Kde vymenit utrženou bankovku?

Kde mi vymění roztrženou bankovku

Pro výměnu běžně poškozené bankovky nebo mince není třeba žádný formulář, výměna bude provedena (na požádání) na pobočkách obchodních bank nebo na pobočkách a územních pracovištích ústředí České národní banky.
Archiv

Co dělat s utrženou bankovkou

Takovými bankovkami můžete klidně zaplatit, obchodník, směnárník nebo právnická osoba, které jste platili, zajistí jejich předání ČNB. Důležité ale je, aby utržená část bankovky nebyla moc velká: růžku smí chybět maximálně 2 centimetry, utrženého okraje na jiném místě bankovky maximálně půl centimetru směrem ke středu.
Archiv

Kde vyměnit poškozenou bankovku euro

Národní centrální banka např. vymění poničenou eurobankovku, pokud předložíte více než její polovinu nebo prokážete, že chybějící (větší) část bankovky byla zničena. Záměrně poničené nebo na okraji poškozené bankovky nelze vyměnit. Výměna bankovek se v zásadě provádí bezplatně.

Kde vyměnit neplatné bankovky na poště

2024 ve všech úvěrových institucích provádějících pokladní operace (tzn. v bankách, pobočkách, spořitelních a úvěrních družstvech, v České národní bance ) a také na kterékoliv pobočce České pošty. Tyto instituce jsou povinny provést výměnu neplatných bankovek bezplatně.

Jak vyčistit bankovky

Banky a většina obchodů nepřijímají potrhané nebo lepicí páskou vyspravené bankovky. Zimbabwané proto doporučují ruční praní ve vlažné vodě. Praní v pračce prý papíru s příměsí bavlny také příliš neuškodí. Nedoporučují ale chemické čištění, po kterém příliš vybledne jejich charakteristická zelená barva.

Jaké poškození bankovky je považováno za standardní

Běžně poškozené bankovky:

pomalovaná bankovka. potištěná bankovka. bankovka proděravělá jinak než úředním znehodnocením ČNB nebo propálená necelá bankovka, jejíž plocha je větší 50 %

Jak slepit bankovku

Bankovku položím na čisté sklo a co nejpečlivěji složím k sobě,oba díly zatížím a na spoj nanesu párátkem disperzní bezbarvé lepidlo. Jen na spoj tenoučkou vrstvičku. Po zaschnutí bankovku otočím a nanesu lepidlo z druhé strany. Po zaschnutí se pozná poškození jen velmi těžko,v pokladně v supermarketu se ji lze zbavit.

Kam vrátit neplatné bankovky

Co dělat s neplatnými bankovkami

Protože Komerční banka odvádí hotovost přímo do ČNB, můžete jako naši klienti neplatné bankovky i nadále vkládat prostřednictvím široké sítě bankomatů nebo uzavřených obalů či nočních trezorů. Neplatné bankovky můžete také vyměnit na našich pobočkách s pokladnou do 30. 6. 2024.

Jak vyměnit neplatnou bankovku v bankomatu

I po vypršení platnosti (1. července 2022) některých dříve vydaných bankovek je budou vkladomaty většiny bank přijímat. Od komerčních bank je to určitě vstřícné gesto, protože Česká národní banka (ČNB) ani zákon je k tomu nijak nenutily.

Jaké bankovky jsou vzácné

To nejvzácnější, co momentálně je bankovka – dvousetkoruna z roku 1993, na které je unikátní proužek s mikrotextem ve znění "Republique du Zaire", podle které se bankovce říká "Zairovka". Její cena se pohybuje i přes 300 000Kč. Nejvzácnější dvoutisícovkou v oběhu je série E z roku 2007, která může vyjít i na 20 000Kč.

Kde mám prodat staré bankovky

Peníze za staré bankovky dostanete v případě vašeho souhlasu s oceněním ihned v hotovosti. Výkup mincí, medailí a starých bankovek nejsou však jediným předmětem činnosti společnosti Antium Aurum. Odborníci na numismatiku zajistí také nákup a prodej investičního zlata a stříbra, starých pohlednic nebo tiskovin.

