Kde se využívá sůl kamenná
Sůl kamenná je důležitá surovina pro potravinářský a chemický průmysl. V potravinářství se kromě běžné úpravy potravin používá při konzervaci masa pomocí solení. V chemickém průmyslu je halit důležitý pro výrobu sodíku, jedlé sody, chlóru, kyseliny solné a mnoho dalších látek.
Kde se těží kamenná sůl
Kamenná sůl neboli halit se těží v solných dolech. Nejznámější jsou například v Polsku (důl Vělička byl zařazen na seznam dědictví UNESCO), rakouském Hallstattu či rumunské Transylvánii (důl Turda s koncertním pódiem či jezírkem s loďkami patří k nejimpozantnějším místům pod zemským povrchem).
Kde se vyskytuje sůl
Zdrojem soli jsou roztoky mořské, jezerní a podzemní vody, jezerní pánve, zvrstvená ložiska a solné pně tzv. solné dómy. Solární sůl se získává odpařováním vody v umělých nebo přirozených mělkých pánví z oceánů, moří, slaných jezer a pramenů v oblastech s horkým suchým klimatem.
Archiv
Odkud se dováží sůl
Jedlá sůl se do České republiky dováží především z Německa a Polska, v menší míře také ze Slovenska, Itálie a Chorvatska.
Na co potřebujeme sůl
V lidském těle je hlavní součástí krve a lymfy. Bez soli se neobejde ani činnost srdce, nervy a svaly. Sůl j potřebná pro správnou funkci svalové kontrakce, pro přiměřené zadržování vody v organismu a také pro přenos nervových vzruchů. Pouze díky nim je možné vstřebávání látek ve střevě nebo ledvinách.
Jak se těží sůl kamenná
K odkrytí ložiska se vyhloubí šachta, z ní se razí chodby a sůl se pak postupně těží z takzvaných komor. Vytěžená sůl má krystaly různé velikosti – od prachových částic až po velká zrna. Sůl se poté dále upravuje mletím, proséváním a čištěním. Tento způsob těžby je finančně nejnákladnější.
Jak vypadá sůl kamenná
Halit (sůl kamenná), NaCl
Úplně čistý je bezbarvý a průhledný, od příměsí jílu bývá zbarven šedě, méně často je modrý, červený, hnědý, zelený atd. Je dokonale štěpný podle ploch krychle. Je rozpustný ve vodě a má slanou chuť. Tvoří zrnité agregáty a také dobře omezené krychlové krystaly.
Co je to kamenná sůl
halit neboli sůl kamenná (NaCl) se nejčastěji vyskytuje jako zrnitá hornina bělavé barvy. Vzniká odpařováním slaných vod za příznivých topografických a klimatických podmínek (evaporit). Solná ložiska jsou buď vrstevnatá, nebo mají podobu solných dómů (diapirů – obr.
Co je solná stezka
V šerém dávnověku pohraniční hvozd dosahoval hluboko do vnitrozemí. Byly jím proklestěny kupecké stezky, zprostředkovávající výměnný obchod mezi Čechami a alpskými zeměmi. Podle některých historiků spadá vznik dálkového obchodu do dějinného úseku starší doby bronzové.
Jak se získává sůl kamenná
V pevném skupenství je sůl získávána klasickou těžbou v dolech či povrchově v lomech. Ložiska kamenné soli vznikala v teplých oblastech vysrážením mořské vody z laguny či zátoky, která se utvořila oddělením od otevřeného moře přírodní hrází. Další ložiska lze najít na pobřeží solných jezer.
Proč sůl škodí
Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.
Jak se projevuje nedostatek soli v těle
Sodík za normálních okolností našemu tělu nedojde. Krátkodobý deficit může být způsoben silným pocením, opakovaným zvracením nebo při průjmu. Nedostatek sodíku se pak projevuje slabostí, únavou, vyčerpáním organismu a křečemi ve svalech.
Kde se těží mořská sůl
Čína je dlouhodobě hodnocena jako přední výrobce soli na celém světě a její podíl na celkovém objemu výroby soli představuje téměř 26 % (73 milionů tun). Následuje USA, Německo, Indie a Austrálie. Světová produkce soli roste.
Co obsahuje kamenná sůl
Základem každé soli je chlorid sodný. Sůl obsahuje obvykle ne méně než 90 % chloridu sodného. Dle typu a původu soli jsou zbylá procenta zastoupena ostatními minerály. Tyto minerály způsobují její zabarvení.
Které dvě solné stezky byly pro české země v minulosti důležité
Solné oázy lybijské pouště spojovaly cesty, po kterých se pohybovaly karavany se solí, stejně důležitou roli hrály pro přepravu soli i vodní toky a námořní lodní trasy. Středověké solné cesty ve střední Evropě vedly z Halle an der Saale, z Reichenhallu a ze Salzburku.
Co se vozilo po Zlaté stezce
Název „Zlatá“ nese od 16. století, jako výraz mimořádné výnosnosti obchodu, a to hlavně se solí. Kromě soli se po této stezce do Čech přiváželo víno a plátno, vyvážely se ryby, slad, máslo a med.
Která sůl je nejlepší
Potřebujete-li pouze osolit, stačí sáhnout po jakékoliv soli. Kvalitu soli v České republice definuje vyhláška 398/2016 Sb. a ta říká, že sůl musí obsahovat nejméně 98 % chloridu sodného. U solí s jódem či fluorem to je nejméně 97 %.
Která sůl je zdravější
„Zdravější verzí“ je sůl mořská, která se odpařuje z oceánů. Nerafinovaná mořská sůl má našedlou barvu a přirozeně obsahuje jód a jiné stopové minerály a řasy.
Co kdyz snim moc soli
Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.
Jak doplnit sůl do těla
Symptomy nedostatku sodíku
Nedostatek sodíku snižuje tuk, který je nahromaděný v okrajových částech těla. Zdroje sodíku najdeme v jablkách, kuchyňské soli, zelí, žloutcích, luštěninách, mrkvi, jedlé sodě, tuřínu, listové zelenině a banánech. Dále v rybách nebo pickles.
Co způsobí nedostatek soli
Nedostatek soli může vést k následujícím potížím
Způsobuje tloustnutí, rezistenci na inzulín, cukrovku druhého typu, kardiovaskulární choroby, chronické onemocnění ledvin a zvýšený krevní tlak a srdeční tep.
Co to je sůl
Sůl kuchyňská (také označovaná jako „jedlá“) je chemickým složením chlorid sodný (NaCl), který se získává dobýváním podzemních ložisek (kamenná sůl) nebo z mořské vody, v níž je její obsah kolem 2,7 % (uvádí se průměrný obsah 3,5 % různých solí).
Co je to solná stezka
Byly jím proklestěny kupecké stezky, zprostředkovávající výměnný obchod mezi Čechami a alpskými zeměmi. Podle některých historiků spadá vznik dálkového obchodu do dějinného úseku starší doby bronzové.
Co je to Hedvábná stezka
Hedvábná stezka či Hedvábná cesta (čínsky v českém přepisu S'-čchou-č'-lu, pchin-jinem Sīchóu zhī Lù, znaky 丝绸之路, anglicky Silk Road, německy Seidenstraße) je starověká a středověká trasa vedoucí z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.
Která sůl je nejzdravější
„Zdravější verzí“ je sůl mořská, která se odpařuje z oceánů. Nerafinovaná mořská sůl má našedlou barvu a přirozeně obsahuje jód a jiné stopové minerály a řasy.