Kdo žije v Antarktidě?

Kdo zije v Antarktidě

Jedinými obyvateli tohoto kontinentu jsou vědci, kteří tu pracují na výzkumných projektech. Antarktický smluvní systém zmrazuje nároky států na území Antarktidy, zakazuje jakékoliv vojenské aktivity a také například zakazuje těžbu nerostných surovin (minimálně do roku 2048).

Jak se žije na Antarktidě

Rozloha bez nich činí 12 272 800 km². Obyvatelstvo: Krajina i podnebí jsou v Antarktidě natolik drsné, že se tu žádní lidé nikdy neusadili natrvalo. Vzhledem k drsným klimatickým a přírodním podmínkám je Antarktida obývána pouze vědeckými pracovníky výzkumných polárních stanic mnoha států.

Co roste na Antarktidě

Četnější jsou různé mechy (dosud známo 104 druhů) a zejména lišejníky (známo 380 druhů), dále se vyskytují i některé řasy, houby, játrovky a bakterie. Některé z nich přežívají i v místech trvale zaledněných. Řada druhů nižších rostlin je endemická. Mnohem bohatší je mořská vegetace, zastoupená zejména fytoplanktonem.

Jak se mluví v Antarktidě

Jazyky Antarktidy

V Antarktidě nenalezneme žádné domorodé jazyky. Počet obyvatel, kteří zde pobývají, kolísá. V zimním období je to asi 1000 lidí, během letního období se pak počet zvyšuje asi na 5000. Nachází se zde 66 výzkumných základen, ale pouze polovina z nich funguje po celý rok.

Jaká je teplota na Antarktidě

Antarktida je nejchladnější kontinent na Zemi s trvalou sněhovou pokrývkou téměř na celém povrchu. Nejnižší teploty bývají ve vnitrozemí. Pohybují se od -40 do -70 °C v zimních měsících a mezi -10 a -40 °C v létě. Vůbec nejnižší zaznamenaná teplota na Zemi (- 89,2 °C) byla naměřena na stanici Vostok 21.

Co zije v Arktidě

V oblasti zcela chybí plazi, obojživelníci a stromoví živočichové. Nejseverněji žijícími zvířaty jsou lední medvědi a polární lišky. Z dalších kožešinových zvířat zde nalezneme polární vlky, polární zajíce, sněžné ovce, rosomáky, hranostaje, lumíky a sviště. V Arktidě žije mnoho ptáků, ale jen málo jich zde hnízdí.

Co je typické pro Antarktidu

Podnebí v Antarktidě je velmi extrémní – jedná se o nejsušší, největrnější a nejchladnější oblast na světě. Průměrná roční teplota u pobřeží (okraje) Antarktidy se pohybuje kolem –10 °C, ve vnitrozemí okolo –60 °C. Panují zde nejnižší teploty na naší planetě a ty navíc doprovází vítr o rychlosti až 300 km/h.

Kdo objevil Antarktidu

Budoucnost kontinentu

Jižní pól jako první dobyl v prosinci 1911 Nor Roald Amundsen. Na území Antarktidy byla objevena bohatá naleziště nerostů a v okolních mořích je obrovské množství ryb a živočichů.

Jak žijí lidé v polárních oblastech

Polární Inuité, nejseverněji žijící lidé na světě, obývají zemi věčného ledu v Qaanaaqu v severozápadním Grónsku, necelých 1 600 km od severního pólu. V současné době je osídlení člověkem velice nízké, méně než 1 osoba/km2. Osídlení je vázáno zejména na oblasti těžby nerostů, a to hlavně v Asii.

Kdy jet na Antarktidu

Nejvhodnější doba je, období, kde je na Antarktidě nejtepleji-od listopadu do března.

Kde je nejtepleji na světě

Asi nepřekvapí, že za nejteplejším místem světa budete muset do Afriky. Maximální naměřený teplotní rekord padl asi čtyřicet kilometrů od Tripolisu, hlavního města Libye. Už v roce 1922, tedy před téměř sto lety, tam naměřili teplotu 57,8 °C. Dokážete si něco takové představit

Jak dlouho trvá polární den a noc

Čím je pozorovatel dále od polárního kruhu (blíže k pólu), tím je polární noc delší. V oblasti pólů pak půl roku (179 dnů zcela pod horizontem, a dalších 7 dnů částečně pod horizontem) Slunce nevychází (trvá polární noc) a pak následně půl roku nezapadá (polární den).

