Kdo byl první na Antarktidě?

Kdo byl prvni na Arktidě

To, že se jedná o průliv, objevil až v letech 1725–1730 Dán v ruských službách Vitus Bering, jehož jméno dnes průliv nese. První celkový průjezd severovýchodní cestou vykonala v letech 1878–1880 švédská výprava lodi Vega, kterou vedl A. E. Nordenskjöld.

Kdo byl první Čech na Antarktidě

Vojtěch z práce topiče na funkci messmana – číšníka. Jako první Čech, vstoupil dne 27. ledna 1929 při vykládání lodních zásob na pobřežní led při Velrybím zálivu Rossova moře na 78°30' jižní šířky a 163°53' západní délky, na pobřeží Antarktidy.

Kdy vznikla Antarktida

Společně blokují přenos tepla k jižnímu pólu. Díky tomu se Antarktida začala ochlazovat. Již před 34 miliony let na ní vzniklo rozsáhlé zalednění, které následně přispělo k ochlazení celé planety na hranici eocenu a oligocenu.

Kdo byl první člověk na jižním pólu

Historie. První výprava, která dosáhla jižního pólu 14. prosince 1911, byla Amundsenova expedice vedená norským polárníkem Roaldem Amundsenem.

Kdo žije v Antarktidě

Symbolem Antarktidy jsou tučňáci, jen několik málo druhů však sídlí přímo na Antarktidě např. tučňák kroužkový, císařský, oslí, patagonský, královský atd. V antarktickém moři žije celkem 19 druhů savců, jsou to především lachtani, mroži, tuleni, rypouši, velryby, plejtváci, kosatky nebo vorvani.

Kdo vlastní Arktidu

Dánsko, Kanada a Norsko

Žádost o rozšíření teritoria podalo Dánsko Komisi pro vymezení pevninské mělčiny v prosinci 2014. Pokud by byl tento teritoriální nárok uznán, Dánsko by získalo třetinu území a vod v Arktidě včetně Severního pólu, jež jsou dosud mezinárodní.

Jak se jmenoval cestovatel který jako první Čech vstoupil v roce 1929 na půdu Antarktidy

Doktor Václav Vojtěch se zapsal do historie jako první Čech, jehož noha se dotkla břehů Antarktidy. Stalo se to 27. ledna 1929. A účast na výpravě za jiným prvenstvím – historicky prvním přeletem kontinentu – mu přinesla dokonce i prestižní Zlatou medaili amerického Kongresu.

Kdo vlastní Antarktidu

Antarktida nepatří žádnému státu. Má bohaté zásoby nerostů a ryb, takže si na ni různé země dělaly během historie nárok. Dvanáct států podepsalo v roce 1959 smlouvu na podporu vědeckého výzkumu a míru na Antarktidě. Tuto smlouvu dosud podepsalo osmatřicet zemí.

Jak zemřel Amundsen

Měl naplánované přistání na Špicberkách, ale nikdy tam nedorazil. Později moře vyplavilo Amundsenův stan a plovák letounu, ve kterém letěl, na pobřeží u Tromsø. Předpokládá se, že se Amundsenův letoun v mlze zřítil jižně od Medvědího ostrova do Barentsova moře a že Amundsen zahynul během havárie nebo těsně po ní.

Kdo byl první člověk na severním pólu

První prokazatelné dosažení severního pólu tak je až přelet vzducholodi Norge o tři dny později, dne 12. května 1926. Expedici vedl norský polárník Roald Amundsen, italský konstruktér vzducholodí Umberto Nobile a americký průzkumník a sponzor výpravy Lincoln Ellsworth.

Jaká je teplota na Antarktidě

Antarktida je nejchladnější kontinent na Zemi s trvalou sněhovou pokrývkou téměř na celém povrchu. Nejnižší teploty bývají ve vnitrozemí. Pohybují se od -40 do -70 °C v zimních měsících a mezi -10 a -40 °C v létě. Vůbec nejnižší zaznamenaná teplota na Zemi (- 89,2 °C) byla naměřena na stanici Vostok 21.

Co roste na Antarktidě

Četnější jsou různé mechy (dosud známo 104 druhů) a zejména lišejníky (známo 380 druhů), dále se vyskytují i některé řasy, houby, játrovky a bakterie. Některé z nich přežívají i v místech trvale zaledněných. Řada druhů nižších rostlin je endemická. Mnohem bohatší je mořská vegetace, zastoupená zejména fytoplanktonem.

