Kdo kupuje Prstynky na svatbu
Sám ženich následně hradí následující položky:
Zásnubní prsten a snubní prstýnky.
Co platí ženich na svatbě
Ženich. Ženich toho má na starosti mnohem více, než nevěsta osobně. Měl by totiž zaplatit položky od zásnubního a snubního prstene pro nevěstu, přes svatební kytici a vývazky až po malou pozornost pro svého družbu. Rozpočet a kdo bude mít na něm podíl si můžete samozřejmě upravit dle svých přání a finančních možností.
ArchivPodobné
Kdo nosí prstýnky
Muži před žádostí o ruku velmi často řeší otázku toho, kde se nosí zásnubní prsten, aby dle toho zvolili správnou velikost nebo ho své partnerce náhodou nenavlékli na „špatný“ prst. U nás obvykle zůstává zvykem, že zásnubní kroužek žena nosí na prsteníčku své levé ruky.
Jak vede matka ženicha
Matka ženicha
Ona je tím, kdo vede ženicha k oltáři a následně během ceremonie sedí v první lavici spolu se svým partnerem. Podobně jako nevěstina matka pomáhá se seznamováním členů své rodiny s ostatními hosty. V prvním tanci pro rodiče novomanželů si zatančí sólo se svým synem.
Archiv
Kdy má vidět ženich nevěstu
Ženich by neměl nevěstu ve svatebních šatech vidět dříve než ve svatební den, protože to přináší smůlu. Totéž však neplatí o nevěstě a ženichových šatech. Svatební závoj symbolizuje na ženě nevinnost, stejně tak jako bílá barva šatů. Ženich by neměl mít motýlka, aby nevěstě neuletěl!
Kdo by měl platit svatbu
Nejrozšířenější tradice o placení je, že jídlo na hostině platí rodiče nevěsty a pití rodiče ženicha. Dnes se již tradice dodržují jen zřídka a svatbu si často hradí sami snoubenci, ale kdyby se zvyky zachovávaly, bylo by leckdy levnější ženit syna než provdávat dceru.
Kdo veze nevěstu na svatbu
Po obřadu odjíždí ženich s nevěstou společně v jejím autě k místu svatební hostiny, pouze ve společnosti svého řidiče. Jede-li nevěsta na obřad limuzínou, platí výše popsané. Při cestě z místa obřadu ji dělá samozřejmě společnost ženich, dále to mohou být také rodiče novomanželů a jejich svědkové.
Co znamená prsten na pravé ruce
V Rusku, Německu, Norsku a Indii se zásnubní prsteny nosí na pravé ruce. To je odvozeno od slova "levý", které v latině znamená "zlověstný". Proto byla levá ruka některými považována za nešťastnou. A například ve Švédsku a Chile dostávají zásnubní prsteny nejen budoucí nevěsty, ale i muži.
Co znamená prsten na pravem prsteníčku
Pokud chcete, aby váš snubní prsten vydržel věčně, měli byste ho nosit na prsteníčku nedominantní ruky. Co si dáte na pravou ruku, se dříve poškodí, protože je to vaše mužná ruka, se kterou neustále něco děláte.
Na které straně stojí ženich
Nevěsta stojí ženichovi tedy také po pravém boku. Stát zůstávají pouze snoubenci a svědkové, případně družičky. Stojí tedy snoubenci, za nimi svědkové a pak až družičky a družba. Toto říká naše etiketa.
Kdo vede syna k oltáři
Pokud už hosté čekají na místě obřadu, přichází průvod ve zkrácené podobě – ženich s matkou, matka nevěsty s otcem ženicha, svědkové a nevěsta s otcem. Ostatní hosté utvoří špalír. V případě, že nevěsta už otce nemá, vede ji ten, kdo ji vychovával, nebo jiný příbuzný. „Jedinou podmínkou je, aby byl ženatý.
Co nesmi videt nevěsta
Ženich nesmí vidět nevěstu ani její šaty do svatebního dne. Nosí to smůlu. Na svatbu by si nevěsta neměla pořizovat šperky s modrými kameny.
