ASA je přímým vlastníkem české společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko, v letech 1992 až 2013 nesoucí název Vitana a.s. Tato společnost je od roku 2016 vlastníkem potravinářské společnosti Hamé.

Co je to Terin

Terina (francouzsky terrine) je hrubší francouzská paštika, která se připravuje v typických kameninových nebo porcelánových nádobách s pokličkou. Ty vypadají jako pekáče na maso našich babiček a pochoutka po nich dostala i jméno.

Jak se nazývá Míša na polévku

Tabulka výsledků

Otázka Odpověď Status
nádoba na polévku terina (schváleno)
ozdobná polévková mísa s víkem terina (schváleno)
polévková mísa terina (schváleno)
seno rozházené na sušení (nářečně) stýlka (schváleno)