Kdo řídí ČSSZ?

Jaký je rozdíl mezi ČSSZ a OSSZ

Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) jsou územní organizační jednotky ČSSZ, které se podílejí ve vymezených oblastech na realizaci sociálního pojištění v okruhu své působnosti. Ředitele OSSZ jmenuje a odvolává ústřední ředitel ČSSZ.
Archiv

Na kterou OSSZ patřím

Místní příslušnost OSSZ se řídí místem trvalého pobytu občana (OSVČ) nebo místem hlášeného pobytu v ČR. Pokud máte trvalé bydliště v Praze, můžete zahájení samostatné výdělečné činnosti oznámit kterémukoliv územnímu pracovišti Pražské správy sociálního zabezpečení (PSSZ).
Archiv

Kdo rozhoduje o důchodů

Činnost OSSZ, PSSZ a MSSZ řídí a kontroluje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která také rozhoduje o nároku na důchody, jejich výši a výplatě.
Archiv

Kdo spravuje sociální pojištění

ČSSZ podle § 5 písm. e) zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení řídí a kontroluje činnost OSSZ.

Co dělá ČSSZ

ČSSZ vyplácí důchody starobní, invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí. Dávkami nemocenského pojištění jsou nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství (tzv. mateřská), vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, otcovská poporodní péče (tzv. otcovská), ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné.

Co řeší ČSSZ

zákona ČSSZ kontroluje plnění povinností subjektů sociálního zabezpečení, posuzuje zdravotní stav a pracovní schopnost občanů pro účely sociálního zabezpečení, vede evidenci práce neschopných občanů a v určených případech provádí nemocenské pojištění.

Kam volat na ČSSZ

Klientské centrum ústředí ČSSZ

Adresa Křížová 25, 225 08 Praha 5
Telefon 800 050 248

Jak dokoupit roky do důchodu

Doplacení po nároku na starobní důchod Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná nejpozději do dne, který předchází dni vzniku nároku na starobní důchod. Období po nároku na starobní důchod není možné doplatit.

Jak dlouho se čeká na důchod

Ačkoliv má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na vydání rozhodnutí o přiznání důchodu zákonných 90 dní, rozhoduje v mnohem kratší lhůtě, a to za 40 dnů. Tolik činí průměrná doba řízení u všech druhů důchodů. Je to o více než jeden měsíc méně, než ukládá zákon.

Co se stane když nezaplatím sociální pojištění

Jestliže dlužník ani poté dluh na sociálním pojištění nezaplatí, může ČSSZ přistoupit k jeho vymáhání soudní cestou v podobě správní exekuce, nebo přes soudního exekutora. V druhém případě, tedy využití služeb exekutora, dochází po zahájení exekučního řízení k zápisu dlužníka do registru exekucí.

Jak dlouho trva Posudkova komise

Podle náměstkyně Ministerstva práce a sociálních věcí [MPSV] Kateřiny Jirkové vyřizování posudků kvůli příspěvkům na péči či na pomůcky trvá v průměru tři měsíce, odvolání pak dalších pět měsíců.

Kam zaplatit doplatek ČSSZ

Platba nedoplatku sociálního pojištění

Pokud vám vyjde nedoplatek na sociálním pojištění, je nutné ho zaplatit nejpozději 8 dní od podání přehledu. Tento den musí být doplatek složen na pokladně příslušného úřadu ČSSZ, případně připsán na její bankovní účet.

Jak se dovolat na ČSSZ

Technická podpora ČSSZ

se obracejte na technickou podporu ČSSZ k elektronickému podávání, která je poskytována na tel. č. 800 050 248.

Co se stane když nebudu platit sociální a zdravotní

Sazba penále u zdravotního i sociálního pojištění činí 0,05 % denně. Uvedená sazba penále jednoduše znamená, že z dlužné částky 20 000 Kč činí penále 10 Kč denně, což je 3 650 Kč za rok. Penále je tak velmi vysoké, roční úroková míra činí 18,25 %.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o důchod

Ačkoliv má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na vydání rozhodnutí o přiznání důchodu zákonných 90 dní, rozhoduje v mnohem kratší lhůtě, a to za 40 dnů. Tolik činí průměrná doba řízení u všech druhů důchodů. Je to o více než jeden měsíc méně, než ukládá zákon.

Co je třeba k žádosti o starobní důchod

Při podání žádosti o starobní důchod musíte předložit originály, popřípadě úředně ověřené kopie, následujících dokladů: občanský průkaz (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu) doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy)

Kdy můžu jít nejdříve do důchodu

Věk odchodu do předčasného starobního důchodu

Do předčasného důchodu může odejít občan, jenž má důchodový věk nižší než 63 let nejvýše o 3 roky dříve. Občan, který má důchodový věk vyšší než 63 let může do předčasného důchodu odejít až o 5 let, nejdříve však v 60 letech.

Co je třeba k žádosti o důchod

Při sepisování žádosti o starobní důchod se předkládá zejména:občanský průkaz.doklady o studiu, popřípadě učení (v obojím případě i nedokončeném)doklady o výkonu vojenské služby.doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti (rodné listy,…)doklady prokazující zaměstnání v cizině

Co si musím platit Když nepracuji

Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění, a to vždy do 8. dne následujícího měsíce. Neplacení zdravotního pojištění je ze strany zdravotních pojišťoven sankciováno, přičemž všechny zdravotní pojišťovny si velmi pečlivě své pohledávky hlídají a případně vymáhají i exekučně.

Co se stane kdyz nebudu platit socialni a zdravotní

Sazba penále u zdravotního i sociálního pojištění činí 0,05 % denně. Uvedená sazba penále jednoduše znamená, že z dlužné částky 20 000 Kč činí penále 10 Kč denně, což je 3 650 Kč za rok. Penále je tak velmi vysoké, roční úroková míra činí 18,25 %.

Jak to chodí u posudkové komise

Samotné šetření před komisí má pouze formu rozhovoru, zpravidla krátkého. Rozhovor nemá jednotnou podobu, před každou komisí může probíhat odlišně. Žadatel je zpravidla dotázán na subjektivní informace ohledně svého zdravotního stavu. Neprobíhá tedy žádné odborné vyšetření.

Po jaké době lze znovu žádat o invalidní důchod

Invalidní důchod lze přiznat nejdříve ode dne vzniku invalidity stanovené posudkovým lékařem. O přiznání důchodu můžete požádat i zpětně, avšak bude vám doplacen maximálně pět let zpětně ode dne uplatnění žádosti o důchod.

Co když nezaplatím sociální pojištění

Co se stane, když nezaplatím sociální pojištění

V něm je vyčíslena nejen výše dluhu, ale také penále. Jestliže dlužník ani poté dluh na sociálním pojištění nezaplatí, může ČSSZ přistoupit k jeho vymáhání soudní cestou v podobě správní exekuce, nebo přes soudního exekutora.

Co musí platit živnostník

Týkat se vás budou 3 povinné platby: odvody na sociální pojištění, zdravotní pojištění formou záloh a daň z příjmu. Minimální záloha na sociální pojištění: 2 944 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 841 Kč). Minimální záloha na zdravotním pojištění: 2 722 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 627 Kč).

Kam volat ohledně důchodu

Klientské centrum ústředí ČSSZ

Adresa Křížová 25, 225 08 Praha 5
Telefon 800 050 248