Kde skladovat švestky?

Jak nejlépe zmrazit švestky

První způsob, jak švestky uchovat na zimu, je zmrazení. Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované).

Jak uložit švestky

Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.
Archiv

Jak dlouho vydrží švestky

Skladování Švestky lze skladovat poměrně snadno. V chladničce vydrží asi týden.
Archiv

Co dělat s přebytkem švestek

Švestky vydrží i bez něj a dosladím je až při použití. Jsou vhodné do pečiva (na metýnky), do nákypů, do pájí a na koláče z křehkých těst.

Jak nejlepe oloupat švestky

Švestky omyjeme, odstopkujeme a ponoříme na chvíli do vroucí vody (nejlépe ve spařovacím košíčku nebo cedníku). Jakmile začnou švestky u stopky praskat, vyjmeme je a ostrým nožem sloupneme.

Co udělat z mražených švestek

Pokud v ní máte dostatek prostoru, vypeckované mražené švestky přijdou v zimě vhod, a to nejen na koláče, knedlíky a omáčky. Rozmražené je můžete rozmixovat a přidat do smoothie nebo jogurtu, přičemž obsah vitamínů a dalších prospěšných látek zůstane zcela zachován.

Jak zavařit švestky bez vody

Zavařuji buď klasicky v zavařovacím hrnci po dobu 20 minut při teplotě 80o C. Nebo jsem v poslední době začala používat sterilaci v mikrovlnné troubě. Vždy tři láhve se švestkami vložím do mikrovlnné trouby, kterou nastavím na maximální výkon. Pro tři láhve o objemu 0,7 l navolím čas 12 minut (4 minuty na 1 sklenici).

Jak poznat usušené švestky

Jak poznat správně usušenou švestku

Správně usušenou švestku poznáte podle toho, že plody budou pružné a když je zmáčknete, tak z nich nepoteče šťáva. Usušené švestky skladujte nejlépe ve skleněné dobře uzavíratelné sklenici, nebo je můžete zamrazit.

Co s Přezrálými švestkami

Bez povidel neupečete koláče, buchty, ani vdolky. Tuto fantastickou a přitom jednoduchou švestkovou záležitost připravíte zcela bez míchání za necelé dvě hodiny. A povidel si můžete užívat až do příštího podzimu.

Co dělat ze švestek

Švestky lze použít do sladkých i slaných jídel, zavařit do kompotu nebo do povidel, usušit, zmrazit, destilovat a samozřejmě také konzumovat čerstvé.

Co s velkou úrodou švestek

Do hrnce s teflonovým (nebo jiným nepřilnavým) dnem nalijeme ocet a přisypeme švestky. Vaříme 5-6 hodin na nízkém plameni, dokud se objem tekutiny nezredukuje na polovinu.

Jak dlouho se Zavařují švestky

Ovoce ve sklenicích zalijeme horkým nálevem tak, aby byly švestky potopeny, a sterilujeme je po uzavření při 85 °C 15 – 20 minut dle tuhosti plodů. NAŠE ČLÁNKY NA TÉMA ZAVAŘOVÁNÍ: Rychlokvašky – dva návody na výrobu.

Jak se Zavaruji švestky

Švestky omyjete, rozpůlíte, vypeckujete a rozmixujete, smícháte je s octem a cukrem a necháte přes noc uležet. Pak je necháte vařit přibližně 4 hodiny na mírném ohřevu – nemíchejte je! Po uvaření hrnec odstavte ze sporáku, švestky důkladně rozmíchejte a přendejte do sklenic.

Jak dlouho vydrží sušené švestky

Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců.

Jak sušit švestky na slunci

Jak sušit švestky na slunci

V tomto případě sušíte švestky na slunci, podobně jako u bylinek a hub na pletivu, na síti. Švestky rozpulte a sušte v jedné vrstvě. Alespoň jednou denně je obraťte. Opět pozor na vlhko.

Co udělat se švestkami

Švestky lze použít do sladkých i slaných jídel, zavařit do kompotu nebo do povidel, usušit, zmrazit, destilovat a samozřejmě také konzumovat čerstvé.

Jak nejlépe zpracovat švestky

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Co upéct ze švestek

švestkyBramborové taštičky s povidly. Má oblíbená sladká jídla by vydala na další kuchařku (na nějakou menší).Švestkový koláčKoláč se švestkami a mákem.Nepečený tvarohový koláčBramborové knedlíky se švestkami.Mandlovo-švestková buchta.Švestkovo-malinové smoothie.Obrácený švestkový koláč

Jak zpracovat úrodu švestek

Můžete z nich také připravit nádivku, omáčku, rozmanité speciality jako švestky nakládané v rumu. Dříve se nechaly pár dní na půdě a poté sušily v troubě. Dnes je mnohem častější použití sušiček, spolehlivé a komfortní. Sušení šťavnatých švestek může trvat i tři dny.

Jak zavařit švestky na sucho

Zralé švestky opláchněte, rozpůlte, pecky vyndejte a skládejte do sklenice. Upevněte víčky a sterilujte 25 minut při 85°C. Takto zavařené švestky jsou vhodné na plnění knedlíků, na koláče, buchty i jako kompot pro diabetiky.

Co se sušenými švestkami

Využití sušených švestekSušené švestky v anglické slaniněMléčný bochánek se sušenými švestkami.Játra s jablky a sušenými švestkami.Omáčka ze sušených švestek a povidel.Králík na sušených švestkách.Polévka ze sušených švestek.Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.

Jak sbírat švestky

Jak česat. Švestky je třeba česat ručně do košíčků a přitom budete muset pravděpodobně stát na žebříku, abyste na ně dosáhli. Protože dřevo švestek je velmi křehké a snadno se láme, je lepší, když si pořídíte štafle nebo žebřík se dvěma opěrami. Švestky trhejte opatrně i se stopkou – déle vydrží.

Proč jíst sušené švestky

Rozpustná vláknina ze sušených švestek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi a podporuje zdraví srdce. Studie také potvrdily schopnost sušených švestek podporovat vstřebávání železa či obdobně jako u ovoce s vysokým obsahem antioxidantů preventivní účinky proti riziku degenerace makuly.

Proč jíst švestky

Obsahují velké množství nezbytných minerálů, vitamínů a antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí a působí preventivně proti srdečním onemocněním a infarktu. Zvláště dříve byly švestky velmi ceněné – slouží totiž jako zásobárna nedostatkových a zdraví prospěšných látek.

Kdy se sbírají švestky

Švestky dozrávají od začátku července do září. Plody nechejte na stromech zrát co možná nejdéle, protože jinak špatně dozrávají, a hlavně nemají tu správnou švestkovou chuť. Správně zralé švestky jsou sladké, pevné, ale měkké. A úplně prvním signálem, že jsou zralé tak akorát, je skutečnost, že začínají opadávat.