Kdo byl první na jížním pólu?

Kdo byl první na jižním pólu

Historie. První výprava, která dosáhla jižního pólu 14. prosince 1911, byla Amundsenova expedice vedená norským polárníkem Roaldem Amundsenem.

Kdo byl první člověk na severním pólu

První prokazatelné dosažení severního pólu tak je až přelet vzducholodi Norge o tři dny později, dne 12. května 1926. Expedici vedl norský polárník Roald Amundsen, italský konstruktér vzducholodí Umberto Nobile a americký průzkumník a sponzor výpravy Lincoln Ellsworth.

Kdo a kdy dobyl jižní pól

Norská expedice Roalda Amundsena na jižní pól se stala první expedicí, která pólu úspěšně dosáhla. Pětičlenná skupinka vedená samotným Amundsenem dorazila na pól 14. prosince 1911, s pětitýdenním náskokem před skupinkou vedenou Robertem Scottem z britské expedice Terra Nova.

Kdo žije na severním pólu

Původními obyvateli této oblasti jsou Inuité, kteří se naučili žít v nehostinných podmínkách Arktidy. Inuité obývají převážně oblast severní Ameriky a Grónska. Ovšem dokonce i v blízkosti polárního kruhu, na Aleutských ostrovech, je možné najít stálé obyvatele – Aleuty.
Archiv

Kdo stanul na jižním pólu

Roald Engelbregt Gravning Amundsen (16. července 1872, Borge, Østfold – asi 18. června 1928 Barentsovo moře) byl norský polární badatel. Se svými výpravami jako první dosáhl jižního pólu a první proplul severozápadní cestou kolem Severní Ameriky.

Co je to Amundsen

Roald Engelbregt Gravning Amundsen (16. červenec 1872 Borge, Østfold, Norsko – červen 1928 Barentsovo moře) byl norský polární badatel, jako první člověk dosáhl jižního pólu.

Kdo byl první na Arktidě

Obyvatelstvo. Původními obyvateli Arktidy jsou už po tisíciletí Inuité (v jejich řeči Lidé), kteří jsou také označováni jako Eskymáci. Naučili se žít v těchto nehostinných polárních krajích Severní Ameriky a Grónska.

Kdo a kdy dobyl severní pól

V dubnu 1909 si prvenství nárokoval Robert Peary, později v září se o něj přihlásil Frederick Cook, který měl severní točny dosáhnout ještě o rok dříve. Za první prokazatelné dobyvatele se ale považuje až posádka vzducholodi Norge, která pólu dosáhla před 90 lety, tedy 12. května 1926.

Jak zemřel Amundsen

Měl naplánované přistání na Špicberkách, ale nikdy tam nedorazil. Později moře vyplavilo Amundsenův stan a plovák letounu, ve kterém letěl, na pobřeží u Tromsø. Předpokládá se, že se Amundsenův letoun v mlze zřítil jižně od Medvědího ostrova do Barentsova moře a že Amundsen zahynul během havárie nebo těsně po ní.

Kdo objevil Antarktidu

Budoucnost kontinentu

Jižní pól jako první dobyl v prosinci 1911 Nor Roald Amundsen. Na území Antarktidy byla objevena bohatá naleziště nerostů a v okolních mořích je obrovské množství ryb a živočichů.

Jak dlouho trvá polární den

Na hranici polárního kruhu dochází během roku jen k jednomu polárnímu dni (celkem trvá 20 hodin, 4 hodiny příšeří vlivem vodorovného směru slunečních paprsků se zemským povrchem) a to během letního červnového slunovratu (obratník Raka na severní polokouli a prosincovému slunovratu na polokouli jižní (obratník Kozoroha) …

Jak dlouho trvá polární den a noc

Čím je pozorovatel dále od polárního kruhu (blíže k pólu), tím je polární noc delší. V oblasti pólů pak půl roku (179 dnů zcela pod horizontem, a dalších 7 dnů částečně pod horizontem) Slunce nevychází (trvá polární noc) a pak následně půl roku nezapadá (polární den).

