Kde se vyuziva sublimace?

Kde se využívá sublimace

Sublimace se využívá při čištění chemických látek. Používá se k rozdělení směsí sublimujících a nesublimujících látek. Spočívá v ohřívání a ochlazování směsi za účelem sublimace a desublimace jedné složky směsi. Výsledný produkt po ochlazení a opětné přeměně zpátky do pevného skupenství se nazývá sublimát.

Na čem závisí sublimace

– Pevná látka se mění přímo v páru (plynné skupenství). Při tom přijímá skupenské teplo sublimace. Sublimace je závislá na vnějším tlaku. – Opačný děj se nazývá desublimace.

Jaké látky sublimují

Přeměna látky z pevného skupenství přímo ve skupenství plynné se nazývá sublimace. Za běžného atmosférického tlaku sublimuje např. jód, kafr, pevný (suchý led), led, sníh, …, stejně jako vonící či páchnoucí látky.
ArchivPodobné

Co je to sublimace příklad

Sublimace je děj, při kterém pevná látka přechází v plyn. Sublimují například všechny pevné látky, které zapáchají nebo voní, například toaletní přípravky. Podobně pozorujeme sublimaci u ledu, naftalenu a suchého ledu*. Desublimace je opačný děj k sublimaci.

Kdy dochází k sublimaci

Nejpříznivější podmínky pro sublimaci jsou teploty kolem nuly, slunečné počasí a suchý vzduch. Protože při sublimaci se vrstva nad sněhem obohacuje o vodní páru, je důležitým faktorem i vítr, který podporuje výměnu vlhkého vzduchu nad sněhem za sušší vzduch z vyšších vrstev.

Co je to sublimace v psychologii

Sublimace

Sublimace je obranný mechanismus s pozitivním důsledkem. Jedná se o přesunutí, které vyústí do prospěšné, produktivní činnosti. Jako příklad můžeme uvést obézního člověka, který je zvyklý jíst nezdravě. Čokoláda, pizza, chipsy, burgery, to všechno mu přináší potěšení.

Proč látky sublimují

Většina pevných látek zvětšuje při zahřívání svůj objem, z čehož vyplývá i změna hustoty dané látky. Některé látky při zahřání za běžného tlaku sublimují, tedy přecházejí z pevného skupenství do plynného. Mezi tyto látky patří například jod, naftalen, chlorid amonný či kofein.

Proč látky Sublimují

Většina pevných látek zvětšuje při zahřívání svůj objem, z čehož vyplývá i změna hustoty dané látky. Některé látky při zahřání za běžného tlaku sublimují, tedy přecházejí z pevného skupenství do plynného. Mezi tyto látky patří například jod, naftalen, chlorid amonný či kofein.

Co to je projekce

projekce – (z lat. proicere = navrhovat, vrhat vpřed) – proces vynášení, přenášení, promítání představ, myšlenek a fantazií navenek, zpravidla na jinou osobu, které jsou pak připisovány.

Jak poznat skupenství látek

Látky v pevném skupenství mají stálý tvar a objem, jejich částice se výrazněji nepohybují. Látky v kapalném skupenství mají stálý objem, tvar mění podle nádoby. Částice jsou blízko sebe, ale mohou se volně pohybovat. Látky v plynném skupenství mají částice daleko od sebe, tyto částice na sebe víceméně nepůsobí.

Co to je přenos

Přenos je psychoanalytický fenomén, který je popisován jako nevědomé přesměrování pocitů z jedné osoby na druhou. Jedna z definic přenosu je: „nevhodné opakování vztahu, který byl důležitý v dětství člověka, v jeho současném životě.

Jak se nazývá 4 skupenství

Za čtvrté skupenství se obvykle považuje plazma. Je to poněkud zvláštní skupenství, protože chemie již nedokáže popsat chování látek v něm. Z fyzikálního hlediska ale není jedno, zda jde třeba o plazma vodíkové nebo heliové.

