Kde se vyskytuje borovice?

Kde se vyskytuje borovice kleč a jak je přizpůsobena těmto podmínkám

Vyžaduje slunečné polohy, v polostínu trpí. Preferuje propustné půdy, nesnáší zamokření na rozdíl od podobného druhu Pinus uncinata. Množení řízky, semeny. Nesnáší moc dobře suchý vzduch, bývá poškozována suchem během kolísajících jarních teplot (fyziologická sypavka), trpí také houbovými chorobami.

Kde vysadit borovici

Pro borovici se můžete rozhodnout, pokud máte půdu spíše písčitou, propustnou, nebo dokonce kamenitou či skalnatou. Naopak určitě nezkoušejte pěstovat borovice na vlhké nebo přemokřené půdě, tam by se jim nedařilo. Místo může být slunné, polostín, a dokonce i stín, ve kterém ale poroste pomaleji.

Odkud pochází borovice

Pochází pravděpodobně ze Starého světa, maxima druhového bohatství ovšem dosahuje v Severní a Střední Americe, další bohatou oblastí je východní Asie, Indočína a oblast Himálaje.

Jak poznat borovici černou

Tmavě šedá borka, letorosty silné, hnědozelené, lysé. Pupeny vejčité, slabě pryskyřičnaté. Druh velmi variabilní, s velkým množstvím popsaných poddruhů. Jehlice – tuhé, často pokřivené, tmavozelené, dlouhé 5-19 cm, uspořádané ve svazečcích po dvou.

Jak poznat borovici Vejmutovku

Vzhled. Jde o relativně mohutný strom 60–70 m (80 m) vysoký, o průměru kmene 100–150 cm s nepravidelnou korunou a silnými vodorovně odstávajícími větvemi. Základem kořenového systému je mohutný hlavní kořen, který jde hluboko do půdy. Borka je hnědavá, podélně zbrázděná, v mládí hladká až šedohnědá.

Jak poznám borovici

Borovice – vysoký kmen s větvemi až nahoře. Dlouhé řídké jehlice. Téměř kulaté šišky. Smrk a jedli od sebe nejsnáze rozeznáš tak, že na jedli rostou šišky směrem vzhůru z větví, na smrku dolů.

Kdy se stříhá borovice

Jehličnaté stromy

Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března.

Kdy se sází borovice

Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.

Co se vyrábí z borovice

Z borovice se vyrábí lavice, židle, bytelné stoly a celé zahradní sety. Výhodou je také přijatelná pořizovací cena nábytku z borovice, zvláště, pokud nakupujete celé sestavy.

Kdy rostou šišky borovice

V březnu a dubnu sbíráme pupeny ještě před rozvitím, v květnu mladé výhonky a šištice, semena zralých šišek od listopadu do března a po celý rok lze sbírat pryskyřici, kůru i jehličí.

Kde se vyskytuje borovice černá

Borovice černá je vzrůstný jehličnatý strom z čeledi borovicovité a rodu borovice. Domovinou této borovice je jižní Evropa, severní hranici areálu tvoří Rakousko a Jižní Karpaty. Západní hranicí je Španělsko a Francie, východní Malá Asie a Krym.

Jak omladit borovici

Pokud chceme borovice zaštipovat, je nejvhodnější začít už u menších stromků. jak moc – výhony zakracujeme podle potřeby, pro zpomalení růstu stačí zkrácení výhonu o třetinu až polovinu. Zkrácením výhonu až o 2/3 dosáhneme významného zpomalení růstu.

Jak poznat borovici od smrku

Borovice přijímá mořidla i nátěry hůře než smrk. Bělové dřevo je nažloutle nebo načervenale bílé. Jádrové dřevo je načervenale žluté, tmavne až na hnědočervenou.

