Kde se vyskytují Sametky?

Kde se vyskytuje sametka

Sametka rudá se často vyskytuje na vyhřátých betonových plochách, zídkách a kamenech, kdežto sametka podzimní číhá na vlhčích místech v trávě, nížinách, podél řek, v parcích.
Archiv

Jak se zbavit sametky v bytě

Nejlepší je postříkat i pelíšek a další části bytu, kde se pes nejvíce zdržuje. Sametky se dají jednoduše zaměnit s osinami, které se zabodnou do meziprstí a způsobují abscesy. Lidově se sametkám nesprávně říká svilušky. Tyto drobné organizmy patří mezi roztoče.

Co pomáhá proti sametkám

Při skutečně kalamitním výskytu onemocnění kůže působené sametkami lze použít chemické postřiky. Na sametky působí nepříznivě přípravky na bázi síry, jako je dnes již nepovolený, ale proti sametkám dříve používaný přípravek Sulikol.

Jak se zbavit sametky u psa

Sametky vypadají trochu jako rezavý stroupek, takže je můžete z kůže mechanicky odstranit a potom ošetřit. Veterináři většinou doporučují odstraňovat tamponem nastříkaným přípravky na bázi Firponilu, např. Fipron nebo Frontline.
Archiv

Jak vypada sametka

JAK VYPADÁ SAMETKA Na první pohled vypadají jako zrnka pylu. Vyskytují se na místech s tenkou kůží. U psa se nejčastěji vyskytují v meziprstí, kolem očí a uší, kolem konečníku, v podpaží, u koček taky na ocasu.

Jak se zbavit sametky na zahrade

Další možností je na zahradě používat chemické odpuzovače. Aby na nás sametky nešly, je možné používat běžné repelenty, jako se používají proti klíšťatům, ale nejsou 100% účinné. Pomoci údajně může také levandulová voda či Alpa.

Jak vypadá sametka

JAK VYPADÁ SAMETKA Na první pohled vypadají jako zrnka pylu. Vyskytují se na místech s tenkou kůží. U psa se nejčastěji vyskytují v meziprstí, kolem očí a uší, kolem konečníku, v podpaží, u koček taky na ocasu.

Kde se berou svilušky

Svilušky najdeme na rajčatech, paprikách, okurkách, jahodách, nebo třeba oleandru, škody tropí na chmelnicích i kukuřičných polích. Měří pouhých 0,5 až 0,7 mm, pod lupou vypadají jako malinkatí pavoučci.

Jak vypadají svilušky

Pod lupou vypadají jako pavoučci a stejně jako oni, i svilušky si tvoří na spodních stranách listů pavučiny. Ty jim slouží jako úkryt a zároveň se po nich rozlézají na celou rostlinu. Svilušky bývají zbarvené buďto do bíla nebo mohou mít až červenooranžovou barvu.

Jak poznat Sametku

Jaké jsou příznaky po štípnutí sametkou podzimní Larvy sametky podzimní jsou tak malé, že jsou pro nás téměř neviditelné. Proto si příznaky po kousnutí často nespojíme s tímto malým parazitem. Štípance se na těle člověka objeví jako malé červené tečky či kopřivkové pupeny, které jsou doprovázené silným svěděním.

Jak poznat svilušky

Jak poznat napadení sviluškami

V první fázi napadení jsou svilušky pouhým okem obtížně odhalitelné, doporučujeme si proto vzít lupu a při podezření pečlivě prozkoumat spodní stranu listů. Kolonie svilušek nejčastěji sídli právě zde. Svilušky propichují pletivo rostliny a vysávají z ní mízu.

Jak vypadá kousnutí od svilušky

Pupínky se dají snadno zaměnit za štípnutí od komára či lehkou kožní kopřivku. Ale většinou trvá mnohem déle, než to odezní. U citlivé kůže klidně i týdny! Larvy se zavrtávají do kůže nejenom člověka, ale i psů a vytvářejí pupínky, které šíleně svědí.

Co jsou to svilušky

Svilušky jsou drobní roztoči, kteří napadají venkovní i pokojové rostliny. Daří se jim zejména za horkého a suchého počasí. Velké škody mohou páchat ve sklenících, kde se díky teplotě množí nepřetržitě celý rok.