Kde je severní pól

Dozvíme se například, že severní pól leží přibližně uprostřed Severního ledového oceánu, kde je území trvale pokryté ledem. Na opačné straně Země leží jižní pól, který je také pokrytý ledem.

Kdo dobyl Arktidu

První prokazatelné dosažení severního pólu tak je až přelet vzducholodi Norge o tři dny později, dne 12. května 1926. Expedici vedl norský polárník Roald Amundsen, italský konstruktér vzducholodí Umberto Nobile a americký průzkumník a sponzor výpravy Lincoln Ellsworth.

Kdo objevil Arktidu

Za první skutečné objevitele Arktidy jsou považování Vikingové, kteří v 8. století objevili Faerské ostrovy a osídlili Island.

Kde je nejtepleji na světě

Asi nepřekvapí, že za nejteplejším místem světa budete muset do Afriky. Maximální naměřený teplotní rekord padl asi čtyřicet kilometrů od Tripolisu, hlavního města Libye. Už v roce 1922, tedy před téměř sto lety, tam naměřili teplotu 57,8 °C. Dokážete si něco takové představit

Kde je nejchladnější místo na světě

ANTARKTIDA, STANICE VOSTOK

Ruská výzkumná stanice na ledovém kontinentu v nadmořské výšce 3 488 m je pěkně drsné místo k žití. Téměř nepřetržitě tu panuje krutý mráz. Není divu, že právě tady byla v roce 1983 naměřena v historii absolutně nejnižší teplota na Zemi, -89,2 stupňů.

Kdo žije na severním pólu

V oblasti zcela chybí plazi, obojživelníci a stromoví živočichové. Nejseverněji žijícími zvířaty jsou lední medvědi a polární lišky. Z dalších kožešinových zvířat zde nalezneme polární vlky, polární zajíce, sněžné ovce, rosomáky, hranostaje, lumíky a sviště. V Arktidě žije mnoho ptáků, ale jen málo jich zde hnízdí.

Jak dlouho trvá polární den

Na hranici polárního kruhu dochází během roku jen k jednomu polárnímu dni (celkem trvá 20 hodin, 4 hodiny příšeří vlivem vodorovného směru slunečních paprsků se zemským povrchem) a to během letního červnového slunovratu (obratník Raka na severní polokouli a prosincovému slunovratu na polokouli jižní (obratník Kozoroha) …

Kdy začíná polární den

Polární den je na severním pólu od 21. 3. do 23. 9.

Kde je celý rok zima

ANTARKTIDA, STANICE VOSTOK

Ruská výzkumná stanice na ledovém kontinentu v nadmořské výšce 3 488 m je pěkně drsné místo k žití. Téměř nepřetržitě tu panuje krutý mráz. Není divu, že právě tady byla v roce 1983 naměřena v historii absolutně nejnižší teplota na Zemi, -89,2 stupňů. Umíte si to představit

Kde je v Česku největší zima

Absolutně nejnižší teplotu vzduchu, a tedy oficiální československý, respektive český rekord, zaznamenali právě v Litvínovicích u Českých Budějovic – minus 42,2 stupně Celsia. Také jinde v jižních Čechách poklesla rtuť teploměru hluboko, v Třeboni až na minus 41,5 stupně Celsia.

Kde je nejtepleji v ČR

Nejteplejší místo Česka je v centru Prahy, může za to hlavně od přírody na české poměry dosti teplé klima + silný efekt tepelného ostrova, průměrná lednová teplota je −0,2 °C a červencová 19,7 °C.

Kde je nejdelší noc

Dvouměsíční tma

Severonorské město Tromso leží 350 kilometrů nad polárním kruhem. Polární noc tady trvá zhruba dva měsíce. A nezdá se, že by to životy lidí nijak zvlášť ovlivňovalo. „Lidé si myslí, že v době, kdy u nás nevychází slunce, tedy od začátku prosince do poloviny ledna, je to pro lidi k nepřežití.

Kde jsou nejdelší dny

Na území mezi polárním kruhem a pólem může den (stejně jako noc) trvat víc než 24 hodin.