Kde vyměnit neplatné švýcarské bankovky

2021 z oběhu bankovky 8. série. To znamená, že tyto bankovky ztratily status zákonného platidla a lze je aktuálně vyměnit na pokladních přepážkách ŠNB v Bernu a Curychu a v agenturách ŠNB za jejich plnou nominální hodnotu.

Kde se dají vyměnit peníze

Čtěte více: Jak ušetřit za zahraniční platby a kurzové rozdíly

Banka Poplatek za prodej valut Poplatek za nákup valut
Česká spořitelna 1 %, min. 50 Kč 1 (od 1.6. do 30.9. zdarma) 2 %, min.50 Kč 2
ČSOB 2% 2%
GE Money Bank 1 %, min. 30 Kč 2 %, min. 30 Kč
Komerční banka 1 %, min. 50 Kč 2 %, min. 50 Kč

Jaká je vzácná 50 Kč

Padesátikoruna – vzácnější ročníky

Kolem 500-600 Kč můžete dostat i za mince z let 2001, 2002, 2006 a 2007.

Jakou hodnotu má 20 Kč z roku 2000

20 Kč(2000-výroční), stav 0/1

Kód: 101021001
Cena : 240,- Kč / CZK
Přepočtená cena: 10,60 EUR
Přepočtená cena: 11,69 USD

Které české mince jsou cenné

Vzácné české mincePĚTIHALÉŘ 1924.PĚTIKORUNA 1937.DESETIKORUNA 1933.PĚTISOKOL (zkušební ražba)PADESÁTISTOTINA 1920 (zkušební ražba)

Kde se platí franky

Švýcarský frank (německy Schweizer Franken, francouzsky franc suisse, italsky franco svizzero, rétorománsky franc svizzer) je zákonným platidlem ve dvou alpských státech – Švýcarsku a Lichtenštejnsku.

Kde vyměnit neplatnou 200

Neplatné mince či bankovky bývají po určitou dobu po prohlášení za neplatné vyměňovány v obchodních bankách a poté v České národní bance. V poslední době se to týká bankovek 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 5 000 Kč vzorů 1993, nebo měn států eurozóny po zavedení Eura.

Kde rozměnit

KDE MUSÍ ROZMĚNIT

Na jednom místě by vás rozhodně neměli odmítnout: v bankách. Ty jsou povinny rozměňovat bankovky i mince. Výměna je bezplatná až do sta kusů jedné nominální hodnoty, pokud jsou platidla roztříděná.

Jak funguje směnárna

Směnárny je stanovují samostatně, nezávisle na kurzech vyhlašovaných Českou národní bankou. Účtovat úplatu za provedení směnárenského obchodu je zakázáno s výjimkou např. směny mincí nebo šeků. Směnárna je povinna na kurzovním lístku zveřejnit pouze nejméně výhodný směnný kurz, který nabízí.

Jakou cenu má 20 Kč z roku 2000

Cena ročníků 1997 až 2000 se pohybuje okolo 300 korun," uvádí Jaroslav Černý z České mincovny.

Jakou cenu má 10 Kč z roku 2000

"Proto desetikoruna z roku 2000 s Petrovem je specifická a pokud ji naleznete ve své peněžence nebo vám ji někde vrátí při placení, má v současné době hodnotu při špičkové kvalitě asi 350 Kč, ale do budoucna se může její hodnota samozřejmě zvyšovat," říká Jaroslav Černý z České mincovny.

Které 10Kč jsou vzácné

Na Aukru najdete vše, co se týká mincí 10 Kč 1993 a sběratelství. Mince 10 kč 1993 (s malým "KČ") je nejvzácnější česká oběhová mince od roku 1933. Jde o zkušební ražbu z roku 1993 v malém objemu, po níž byl grafický návrh mince upraven a písmena KČ zvětšena.

Čím je lepší platit ve Švýcarsku

Nejlepší varianta je platit kartou. Franky si můžete nakoupit ve směnárnách na letištích, anebo na větších vlakových nádražích.

Jak a kde vymenit Neplatne Franky

června 2024 bude možné neplatné bankovky vyměnit ve všech úvěrových institucích provádějících pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB. Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB, avšak po neomezenou dobu.