Kde se berou puklice

Puklice, a jejich blízké příbuzné štítenky, jsou savý škodlivý hmyz. Napadají listnaté i jehličnaté dřeviny, nejčastěji okrasné, včetně pokojových rostlin. Mladé larvy puklic najdeme na spodní častě listů, po přezimování se pak trvale přisávají na kmeni či větvičkách. Stejně jako mšice také vylučují sladkou medovinu.

Kde se berou molice

Nejčastěji je to molice bavlníková a molice skleníková, které se nejčastěji vyskytují na rajčatech, okurkách a paprikách, v posledních letech se pak zde začala rychle šířit i molice vlaštovičníková, která se zaměřuje především na brukvovitou zeleninu.

Co odpuzuje svilušky

Skořice sice člověku krásně vonní, ale svilušky odpuzuje, a navíc má i dezinfekční účinky. Mydlice lékařské je rovněž aromatická rostlina, která odpuzuje svilušky a zároveň obsahuje saponiny (chemická bariéra rostliny proti škůdcům), které rovněž sviluškám vadí.

Co napada papriky

Škůdci na paprikách

Mezi nejčastější škůdce patří mšice řešetláková, na kterou velmi dobře účinkuje přípravek Mospilan 20 SP, dále pak molice, malé bílé mušky, které s oblibou napadají zeleninu i okrasné rostliny.

Jak zahubit svilušky

Heřmánkový odvar zahubí svilušky

Připravte si větší hrnec, do kterého nasypete zhruba 5 až 6 lžic květu heřmánku. Ten zalijte litrem vroucí vody a nechte louhovat. Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu a poté zřeďte vodou v poměru 1:5. Následně stříkejte na rostliny každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů.

Jak se zbavit svilušek v bytě

Heřmánkový odvar zahubí svilušky

Připravte si větší hrnec, do kterého nasypete zhruba 5 až 6 lžic květu heřmánku. Ten zalijte litrem vroucí vody a nechte louhovat. Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu a poté zřeďte vodou v poměru 1:5. Následně stříkejte na rostliny každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů.

Co je to molice

Molice jsou drobné (1 až 1,5 mm), výrazně bílé mušky, které poškozují prakticky všechny druhy okrasných rostlin pěstovaných ve sklenících. Molice mají rády sucho a vysoké teploty. Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce.

Co je to padlí

Padlí je houbová choroba, která napadá rostliny při suchém i teplém počasí. Tato choroba je více častá a trápí spoustu zahrádkářů. Napadá především listy a stonky rostlin, ale může se objevit na jakékoliv části rostliny. Jeví se jako bílý povlak na listech a ten jistě všichni známe.

Jak se zbavit puklic bez chemie

Mšice a puklice bývají velmi častým problémem pokojových rostlin. Místo klasických insekticidů na ně můžete vyzkoušet mýdlovou vodu. Roztok si připravíte tak, že lžíci mazlavého mýdla rozpustíte v troše horké vody a roztok doplníte na jeden litr. K roztoku na závěr přidejte jednu lžíci lihu.

Jak se zbavit puklic

Jako systémový insekticid proti puklicím je pak vhodný Mospilan 20 SP s účinnou látkou acetamiprid. Často používaným postřikem proti puklicím je i je koncentrát Rock Effect na přírodní bázi, přesto velmi účinný. Domácí alternativou je potírání napadených listů čistým alkoholem, který naruší štítky puklic a zahubí je.

Jak se zbavit škůdců na listech

Pokud se objeví na Vaší rostlině, celou rostlinu jemně potřete vatovým tamponem namočenými v technickém lihu – všechny listy i stonky. Poškozené části listů ořízněte a ty úplně poškozené zcela odstraňte. Pro jistotu vyměňte i zeminu.

Jak škodí molice

Molice skleníková

Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a nezřídka i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí a černěmi a přenosem některých virových chorob. Molice vylučují lepkavou sladkou medovici, která ulpívá na listech, kde je porůstána houbovými černěmi.