Kdo diagnostikuje autismus u dětí?

Kde si nechat diagnostikovat autismus

Standardním postupem je návštěva klinického psychologa (popř. psychiatra), který na základě psychologických testů určených k diagnostice Aspergerova syndromu a také získaných údajů z rozhovoru s Vámi po jednom až třech sezeních určí přesnou diagnózu.
Archiv

V jakém věku se diagnostikuje autismus

Obvykle se autismus projevuje už v dětství kolem 2. roku života. Nejvhodnější je diagnostikovat jej do 3 let věku dítěte, občas se však může rozpoznat až v dospělosti. Projevy u jednotlivých autistů se mohou lišit.
Archiv

Jak probíhá vyšetření na autismus

Vyšetření se skládá ze dvou částí – anamnestické konzultace a samotného diagnostického vyšetření. Na každou část je domluven termín zvlášť, interval mezi setkáními je v rozmezí 1-2 měsíců. Anamnestická konzultace: pohovor s rodiči (zákonnými zástupci) bez přítomnosti dítěte/klienta.
Archiv

Jak se pozná autistické dítě

Děti s autismem mají často opožděný vývoj řeči, mluví málo nebo vůbec, nekomunikují zvuky a velmi málo reagují na řeč. U některých dětí ale nemusí být vývoj řeči opožděný, naopak mohou začít mluvit ve větách dříve než jejich vrstevníci.

Kdo může diagnostikovat autismus

Diagnostika autistických poruch patří do rukou školeného dětského psychiatra, který dítě podrobně vyšetří, provede specializované vyšetření zaměřené na poruchy autistického spektra a vyhodnotí nálezy z psychologického vyšetření a zprávy o chování dítěte od rodičů a ze školky či školy.

Kdo určuje autismus

Průkaz osoby s PAS může být pacientovi vydán pouze na základě oficiálně stanovené diagnózy poruchy autistického spektra. Tu stanovuje lékař specialista – pedopsychiatr, psychiatr, dětský klinický psycholog nebo klinický psycholog.

Jak se chová dítě s autismem

Některé děti nemluví, nedokáží si představit, co si někdo jiný myslí, mívají záchvaty vzteku a jejich mozek bývá zahlcen podněty, které nedokáží filtrovat. Děti s autismem nejsou zlé ani nevychované, ale mají problém porozumět tomu, co se kolem nich odehrává a tak je pro ně komunikace s ostatními obtížná.

Jak vypadaji děti s autismem

Dítě je nesoustředěné a u ničeho nevydrží. Nehraje si správně s hračkami a zabývá se určitými věcmi stále dokolečka (řadí, točí, hází, otvírá-zavírá apod.). Neobvyklá fixace na určité hračky (neustále s sebou nosí nějaký předmět). Chodí po špičkách, točí se dokola a jeho pohyby jsou zvláštní.

Jak vychovávat dítě s autismem

Přistupujme k nim především otevřeně a s tolerancí. Ty děti velmi výrazně cítí, jestli je máte nebo nemáte rádi. Ač působí velmi sociálně neobratně, tak mají výrazný emoční radar na to, jak k nim přistupujete. Neberte si osobně některé chování, které může působit velmi dráždivým způsobem na okolí.

Kdy zacnou děti s autismem mluvit

Pokud se řeč autistických dětí rozvine do mluvené podoby, objevují se v ní již okolo třetího roku určité nápadnosti, které se však mohou mezi 3. a 4. rokem rodičům jevit jako normální, protože většina dětí má v tomto věku řeč ještě velmi nedokonalou.

Co je příčinou autismu

Autismus patří mezi velmi vážné poruchy mentálního vývoje. Jde o vrozenou vadu, při které jsou porušeny některé mozkové funkce. Přesnou příčinu, proč k rozvoji autismu dochází, odborníci stále neznají.

Kdo vyšetří autismus

Doporučená lékařská vyšetření při podezření na autismus

Požádejte pediatra o vyšetření u dětského psychologa nebo pedopsychiatra.

Co spouští autismus

Příčiny vzniku poruch autistického spektra nejsou jasné. Podílí se na nich široká škála faktorů včetně dědičné dispozice. Svou roli sehrává i stav imunitního systému matky. Zvýšené riziko s sebou nesou některé virové infekce během těhotenství.

Jak se chovat k dítěti s autismem

Přistupujme k nim především otevřeně a s tolerancí. Ty děti velmi výrazně cítí, jestli je máte nebo nemáte rádi. Ač působí velmi sociálně neobratně, tak mají výrazný emoční radar na to, jak k nim přistupujete. Neberte si osobně některé chování, které může působit velmi dráždivým způsobem na okolí.

Co dělat při podezření na autismus

Doporučená lékařská vyšetření při podezření na autismusPožádejte pediatra o vyšetření u dětského psychologa nebo pedopsychiatra.Pokud si odborník není diagnózou jist, požádejte o další vyšetření na neurologii a Ústavu dědičných a metabolických vad.Další vyšetření, které byste měli podstoupit je genetické.