Jak rychle roste borovice

Roční přírůstek činí pouze 4 cm, celkově dorůstá do 1,5 metru. Vysazujeme ji na slunná stanoviště, na půdu není náročná. Přirozeně se vyskytuje v podhorských lesích Evropy, kde roste ve výškách od 900 do 2200 metrů n. m. Je to rozložitě větvený, poléhavý až polštářovitý keř, vysoký do 0,7 m.

Kdy Zaštipovat borovice

Zvláštním typem tvarové úpravy je zaštipování borovic. To provádíme podle aktuálního počastí a také podle typu stanoviště, obvykle však termínově v průběhu měsíce května. Rozhodujícím faktorem, kdy s vyštipováním začít, je vždy stav vyrašených výhonků.

Jak roste borovice

Přirozeně roste jako strom dosahující až 40 m výšky, na nehostinných suchých či skalnatých stanovištích však může mít pouze keřovitý habitus. V celém velkém areálu je rozlišována do několika poddruhů, které se vzájemně liší délkou jehlic, tvarem šišek i habitem. V přírodě se může dožívat až přes 700 let!

Co se hodí k borovici

Kromě skalek tuto borovici rádi vysazujeme do vřesovišť, rašelinišť, menších nádob, na střešní zahrady nebo na problematická stanoviště. Většina klečí má během roku tmavě zelené jehlice, jejichž odstín se již nemění. Výjimkou je Pinus mugo ´Winter Gold´, která v zimě zlátne.

Jak daleko od sebe sázet borovice

Pokud se rozrůstají do šířky 80 cm, měla by rozteč být asi 70 až 80 cm. U odrůd štíhlých vždy maximálně na vzdálenost jejich konečné šířky.

Kde roste borovice černá

Borovice černá (Pinus nigra) je statný jehličnatý strom s původním areálem výskytu v jižní Evropě a Středomoří, v nižších polohách Alp, Malé Asii a severní Africe.

Jaké dřevo je borovice

Borovice lesní (Pinus sylvestris) je domácí jehličnatá dřevina o malé hustotě s nažloutlým až narůžovělým dřevem. Dřevo borovice obsahuje pryskyřici a má výraznou pruhovou kresbu letokruhů. Díky tomu, že se dobře opracovává, najde své využití v nábytkářském průmyslu zejména pro masivní nábytek a ke konstrukčním účelům.

Jaké jsou druhy borovic

Jaké druhy do zahradyBorovice lesní (Pinus sylvestris)Borovice kleč (Pinus mugo)Borovice pohorská (Pinus monticola)Borovice limba (Pinus cembra)Borovice černá (Pinus nigra)Borovice osinatá (Pinus aristata)Borovice vejmutovka (Pinus strobus)Borovice himálajská (Pinus wallichiana)

Co je lepší smrk nebo borovice

Smrkové dřevo oproti dřevu z borovice neobsahuje tolik pryskyřice, netmavne a jeho povrch je stálý. Pokud jste vyznavači přírodního vzhledu dřeva a nechcete mít postel uměle obarvenou přírodními vosky, je smrkový masiv jasná volba. Dřevo smrku je vhodné pro jakoukoli barevnou variantu (moření, lakování).

Jak poznám borovicí

Borovice – vysoký kmen s větvemi až nahoře. Dlouhé řídké jehlice. Téměř kulaté šišky. Smrk a jedli od sebe nejsnáze rozeznáš tak, že na jedli rostou šišky směrem vzhůru z větví, na smrku dolů.

Jak upravovat borovici

Pokud chceme borovice zaštipovat, je nejvhodnější začít už u menších stromků. jak moc – výhony zakracujeme podle potřeby, pro zpomalení růstu stačí zkrácení výhonu o třetinu až polovinu. Zkrácením výhonu až o 2/3 dosáhneme významného zpomalení růstu. Úplné vylomení zastaví růst daným směrem.

Kdy tvarovat borovici

Nejčastěji provádíme střih nových výhonů borovice na přelomu května a června, záleží však na počasí a druhu či kultivaru.