Kdo a v jakém roce jako první dosáhl severního a jižního geografického pólu

Ve stanu polárníci nechali zprávu pro Roberta Scotta. Psal se 14. prosinec 1911, když na geografickém jižním pólu poprvé v historii stanula noha člověka. V ten den zde norskou vlajku vztyčila pětičlenná výprava vedená tehdy již zkušeným cestovatelem Roaldem Amundsenem.

Kdo vlastní Arktidu

Dánsko, Kanada a Norsko

Žádost o rozšíření teritoria podalo Dánsko Komisi pro vymezení pevninské mělčiny v prosinci 2014. Pokud by byl tento teritoriální nárok uznán, Dánsko by získalo třetinu území a vod v Arktidě včetně Severního pólu, jež jsou dosud mezinárodní.

Kdo žije v Antarktidě

Symbolem Antarktidy jsou tučňáci, jen několik málo druhů však sídlí přímo na Antarktidě např. tučňák kroužkový, císařský, oslí, patagonský, královský atd. V antarktickém moři žije celkem 19 druhů savců, jsou to především lachtani, mroži, tuleni, rypouši, velryby, plejtváci, kosatky nebo vorvani.

Kdo to byl Amundsen

Roald Engelbregt Gravning Amundsen (16. červenec 1872 Borge, Østfold, Norsko – červen 1928 Barentsovo moře) byl norský polární badatel, jako první člověk dosáhl jižního pólu.

Kdo byl prvni na Arktidě

To, že se jedná o průliv, objevil až v letech 1725–1730 Dán v ruských službách Vitus Bering, jehož jméno dnes průliv nese. První celkový průjezd severovýchodní cestou vykonala v letech 1878–1880 švédská výprava lodi Vega, kterou vedl A. E. Nordenskjöld.

Kde jsou nejdelší dny

Na území mezi polárním kruhem a pólem může den (stejně jako noc) trvat víc než 24 hodin.

Kde je nejdelší noc

Dvouměsíční tma

Severonorské město Tromso leží 350 kilometrů nad polárním kruhem. Polární noc tady trvá zhruba dva měsíce. A nezdá se, že by to životy lidí nijak zvlášť ovlivňovalo. „Lidé si myslí, že v době, kdy u nás nevychází slunce, tedy od začátku prosince do poloviny ledna, je to pro lidi k nepřežití.

V jaké zemi není noc

Polární den je stav, kdy je Slunce celejch 24 hodin nad obzorem a vůbec nezapadne. A právě na severním pólu trvá tenhle jev půl roku, v létě. Polární noc je opak polárního dne, kdy tu Slunce v zimě celejch 24 hodin vůbec nevyjde.

Kde na světě není noc

Délka polárního dne

V oblasti pólů je pak Slunce 179 dnů zcela nad horizontem, a 7 dní částečně nad horizontem. Slunce v těchto dnech nezapadá, jedná se tedy o polární den a pak následně půl roku nevychází (polární noc).

Co zije v Arktidě

Nejseverněji žijící živočichové jsou lední medvěd a polární liška. Z kožešinových živočichů zde nalezneme hranostaje, rosomáka, lumíky, sviště, polární vlky, polární zajíce či ovci sněžnou. V Severní Americe soby či pižmoně. V Arktidě žije mnoho ptáků, jen málo jich zde ale hnízdí.

Kdo první vstoupil na Antarktidu

Na pólu poprvé stanul 14. prosince 1911 Roald Amundsen s norskou výpravou a po něm 18. ledna 1912 Robert Falcon Scott s britskými polárníky, kteří cestou zpět zahynuli.

Jaká je teplota na Antarktidě

Antarktida je nejchladnější kontinent na Zemi s trvalou sněhovou pokrývkou téměř na celém povrchu. Nejnižší teploty bývají ve vnitrozemí. Pohybují se od -40 do -70 °C v zimních měsících a mezi -10 a -40 °C v létě. Vůbec nejnižší zaznamenaná teplota na Zemi (- 89,2 °C) byla naměřena na stanici Vostok 21.

Kdy je nejdelsi den 2023

Jedná se tedy o moment, kdy je nejdelší den a nejkratší noc, zatímco na jižní polokouli je to obráceně. Slunce dosahuje obratníku Raka, v poledne vystupuje nejvýše a den trvá více než 16 hodin. Letní slunovrat 2023 připadá na 21. června v 14 hodin 58 minut světového času (UT).