Kde sehnat rouby na citrusy?

Kdy se roubují citrusy

Nejvhodnější dobou pro roubování je březen – červenec,dá se však roubovat i jindy ,ale úspěšnost je menší. 5. Rouby používáme pokud možno co nejčerstvější,listy zastřihneme o 2/3 délky.
Archiv

Proč roubovat citrusy

Nespornou výhodou roubování je urychlení plondosti rostlinek, protože podobně naroubovaná rostlinka poprvé plodí již za 2 až 3 roky. Rovněž si můžete vybrat odrůdu, která bude nejvíce vyhovovat podmínkám, ve kterých bude rostlinka pěstována.
Archiv

Kde koupit rouby

rouby či očka ze zaručeně zdravých a plodných matečných rostlin získáme ve šlechtitelských stanicích, např. Sempra Litoměřice či Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy. zimní rouby slivoní, meruněk a broskvoní je vhodnější objednat u organizací, které jsou množením a distribucí roubů pověřeny.

Jak roubovat mandarinky

Jak připravit podnož

Používá se roubování do rozštěpu, klasická kopulace nebo anglická kopulace či roubování do boku nebo na kozí nožku. Roub musí být dlouhý na dva až tři listy a samotné listy zkrátíme na třetinu, aby se omezil výpar vody. Nakonec roub s podnoží pevně omotáme roubovací páskou.

Čím hnojit Citrusi

V létě citrusy hnojíme intenzivně, jednou týdně, v zimě jen jednou za měsíc. Vhodné je speciální hnojivo pro citrusy, které neobsahuje vápník a má příznivé složení (mimo jiné by mělo obsahovat železo proti žloutnutí listů).

Jak správně roubovat

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.

Jak často zalévat citrón

Zálivku přizpůsobujte ročnímu období a počasí. V létě tedy zalévejte často (jednou až dvakrát denně), v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V zimě platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. Voda by měla být ideálně mírně teplá, tedy o něco teplejší než okolní vzduch.

Kdy a jak stříhat citrusy

Jako ideální období pro tvarování se uvádí jaro a znovu po růstové periodě, tedy na podzim, citrusy se ale dají tvarovat prakticky celoročně. První zastřižení proběhne v únoru před rašením. Tyto odřezané větvičky se pak dají použít pro roubování nebo řízkování. Další střih probíhá po prvních příznacích dalšího rašení.

Kdy se berou rouby

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Kdy se roubuje

Kdy roubovat

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

Kdy roubovat mandarinku

S ním mají pěstitelé nejlepší zkušenosti, naopak nejméně vhodné jsou podle nich podnože mandarinky. Doba roubování, případně očkování, se logicky shoduje s dobou rašení citrusů. Připadá na jaro a časné léto, ideální jsou tedy měsíce březen až červen. Optimální síla kmínku podnože je kolem tři až čtyři milimetry.

Na čem roste citrón

Citron (nebo citrón) je plod citronovníku (Citrus ×limon), hybridního druhu dřeviny z rodu citrusů. Plody citronů jsou tzv. hesperidia a jsou vejcovitého tvaru, velikosti slepičího vejce nebo větší.

Kdy se ujme roub

9️⃣ Místo ošetřete štěpařským voskem. Zatřete pečlivě celé místo řezu, okraje roubovací pásky a řezy na koncích roubů. Následně už jen čekáte, jestli se rouby ujmou. Ideální čas pro roubování je od února přibližně do poloviny května.

Jak se roubuje citrón

V případě citrusů zkraťte stonek rostlinky asi na 3 očka a odřežte všechny listy, aby nám zbyl pouze kmínek. Ten shora naříznete asi 1,5 cm a vložíte do špičky seřízlý roub. Pevně utáhnete průhlednou páskou a potřete vazelínou nebo voskem, aby se do spoje roubu nedostala vlhkost, ani houby či bakterie.

Jak často zalévat Citronovník

Zálivku přizpůsobujte ročnímu období a počasí. V létě tedy zalévejte často (jednou až dvakrát denně), v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V zimě platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. Voda by měla být ideálně mírně teplá, tedy o něco teplejší než okolní vzduch.

Jak dlouho zraje citrón

Od kvetení až do uzrání plodů je u nejranější – mandarinka Unschiu 5 – 6 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 – 7 měsíců, citrony za 7 – 8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11- 14 měsíců. U některých citrusů jsou na rostlině současně plody dozrávající, malé zelené, květy nebo poupata.

Kdy řezat rouby švestek

Rouby řežeme již v únoru nebo v březnu.

Pak je vodorovně zakopeme celé do země do hloubky asi 20 cm až do doby, kdy budeme roubovat. Na původním stromu najdeme podlouhlý výhon, který na konci více méně kolmo uřízneme a od konce podélným směrem nařízneme kůru.

Kdy se řežou rouby

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Jak poznám že je citrón zrály

Nejjistější známkou k rozpoznání zralosti citronů je test pootočením. Když plod uchopíte do ruky a budete s ním opatrně otáčet, uvolní se pouze ten, který je vyzrálý. Pokud byste byli nuceni vynaložit sílu, není zralost dostatečná.

Jak škodí citrón

Citróny obsahují poměrně agresivní kyselinu citrónovou, která má vliv na zubní sklovinu a také zvyšuje jejich citlivost. Udělejte si jednoduchý test, kde okamžitě zjistíte, jak na zuby působí: snězte kousek citrónu nebo vypijte vodu s citrónem. Pak si hned jazykem po zubech přejeďte.

Kdy se stříhají citrusy

Řez citrusů

Jako ideální období pro tvarování se uvádí jaro a znovu po růstové periodě, tedy na podzim, citrusy se ale dají tvarovat prakticky celoročně. První zastřižení proběhne v únoru před rašením. Tyto odřezané větvičky se pak dají použít pro roubování nebo řízkování.

Proč nekvetou citrony

Citrusy potřebují ke svému životu především velké množství minerálních látek. Jsou to rostliny choulostivé na podnebí, nízké teploty a větrné počasí jim zrovna nesvědčí. Preferují stálejší tepelné podmínky, kolem 22-25°C, v nichž mohou s kratším obdobím vegetačního klidu kvést a plodit po větší část roku.

Jak uložit rouby

▶️ Jak rouby skladovat

Rouby vám při skladování nesmí přeschnout, zplesnivět, narašit ani přemrznout. Potřebujete chlad, vlhko a stabilní teplotu nad bodem mrazu. Obvykle se napíchají seříznutým koncem do kbelíku, květináče nebo bedny s pískem nebo substrátem a do sklepa nebo nevytápěné garáže.

Co je lepsi citrón nebo limetka

Limetka se řadí do skupiny citrusových plodů a velmi se podobá citronu. Její plod je však menší a na rozdíl od citronu má zelenou barvu a je méně kyselejší. Její čerstvá šťáva je velmi aromatická. V létě je vyhledávaným doplňkem mnoha zeleninových salátů, dresinků či osvěžujících míchaných nápojů.

Proč pít citrónovou vodu

Citron obsahuje velké množství zdraví prospěšných antioxidantů, například vitamín C. Ten zajišťuje správnou funkci imunitního systému. V každé sklenici vody s citronovou šťávou tak máte denní dávku prevence proti kašli i rýmičce. Vitamín C plní i další zásadní úlohu v boji proti nemocem – ředí krev.