Kdo dělá bezpečnostní prověrku?

Jak požádat o bezpečnostní prověrku

Způsob a forma podání žádosti o vydání dokladu

Žádost lze podat osobně (možnost objednat se na tel. č. 257283225) v podatelně sídla Národního bezpečnostní úřadu (dále jen „Úřad“) v úředních hodinách, zaslat poštou nebo držitelem zvláštní poštovní licence na jeho adresu.

Jak dlouho trvá prověrka

Bezpečnostní prověrka

Může mít čtyři stupně, vyhrazené, důvěrné, tajné a přísně tajné. Ta nejpřísnější trvá ze zákona až 9 měsíců, v praxi ale řízení trvají obvykle kratší dobu. Například lhůta na stupeň tajné je 6 měsíců, 50 % prověrek je ale ukončeno do tří měsíců a celkem 68 % do 4 měsíců.

Jaké jsou stupně utajení

Utajovaná informace

Dělí se do čtyř stupňů: Vyhrazené, Důvěrné, Tajné a Přísně tajné.

Jaké změny hlásit na NBÚ

změny v žádosti o vydání dokladu, v prohlášení o svéprávnosti, v prohlášení k osobnostní způsobilosti (např. léčba u psychiatra, péče psychologa, změna diagnózy, změna způsobu léčby – např. z ambulantní na ústavní, změna odborného zařízení) a v dotazníku.

Jak funguje bezpečnostní proverka

Bezpečnostní prověrky, které ministerstvo požaduje po šéfech nemocnic, jsou na úrovni nejnižšího certifikátu NBÚ, tedy důvěrné. Před NBÚ se musí svléknout. Citlivá data zahrnují například to, zda jsou uživateli drog anebo patologickými gamblery. Pro účely NBÚ vyplní dotazník včetně údajů o své ekonomické situaci.

Jak získat potvrzení o svéprávnosti

O vydání dokladu lze požádat na příslušném úřadě, jako např. obecním úřadě obce s rozšířenou působností, krajském úřadě nebo Ministerstvu vnitra.

Kdo uděluje prověrku

a) mají zpravodajské služby postavení Úřadu. (2) Při provádění bezpečnostních prověrek navrhovaných osob a vydávání a odnímání osvědčení podle § 10 odst. 1 má Policie České republiky postavení Úřadu.

Jak fungují bezpečnostní prověrky

Bezpečnostní prověrky, které ministerstvo požaduje po šéfech nemocnic, jsou na úrovni nejnižšího certifikátu NBÚ, tedy důvěrné. Před NBÚ se musí svléknout. Citlivá data zahrnují například to, zda jsou uživateli drog anebo patologickými gamblery. Pro účely NBÚ vyplní dotazník včetně údajů o své ekonomické situaci.

Co je to bezpečnostní prověrka

Bezpečnostní prověrkou NBÚ garantujete svým zákazníkům, obchodním partnerům či úřadům, že u vás nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by bránily přístupu k utajovaným informacím nebo výkonu citlivé činnosti.

Kde se ukládá utajovaná informace

(6) Utajovaná informace se ukládá v zabezpečené oblasti příslušné kategorie nebo vyšší a v ní popřípadě v trezoru, uzamykatelné skříni nebo jiné schránce za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem.

Jak vrátit bezpečnostní prověrku

vzít písemně žádost fyzické osoby zpět (§ 113 odst. 1 písm. a) zákona) – pouze v řízení o vydání osvědčení fyzické osoby, požádat písemně o přerušení řízení z důvodu, který mu dlouhodobě brání v účasti na řízení, a to na dobu nejdéle 60 dnů – o přerušení řízení je možné požádat i opakovaně (§ 112 odst.

Kdo vede NBÚ

Zákon č. 412/2005 Sb., který nabyl účinnosti dne 1. ledna 2006, zakotvil zcela nový institut – a to kontrolu činnosti NBÚ ze strany Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Poslanecká sněmovna k tomu zřídila zvláštní kontrolní orgán „Stálou komisi pro kontrolu činnosti NBÚ“.