Jaké máme skupenství

Nejčastěji rozlišujeme tři skupenství pevné, kapalné a plynné, která jsou běžná v našem okolí. Jako čtvrté skupenství bývá často označováno plazma. Skupenství látky úzce souvisí s vnitřní energií. Změny vnitřní energie mohou vést ke změně skupenství látky.

Jak se prenasi infekce

Přenos kontaktem – při doteku, líbání, pohlavní styk, pokousání, poškrabání – např. původci infekční mononukleózy, AIDS, vztekliny, nemoci z kočičího škrábnutí. Kapénkový přenos – EA se přenáší v kapénce z HDC (nebo aerosolu) zdroje do HDC vnímavého jedince − např. akutní respirační infekce (chřipka, parachřipka aj.).

Co je to Protipřenos

Protipřenos (z ang. counter-transference) je komunikační porucha, která nastává mezi dvěma subjekty (nadřízený – podřízený, rodič – dítě, lékař – pacient, prodavač – zákazník apod.), pokud je chování jednoho subjektu („nositel“) ovlivněno jeho minulými vztahy.

V jakém skupenství je oheň

Zahříváním čiionizací plynu přechází látka do skupenství plazmatu. Plazma je plyn tvořený ionty a volnými elektrony. Mezi příklady přírodního plazmatu řadíme oheň či blesk.

Jaké je skupenství vody

Voda se vyskytuje ve 3 skupenstvích: Kapalné – největší zastoupení (oceány, moře, řeky…) Plynné (vodní pára) – výskyt v atmosféře. Pevné (led, sníh, kroupy…)

Jak se projevuje infekce v těle

Chronický zánět se projevuje symptomy, které si vůbec nedáme do souvislosti se zánětem. Jsou to únava, bolest v krku, ucpaný nos, častá nachlazení, zažívací potíže- ať už to je nadýmání, průjem či zácpa, dále bolesti kloubů a svalů, psychické obtíže – úzkosti a deprese.

Jak dlouho je člověk infekční

U pacientů s mírným až středně závažným průběhem onemocnění COVID-19 je tedy vysoce nepravděpodobné, že by byli infekční ještě desátý den od nástupu příznaků. Pacienti se sníženou imunitou a pacienti s vážným až kritickým průběhem onemocnění COVID-19 mohou být infekční po dobu delší než 10 dnů.

Co je přenos a Protipřenos

Přenos lékaře na pacienta je určen individuální historií lékaře. Protipřenos není totéž: je to jen první nekorigovaná reakce lékaře na přenos pacienta k němu. Nic více, nic méně.

Kde se vzal oheň

Nejstarší ohniště na světě

Odborníci odhadují, že k ovládnutí ohně mohlo dojít v období od 125 000 let do více než 1,5 milionu roku do minulosti. Nejstarší dochované důkazy o tom, že naši předkové uměli používat oheň, pocházejí z východní Afriky, z oblasti dnešní Keni, ale průlom teď ohlásili izraelští vědci.

Kde je plamen nejteplejší

Nejvyšší teplota je ve střední části plamene, proto zde papír zuhelnatěl nejvíce. Ve spodní části má plamen teplotu hoření nízkou, na kartonu se vytvořil ohraničený zčernalý kroužek.

Kde se na Zemi vyskytuje voda

69 % sladké vody se skrývá v ledovcích v oblastech jižního a severního pólu, 30 % představuje podzemní voda a pouze jedno procento voda povrchová a atmosférická. Kromě slané a sladké vody existuje také voda brakická, která vznikla mísením sladké a slané vody například u ústí řek do moří a oceánů.

Co dělá voda při zahřátí

Voda má výjimečnou vlastnost. Při zahřívání od se její objem zmenšuje (hustota roste) a teprve nad se začíná objem zvětšovat (a hustota klesat). Tento jev nazýváme anomálie vody.

Jak zjistím že mám zánět v těle

Nejčastější subjektivní příznaky zánětu:

Trvalá únava, pocity bez energie. Zadržování vody a tím spojené otoky. Kožní ekzémy a vyrážky. Bolest svalů, šlach a kloubů