Jaká je zima na Antarktidě

Antarktida je nejchladnější kontinent na Zemi s trvalou sněhovou pokrývkou téměř na celém povrchu. Nejnižší teploty bývají ve vnitrozemí. Pohybují se od -40 do -70 °C v zimních měsících a mezi -10 a -40 °C v létě. Vůbec nejnižší zaznamenaná teplota na Zemi (- 89,2 °C) byla naměřena na stanici Vostok 21.

Co se jí na Antarktidě

Pokrmy typické pro AntarktiduPemikan, směs sušeného masa, sušeného ovoce, tuku a dalších přísad.Sledging biscuits (doslovně přeloženo jako sáňkové sušenky), nevýrazné, trvanlivé, máslové sušenky s vysokou energetickou hodnotu jsou také velmi oblíbené mezi antarktickými průzkumníky.

Kdo byl prvni na Arktidě

To, že se jedná o průliv, objevil až v letech 1725–1730 Dán v ruských službách Vitus Bering, jehož jméno dnes průliv nese. První celkový průjezd severovýchodní cestou vykonala v letech 1878–1880 švédská výprava lodi Vega, kterou vedl A. E. Nordenskjöld.

Jak dlouho trvá polární den

Na hranici polárního kruhu dochází během roku jen k jednomu polárnímu dni (celkem trvá 20 hodin, 4 hodiny příšeří vlivem vodorovného směru slunečních paprsků se zemským povrchem) a to během letního červnového slunovratu (obratník Raka na severní polokouli a prosincovému slunovratu na polokouli jižní (obratník Kozoroha) …

Jak dlouho trvá polární noc na pólu

Délka polárních nocí

Čím je pozorovatel dále od polárního kruhu (blíže k pólu), tím je polární noc delší. V oblasti pólů pak půl roku (179 dnů zcela pod horizontem, a dalších 7 dnů částečně pod horizontem) Slunce nevychází (trvá polární noc) a pak následně půl roku nezapadá (polární den).

Kde je celý rok zima

ANTARKTIDA, STANICE VOSTOK

Ruská výzkumná stanice na ledovém kontinentu v nadmořské výšce 3 488 m je pěkně drsné místo k žití. Téměř nepřetržitě tu panuje krutý mráz. Není divu, že právě tady byla v roce 1983 naměřena v historii absolutně nejnižší teplota na Zemi, -89,2 stupňů. Umíte si to představit

Jaká je zima ve vesmíru

Teplota (zde spíše ve smyslu vnitřní energie fotonového záření) vesmírného prostoru se díky reliktnímu záření udržuje na přibližně 3 K, tj. –270 °C. Tlak je díky téměř dokonalé absenci okolního hmotného prostředí roven nule.

Kde je půl roku polární den

Polární den je stav, kdy je Slunce celejch 24 hodin nad obzorem a vůbec nezapadne. A právě na severním pólu trvá tenhle jev půl roku, v létě.

Kde na světě není noc

Délka polárního dne

V oblasti pólů je pak Slunce 179 dnů zcela nad horizontem, a 7 dní částečně nad horizontem. Slunce v těchto dnech nezapadá, jedná se tedy o polární den a pak následně půl roku nevychází (polární noc).

Čím se liší Arktida od Antarktidy

Na rozdíl od Antarktidy v okolí jižního pólu není Arktida světadílem. Polární oblasti představují specifický biotop. Typickým arktickým endemitním zvířetem je lední medvěd, naopak zde nežijí antarktičtí tučňáci.

Čím se od sebe liší Arktida a Antarktida

Arktida a Antarktida jsou vlastně co do rozložení pevniny a moře negativem a pozitivem téhož. Jinými slovy, v Arktidě je centrální mořský bazén, který je obklopen pevninami, v Antarktidě je centrální pevnina obklopená mořem.

Kde trva den nebo noc pol roka

K největším extrémům dochází právě za polárním kruhem, kde nastává polární den a noc. Polární den je stav, kdy je Slunce celejch 24 hodin nad obzorem a vůbec nezapadne. A právě na severním pólu trvá tenhle jev půl roku, v létě. Polární noc je opak polárního dne, kdy tu Slunce v zimě celejch 24 hodin vůbec nevyjde.

Kde je nejdelší noc

Dvouměsíční tma

Severonorské město Tromso leží 350 kilometrů nad polárním kruhem. Polární noc tady trvá zhruba dva měsíce. A nezdá se, že by to životy lidí nijak zvlášť ovlivňovalo. „Lidé si myslí, že v době, kdy u nás nevychází slunce, tedy od začátku prosince do poloviny ledna, je to pro lidi k nepřežití.