Kdo hrál Sirael?

Kdo hraje Sirael

Dívku Sirael, již měla původně hrát Irena Kačírková, si ve filmu nakonec zahrála o třináct let starší Nataša Gollová, která se tak po nucené pauze vrátila před kameru. Hraběnku Stradovou měla původně hrát Ljuba Hermanová, z filmové verze však máme zafixovanou Marii Vášovou.
Archiv

Kde se natáčel film Císařův pekař

Dvoudílná historická komedie o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi Císařův pekař a Pekařův císař s Janem Werichem v hlavní dvojroli, od svého vzniku v roce 1951 baví generace diváků. Přijďte zavzpomínat na slavný film do areálu Klášterů Český Krumlov!

Která později známá režisérka se na malou chvíli objeví ve filmu Císařův pekař

Věra Chytilová patřila k výrazným osobnostem české nové vlny, pozornost na sebe strhla už svými školními filmy Strop a Pytel blech. Zkraje začínala jako kreslička, laborantka a manekýnka, objevila se i před kamerou – v malé roličce ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař.

Kdo napsal Pekařův císař

Jan WerichJiří Brdečka
Císařův pekař a pekařův císař/Předloha

Kdy byl natočen film Císařův pekař

Císařův pekař – Pekařův císař (1951) | ČSFD.

Co se točilo na Lemberku

Rodiny s dětmi Lemberk často navštěvují jako místo, kde se natáčely známé pohádky „Čert ví proč“, „Tajemství staré bambitky“ a další. Prohlídky jsou vhodné spíše pro starší děti.

Kde je golem z filmu

Pro figurínu v nadživotní velikosti hledají využití už dva roky – od chvíle, kdy ministrův předchůdce Martin Říman zrušil brněnské Designcentrum. Od té doby totiž stojí Golem pod zámkem ve skladišti. "Ministerstvo s jeho dalším využitím pro státní účely nepočítá," říká mluvčí resortu Tomáš Bartovský.

Kdo napsal Císařův pekař

Jan WerichJiří Brdečka
Císařův pekař a pekařův císař/Předloha

Kde se natáčel hrad kostka

Nicméně děj se odehrává na vymyšleném zámku Kostka, který dle knih není v tak dobrém stavu, proto se následně filmaři přesunou do dalších lokací, kde natočí exteriérové záběry. Konkrétně ke svému záměru využijí zámky Lemberk, a Rájec-Jestřebí.

Co se natáčelo na zámku Bečov nad Teplou

Nejnavštěvovanější filmy:

Narozeniny seriálu Agrometal. Cholerikkadan vložil reálnou fotografii k místu natáčení Cesta na políčko 2 z epizody 6. Narozeniny seriálu Agrometal. Cholerikkadan vložil reálnou fotografii k místu natáčení Vyšetřování dopravní nehody z epizody S07E06 Zlato Vandalů seriálu Specialisté.

Kdo vdechl život Golemovi

Svým způsobem byl i Adam, první člověk, nejdříve golemem, neboť jej Bůh stvořil tak, že vzal „prach ze země, a vdechl mu v chřípí dech života.

Kdy byl stvořen Golem

PRAHA – Stvořitel slavného golema, Jehuda Löw ben Becalel neboli rabi Löw, zemřel v Praze před 400 lety. Podle mnoha legend stvořil golema v roce 1580, aby ochránil židovské ghetto před křesťanskými pogromy.

Co se točilo na zámku v Miloticích

Natáčely se tu pohádky Nebojsa, Za humny je drak, komedie Noc na zámku aj.

Kde se točila poslední aristokratka

Filmaři se následně přesunou na zámek Lemberk v Libereckém kraji a zámek Rájec na Blanensku. Diváci se na Aristokratku ve varu mohu těšit začátkem příštího roku.

Jak zemřel Golem

Vyděšená služebná běžela do synagogy a prosila, aby rabín učinil přítrž běsnění. Ten vykřikl na Golema, aby se zastavil, a vyňal mu z úst šém. A protože k vyjmutí došlo v průběhu židovského svátku, Golem se rozpadl v prach. Rabín se zarmoucen vrátil do synagogy a dokončil modlitby.

Kdo hledal Golema

Rabi Löw se vydal Golema hledat, aby mu vyndal šém z úst. Uvědomil si, že nechat ho v rukou lidí, by bylo příliš nebezpečné. Proto se rozhodl už ho neoživit a schoval ho na půdu Staronové synagogy.

Co se natáčelo na zámku Valtice

Uplynuly dva roky a valtický zámek znova obsadil tentýž filmový štáb jako v roce 2017. Natáčí se zde pokračování koprodukčního filmu o panovnici Marii Terezii, který na Nový rok 2018 lámal divácké rekordy sledovanosti.

Kdo vytvořil Golema

Golem – postava s obrovskou silou, ale bez myšlenky. Podle legendy ho stvořil slavný Maharal Rabi Löw. Prý je dodnes na půdě Staronové synagogy v Židovském městě. Čeká prý na nejhorší okamžik v historii židovské Prahy, aby přišel na pomoc.

Co se točilo v Českém Krumlově

Český Krumlov: Z pekla štěstí i Tři životy

Natáčela se tady pohádka Z pekla štěstí i Tři životy, film Řeka čaruje, Pyšná princezna (i když ta se natáčela hlavně na Hluboké a v Telči), zámek se mihl v Jen ho nechte, ať se bojí a dalších filmech.

Co se točilo v lednici

Lednice se objevila v pohádkách Království potoků, Dračí prsten, a Princezna Fantaghiro.

Kdo vdechl život golemovi

Nejčastěji si golema lidé představují jako magickou bytost, které vdechl život rabi Löw. Tato tajemná událost se měla odehrát v roce 5340 podle židovského kalendáře a 1580 podle kalendáře křesťanského.

Co se točilo na zámku Lednice

Mimořádný je i zámecký skleník, spolu s množstvím romantických staveb v anglickém parku, kde stojí i nejstarší minaret v Evropě. Filmaři využili Lednici v pohádkách Království potoků, Dračí prsten, Princezna Fantaghiro i v Moskalykově seriálu Dobrodružství kriminalistiky.

Co se natacelo na zámku Kozel

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos.

Kdo žil na zámku Lednice

století vlastnil Lednici Kryštof z Lichtenštejna zvaný Rozmařilý, který chtěl panství roku 1571 prodat, ale jeho poddaní měli obavy z nové vrchnosti, proto se obrátili na císaře a ten prodej nepovolil. Císař potom sám Lednici držel až do roku 1575, kdy ji zpět získal Hartmann II. z Lichtenštejna.

Jak byl stvořen Golem

Stvoření Golema

Vypráví se, že měl Rabi Löw sen, ve kterém se kterém se objevil nápis: Vytvoř z hlíny tvora, který ti bude pomáhat proti všem nepřátelům! A tak se také stalo. O několik dní později se společně se dvěma učenci oblékl v noci do bílých hábitů, a vyrazili společně za město.