Jak doložit svéprávnost

Podmínka svéprávnosti se dokládá čestným prohlášením, jehož vzor naleznete na webových stránkách TIČR. Čestné prohlášení předkládá žadatel k nahlédnutí před zkouškou z odborné způsobilosti na TIČR, pro plnění požadavku §11 odst. (1) písm. a) cit: „dosažení věku 18 let a plná svéprávnost“, podle zákona č.

Kdo má přístup do evidence obyvatel

K osobě blízké se poskytuje pouze údaj o datu, místu a okresu úmrtí, popř. místu a státu úmrtí, údaje o prohlášení za nezvěstného, údaje o prohlášení za mrtvého. Osobou blízkou se pro účely zákona o evidenci obyvatel rozumí otec, matka, prarodiče, sourozenec, dítě, vnuk, manžel nebo partner.

Kdo provádí roční prověrku BOZP

Roční prověrka patří mezi základní povinnosti v oblasti BOZP. Roční prověrku má zaměstnavatel povinnost organizovat nejméně jednou v roce na všech pracovištích a zařízeních v dohodě s odborovou organizací a se souhlasem zástupce zaměstnanců pro oblast BOZP.

Co dělá Narodni bezpecnostni urad

provádí certifikace technického prostředku, informačního systému, kryptografického prostředku, kryptografického pracoviště a stínící komory, zajišťuje výzkum, vývoj a výrobu národních kryptografických prostředků, vyvíjí a schvaluje národní šifrové algoritmy a vytváří národní politiku kryptografické ochrany.

Kdo rozhoduje o tom která informace bude utajovaná

Vydáváním oprávnění pro přístup k utajovaným informacím na základě bezpečnostní prověrky se zabývá Národní bezpečnostní úřad.

Kdo jedna za nesvéprávného

Také v případě, že dospělá osoba ztratila způsobilost právně jednat (je takzvaně nesvéprávná), případně je nezvěstná, ustanovuje soud opatrovníka.

Kdo vydá potvrzení o svéprávnosti

obecním úřadě obce s rozšířenou působností, krajském úřadě nebo Ministerstvu vnitra.

Jak zjistit zda člověk žije

A je možné předem zjistit, zda příbuzný ještě žije Ano, to se dá zjistit z informačního systému evidence obyvatel. Informaci je zde možné získat o osobě blízké (otec, matka, prarodiče, sourozenec, dítě, vnuk, manžel nebo partner).

Jak zjistit kdo má u mě trvalé bydliště

Chcete-li tedy zjistit, kdo všechno je ve vašem bytě přihlášen k trvalému pobytu, stačí zajít na magistrát či obecní úřad s listem vlastnictví. Poznámka: Z praxe bohužel víme, že úředníci trvají na tom, že podle výše uvedeného mohou tyto údaje sdělit pouze „vlastníkovi objektu“.

Kdo kontroluje bezpečnost práce

Konkrétní kontrolní činnost provádí inspektoři buď Státního úřadu inspektorátu práce (SÚIP) nebo oblastních inspektorátů práce (OIP) v dané oblasti či kraji. Při kontrolách se zaměřují zejména na to, zda podnikatelé plní své povinnosti, které upravuje § 3 zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce.

Jaký je rozdíl mezi opatrovníkem a poručníkem

Na rozdíl od opatrovníka, kterému je svěřen výkon jen těch práv a povinností za rodiče, ve kterých hrozí střet zájmů mezi dítětem a rodičem, poručník je přebírá všechny, protože má poručence nejen zastupovat a spravovat jeho majetek, ale také vychovávat a pečovat o jeho vzdělání.

Jak někoho prohlásit za nesvéprávného

Návrh na zahájení řízení může podat buď zdravotnické zařízení, ve kterém je nemocný hospitalizovaný, nebo kdokoliv, kdo má podklady a zájem ve věci jednat – takže i obec nebo sousedi. Pochybujte ale, že sousedi se budou pouštět do soudních řízení.

Jak prokázat svéprávnost

Nabytí plné svéprávnosti

Nezletilý není plně svéprávný, je způsobilý jen k takovým právním jednáním, která jsou svou povahou objektivně přiměřená rozumové a volní vyspělosti jeho vrstevníků. Před nabytím zletilosti se plná svéprávnost získává jejím přiznáním (emancipací) nebo uzavřením manželství.