Co by měla mít nevěsta
Téměř každý zná tradici, která říká, že by nevěsta ve svatební den měla mít u sebe čtyři nezbytné věci, něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého. Tato tradice pochází z anglie, a V angličtině se toto přísloví krásně rýmuje a říká: ,,Something old, something new, something borrowed, something blue“.
Kdo předává nevěstě kytku
Podle tradice by měl květiny předávat ženich. Nejprve předá kytici své mamince, poté babičkám a po příjezdu k nevěstě zase mamince nevěsty a babičkám nevěsty. Svatební kytici pro nevěstu buď předá sám, nebo ji pošle například po svědkyni.
Kdo dává prvni prsten
Na důkaz uzavřeného manželství jsou snoubenci vyzváni k výměně snubních prstýnků. Zde je opět první na řadě ženich. Navléká prstýnek nevěstě na prsteníček levé ruky, poté podobně nevěsta navléká prstýnek ženichovi.
Co dává ženich nevěstě
Mezi neoblíbenější dárky, po kterých sahají našeho protějšky při této příležitosti, patří logicky šperky. Náramky na ruku, náhrdelníky… Těsně na druhé příčce se umisťuje spodní prádlo, svatební podvazek nebo různé „hračky,“ které by vám mohly zpestřit svatební noc.
Proč někdo nosí snubní prsten na pravé ruce
Většina lidí nosí prsteny na pravé ruce, protože je to jejich silnější ruka, zatímco levá ruka je považována za ruku "myslící". Navíc u většiny lidí převládá tendence nosit prsteny na jejich dominantní ruce. Pokud jste tedy pravák, je dost možné, že prsteny budete nosit spíše na pravé ruce.
Kdo nosí prsten na malíčku
Nošení prstenu na malíčku tradičně značí vysoký intelekt nositele. Zejména pak v Kanadě. Zdejší vystudovaní inženýři nosí tradiční „Železný prsten“ právě na malíčku. Ztělesňuje pýchu a pokoru této ctěné profese.
Co znamená snubní prstýnek na pravé ruce
V zemích, kde se prsten nosí na levé ruce, si ho po smrti manžela, některé ženy nasadí na prsteník pravé ruky. Toto gesto symbolizuje nerozbitné pouto se zesnulým manželem. Před druhou světovou válkou muži nenosili snubní prsteny.
Na které straně sedí nevěsta
Nevěsta sedí po pravici ženicha.
Na levé straně směrem od ženicha sedí maminka nevěsty, po její levici tatínek nevěsty a poté svědek nevěsty. Po nevěstině pravé ruce najdete otce ženicha, vedle něj maminku ženicha a ženichova svědka.
Jak se chodí k oltáři
První jde ženich se svou matkou, za nimi matka nevěsty s otcem ženicha, pak všichni hosté, následují svědkové a úplně nakonec nevěsta se svým otcem. Pokud už hosté čekají na místě obřadu, přichází průvod ve zkrácené podobě – ženich s matkou, matka nevěsty s otcem ženicha, svědkové a nevěsta s otcem.
Kdy je nejlepší čas na svatbu
Nejoblíbenější měsíc roku 2019
Dle údajů českého statistického úřadu v roce 2019 vyhrál měsíc červen. Uskutečnilo se nejvíce svatebních obřadů za celý rok (10.808). Na popularitě ale nabývá září, které se za poslední roky osvědčilo a stalo se tak vyhledávanějším měsícem než samotný červenec.
Co nesmí chybět nevěstě
Každá nevěsta by měla mít ve svůj svatební den na sobě něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého. Pokud to dodrží, bude manželství šťastné. Jistě jste už o této tradici slyšeli.
Kdo má mít na svatbě korsáž
Korsáž je květinová ozdoba, která se připíná na oblečení, většinou na sako, vestu, šaty či klobouk. Na svatbě se s ní zdobí nejčastěji ženich, a pak svědkové, nebo otcové nevěsty a ženicha. Může ozdobit i oděv žen.
Co se svatební kytici po svatbě
Házení kytice patří mezi nejstarší zvyky, které se na svatbách dodržují. Podle tradice, ta z přítomných svobodných dívek, která kytici chytí, bude do roka sama stát na místě nevěsty. Pokud si nevěsta chce svou kytici ponechat na památku, může si pro házení nechat udělat její menší kopii.